„Pinokio”

Legendarna animacja Walta Disneya to jeden z najpiękniejszych filmów animowanych w historii, którego głównym bohaterem jest ożywiona drewniana figurka. Film „Pinokio” powstał na podstawie powieści Carlo Collodiego o tym samym tytule. Poznajemy w nim starego, samotnego rzeźbiarza Gepetto, który tworzy z drewna marionetkę przypominającą chłopca i nazywa ją Pinokio. Na skutek jego życzenia, wypowiedzianego podczas obserwacji spadającej gwiazdy, Pinokio staje się prawdziwym dzieckiem, a między nim a staruszkiem powstaje wyjątkowa więź, niczym ojca z synem. „Pinokio”  to jedna z pierwszych historii bajkowych, w których pojawia się motyw personifikacji „zabawek” i ich relacji z człowiekiem.

Pinokio - Sharpsteen Ben, Luske Hamilton


„Toy Story 4”

Obrazy z serii „Toy Story” to najbardziej rozpoznawalne produkcje Pixar Animation Studios. Część nr 1 to pierwszy w historii pełnometrażowy film animowany, który został w całości wygenerowany komputerowo, przez co jego premierę uznaje się za początek nowej ery kina dla dzieci. Animacja szybko stała się kasowym hitem i zdobyła fanów na całym świecie. „Toy Story” z 1995 roku przedstawia historię ożywionych zabawek, należących do chłopca o imieniu Andy, m.in: kowboja Chudego, psa – Cienkiego, Pana Bulwy czy dinozaura Rexa. W dniu urodzin chłopca do jego stałej kolekcji dołącza Buzz Astral – astronauta, który zajmuje miejsce dotychczasowego ulubieńca Andy’ego, czyli kowboja. Chociaż początki znajomości Chudego i Buzza nie są najlepsze i kowboj robi wszystko, aby się pozbyć konkurenta, to ostatecznie rodzi się między nimi prawdziwa męska przyjaźń, która jest bardzo silnie akcentowana w kolejnych częściach serii.

„Toy Story 4” to kontynuacja losów dobrze nam znanych bohaterów. Czwarta część nawiązuje do końcówki „Toy Story 3”, w której zabawki Andy’ego trafiły do małej dziewczynki Bonnie. Buzz i Chudy wyruszają z nią w pełną przygód i wzruszających spotkań wycieczkę, sprowokowaną przez wygłupy Sztućka – zabawki własnoręcznie stworzonej przez dziewczynkę. We wstępie filmu przedstawiona jest krótka historia z przeszłości, pokazująca losy pastereczki Bo Peep, która została przekazana innemu dziecku. To właśnie na niej i jej relacji z Chudym jest skoncentrowana czwarta część tej bajki. Nie brakuje też komediowych akcentów  – odpowiadają za nie zarówno stare zabawki, jak i nowe postaci Ducky i Bunny. „Toy Story 4” to film dla całej rodziny, który rozczuli stałych fanów serii, ale także trafi do serc zupełnie nowych widzów.

 

„Laleczka Chucky”

„Laleczka Chucky” od lat funkcjonuje w popkulturze i uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych morderców w historii kina. Kiczowata i kultowa Chucky to z pozoru niewinna lalka, która zostaje wykorzystana do bardzo niecnych czynów. Pierwszy z serii filmów o „Laleczce Chucky”, przedstawia historię sadystycznego mordercy Charlesa Lee Raya, który po śmierci wstępuję w laleczkę i za jej pośrednictwem dopuszcza się brutalnych morderstw. Ponadto, mężczyzna próbuje także przejąć duszę chłopca, do którego należy lalka, aby na nowo zyskać ciało. Oprócz tego filmu, w serii znajduje się jeszcze siedem innych części. W 2019 roku premierę miał film „Laleczka”, będący remakem obrazu z 1988 roku w oryginale zatytułowanego „Child’s Play”, w którym Chucky pojawia się dopasowanej do współczesnych realiów wersji i funkcjonuje jako lalka-robot.

Klątwa laleczki Chucky - Mancini Don
 

 „Noc w muzeum”

„Noc w muzeum” to ciepła komedia fantastyczna, w której co prawda nie występują zabawki w standardowym rozumieniu tego słowa, ale nie brakuje zaskakujących personifikacji. Film opowiada historię nieudacznika, który krótko po tym jak otrzymuje posadę nocnego strażnika Larry’ego Daleya (Ben Stiller) w muzeum historii naturalnej, przypadkowo urzeczywistnia starożytną klątwę, dzięki której eksponaty zgromadzone w muzeum ożywają. Wśród nich znajdują się przeróżne wypchane zwierzęta, szkielety dinozaurów, a nawet figurki przedstawiające znane postacie historyczne takie jak Teddy Roosevelt, w którego znakomicie wcielił się Robin Williams. Kiedy wszystko wymyka się spod kontroli, Larry, aby nie stracić pracy i ponownie nie zawieść swojego syna, decyduje się stoczyć bitwę z byłymi strażnikami muzeum, którzy chcą ukraść tablicę ożywiającą eksponaty.

Noc w muzeum - Levy Shawn

 

„Ted” 

Ted to duży pluszowy miś, który trafił do 8-letniego Johna i zyskał życie w wyniku świątecznego zaklęcia. W filmie poznajemy Johna, kiedy ten ma już 35 lat, ale wciąż przyjaźni się ze swoją zabawką. Razem z Tedem, chodzącym i dosyć roszczeniowym misiem (przeklinającym, imprezującym, nie będącym wcale uroczą przytulanką) potrzebują impulsu, aby dojrzeć i zmienić swoje nonszalanckie życie. Film „Ted”  to zdecydowanie propozycja dla dorosłych widzów, którzy podczas oglądania chcą się bawić jak dzieci.

 

„Upiorna lalka Slappy. Gęsia skórka.”

„Gęsia skórka” to cykl upiornych opowieści dla dzieci. Niech jednak nie zwiedzie was dziecinny charakter tej serii, ponieważ podczas czytania „Upiornej lalki Slappy.”   lub oglądania Slappy’ego w „Nocy żywych lalek” można nabawić się prawdziwej gęsiej skórki. Slappy to z pozoru niewinna lalka, która z każdej osoby, która ją w danej chwili posiada próbuje zrobić sobie niewolnika i za jej pomocą szerzyć zło.

 

„Mali żołnierze”

Ten film świetna propozycja dla całej rodziny w nurcie kina przygodowego. Obraz przedstawia historię Gorgonitów – dobrych, dziwnych stworów i zabawkowych figurek wojskowych, które trafiają do sklepu Stuarta Abernathy’ego, po czym ożywają i uciekają ze swoich pudełek. Syn Stuarta - Alan odkrywa żywego Gorgonitę w swoim domu. Wkrótce po tym, komandosi rozpoczynają wojnę z Gorgonitami, ale w czasie walki uznają także ludzi za swoich wrogów, co znacznie komplikuje sytuację.

 

„Indianin w kredensie”

„Indianin w kredensie” to film w reżyserii Franka Oza, który został stworzony w oparciu o powieść Lynne Reid Banks o tym samym tytule. Głównym bohaterem filmu jest dziewięcioletni Omri, który w dniu swoich urodzin dostaje od brata drewnianą szafkę, a od swojego przyjaciela figurkę Indianina. W nocy, w wyniku hałasów wydobywających się z szafki, chłopiec odkrywa, magiczną moc szafki, która pozwala ożywiać zabawki. Indianin, który każe siebie nazywać Małym Niedźwiedziem szybko stają się przyjaciółmi.