Oprócz tego, że gęś, jak się okazuje, może być gwiazdą internetu, skrywa też wiele interesujących tajemnic. Odpowiadamy na popularne pytania i przedstawiamy 10 ciekawostek na temat gęsi.

  1. Co jedzą gęsi?

Na początku obalmy popularny mit, według którego gęsi (jak i wszystkie inne ptaki) można karmić chlebem. W rzeczywistości pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla tych ptaków. Po pierwsze, ma zbyt dużo szkodliwej soli w składzie, a po drugie pęcznieje w żołądku i szkodzi zwierzętom. Jeśli więc zastanawiasz się, czym karmić gęsi domowe, musisz wiedzieć, że są one roślinożerne i właśnie pokarm tego pochodzenia powinno się im zapewnić. Ich przysmakiem jest trawa oraz pasze, ale też owoce czy warzywa m.in. marchew, kapusta, pozostałości po ścięciu kalafiora i brokułów. Najlepsze zboże dla gęsi to pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto, kukurydza oraz owies, a także nasiona roślin strączkowych (łubin, groch, peluszka, bobik). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że na krawędziach dzioba gęsi znajdują się jej zęby.

 

Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach Autor:Karczewski Jacek

 

  1. Ile lat żyje gęś domowa?

Gęś domowa długo może towarzyszyć swoim właścicielom, ponieważ żyje do 25-30 lat. To bardzo długo jak na zwierzęta hodowlane.  

  1. Ile jaj znosi gęś biała?

W zależności od gatunku gęsi znoszą od kilkunastu do nawet 80 jaj rocznie! Jednorazowo gęś znosi 5-8 jaj, a czas inkubacji wynosi 23-30 dni (to znowu zależne jest od rasy). Pierwsze jaja od gęsi domowej można uzyskać już w wieku 8-9 miesięcy, natomiast największą nieśność ptak ten uzyskuje w wieku 2-5 lat. Najbardziej wartościowe jaja lęgowe znosi gęś, która ukończyła 2 lata.

  1. Jakie dźwięki wydają gęsi?

Nikogo nie zdziwi fakt, że odgłos gęsi nazywany jest gęganiem, ale być może nie każdy wie, że gęsi potrafią też syczeć. To ostrzegawczy dźwięk, którym odstraszają nieprzyjaciela. Co więcej, do komunikacji między sobą gęsi używają aż kilkunastu różnych dźwięków!

 

Miś Gustaw, Gęś 130cm

 

  1. Czy gęsi odlatują na zimę?

Dzikie gęsi odlatują na zimę głównie do Danii, Holandii i Niemiec, ale ze względu na coraz cieplejsze zimy spędzają ten czas również w Polsce. Jeśli wyruszają w podróż, to już pod koniec sierpnia.

  1. Jaki jest przodek gęsi domowej?

Gęś gęgawa (Anser anser) to przodek obecnej gęsi domowej. Zamieszkuje głównie bagna i jeziora w Eurazji. To jedyna gęś lęgowa w Polsce, najbardziej płochliwa. Udomowienie gęgawy miało miejsce ok. 4 tysiące lat temu na terenach Babilonu, Egiptu, Grecji i Rzymu.

 

anser

 

  1. Jakie są rasy gęsi?

Gęsi należą do podrodziny kaczkowatych, która obejmuje mnóstwo gatunków rozsianych po całym świecie. Znana jest m.in. gęś łabędzionosa (inaczej gęś chińska), gęś tybetańska, ale też rodzime rasy wyhodowane w Polsce. Rozróżniamy gęsi domowe i dzikie.

 

Plakat Gęś zbożowa, grafika ze starego Atlasu Ptaków 21x30 (A4) / DodoPrint

 

  1. Dlaczego dzikie gęsi tworzą klucz?

Klucz gęsi na niebie, czyli tzw. klin, pozwala rozrzedzić powietrze za pierwszymi ptakami i w ten sposób ułatwia lot pozostałym. Są badania, które pokazują, że gęsi lecące w kluczu mogą zaoszczędzić sporo energii i tym samym wydłużyć zasięg lotu nawet o 40%.

  1. Czy wszystkie gęsi potrafią latać?

Gęsi domowe dawno utraciły zdolność latania, głównie z powodu nadwagi (dorosły gąsior waży 6,5 – 7,5 kg, a gęś 5 – 5,5 kg). Również dzikie gęsi nie zawsze mogą polecieć. Dwa razy w roku skubią własne pióra i puch (mimo bólu), aby zaizolować gniazdo. W tym okresie, z powodu utraty piór, nie mogą wznieść się w powietrze.

  1. Kiedy pisklęta gęsi rozpoczynają naukę pływania?

W przypadku piskląt gęsi raczej trudno mówić o nauce pływania, która jest procesem, ponieważ maluchy wskakują do wody i pływają już drugiego dnia po wykluciu.

 

Collecta, figurka Gęś, rozmiar M

 

Jak widzisz, nie tylko pluszowa gęś Pipa zasługuje na uwagę! A może znasz jeszcze jakieś ciekawostki o gęsiach godne uwagi? Podziel się nimi w komentarzu! Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock