Urzekająca historia miłosna, pasjonująca intryga kryminalna oraz kunsztowna opowieść o życiu artystów w szesnastowiecznym Stambule - tak oceniana jest powieść tureckiego pisarza Orhana Pamuka, która trafia 10 maja do polskich księgarń. Nazywam się Czerwień to najpopularniejsza książka ubiegłorocznego Noblisty. Porównywana do Imienia róży Umberta Eco, została przetłumaczona na ponad 20 języków i nagrodzona kilkoma prestiżowymi nagrodami literackimi.
Nota wydawcy
W jednym ze stambulskich domów piękna Sekure, matka dwojga dzieci, której mąż zaginął gdzieś na wojnie, odgrywa prastary mit wiernej Penelopy i odpiera zalotników. Żydowska handlarka Ester, pokonując zasypane śniegiem uliczki, nosi listy między kochankami, a w kawiarni przebrany za kobietę meddach zostaje napadnięty przez rozjuszony tłum... W pracowni artystów, którym sułtan zlecił przygotowanie barwnych miniatur do księgi mającej upamiętnić jego potęgę i wielkość państwa osmańskiego, rodzi się zawiść, pycha i zbrodnia. Jeden z zatrudnionych miniaturzystów zostaje zamordowany. Ten sam los podzieli wkrótce także mistrz nadzorujący ich pracę. Kto poważył się na te morderstwa i dlaczego? I gdzie należy szukać ostatniej, zaginionej ilustracji? Czy prawdą jest pogłoska, jakoby tworzone wedle zachodnich wzorów dzieło było bluźnierstwem i herezją?
W tej misternej opowieści o szesnastowiecznym Stambule i jego mieszkańcach, pełnej historyczno-obyczajowych szczegółów i bogato inkrustowanej motywami wschodniego folkloru: niezliczonych baśni, legend i przypowieści o słynnych kochankach, heroicznych władcach i wojownikach oraz artystach samooślepiających się igłą, by ujrzeć świat oczyma niewidomych, ukrywa się minitraktat o sztuce, podejmujący wielosetletnie, lecz nadal aktualne pytania: o artystyczną oryginalność i ekspresję, o styl i indywidualność artysty, o relację między sztuką a życiem... Jest to zarazem uchwycenie bardzo szczególnego momentu w historii sztuki i świadomości jej twórców: kiedy artysta wychodził z anonimatu, sławę swego imienia zaczynał cenić więcej niż skromność i pokorę, a sztuka zwolna zaczęła się komercjalizować. A przy tym cały czas obracamy się w kręgu znanych Pamukowych antynomii między Wschodem i Zachodem, tradycją i nowoczesnością, religią i sekularyzmem, ksenofobicznym zamknięciem a asymilacją i otwarciem...
Opinie prasy
Legendy i wartka akcja, zbrodnia i poruszenia serca, intryga i krytyka sztuki - wszystko to Orhan Pamuk wprawia w rytmiczny rozedrgany wir.
„Stuttgarter Zeitung”
XVI wiek, którego wizję roztacza przed naszymi oczami turecki pisarz, stanowi zwierciadło dla naszych czasów: są tu cenzura i zakazy, wściekłość ukryta pod turbanami i zabójcy - fanatyczni wyznawcy Koranu. Przeszłość oświetla teraźniejszość swym czarnym światłem.
„Le Temps”
Ta powieść to narracyjny majstersztyk.
Dzieło cudownie wzbogacające światową literaturę.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”
Powieść w przekładzie Danuty Chmielewskiej ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
WL/M.W.

Aktualności
Premiera najsłynniejszej powieści Noblisty
Urzekająca historia miłosna, pasjonująca intryga kryminalna oraz kunsztowna opowieść o życiu artystów w szesnastowiecznym Stambule - tak oceniana jest powieść tureckiego pisarza Orhana Pamuka, która trafia 10 maja do polskich księgarń. Nazywam się Czerwień to najpopularniejsza książka ubiegłoroczneg
Komentarze (0)