"Popiełuszko", filmowa biografia kapłana "Solidarności" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, trafi do polskich kin 20 lutego 2009 roku. Premiera filmu rozpocznie obchody 25. rocznicy śmierci księdza. Jerzego. Obchodom będzie towarzyszyła duża kampania informacyjno - edukacyjna.

Film fabularny "Popiełuszko" według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego to najdroższa polska produkcja 2008 roku przygotowana z rozmachem, jaki rzadko zdarza się w polskim kinie. Przez dziesięć długich miesięcy, w trakcie których kręcony był film, przez plan zdjęciowy przewinęły się dziesiątki tysięcy statystów. Spektakularnie i z imponującą wiernością odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie biorą również udział autentyczni uczestnicy tamtych dni. Zdjęcia były kręcone na terenie całej Polski - w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.

Na tle tych wydarzeń toczy się  jest opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Obraz przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, aż po proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ksiądz Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności, wywołały wstrząs i oburzenie społeczne.

W rolę księdza Popiełuszki wcielił się Adam Woronowicz; obok którego wystąpiła plejada polskich aktorów: Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger, Marek Frąckowiak, Radosław Pazura, Marta Lipińska, Kazimierz Kaczor i Władysław Kowalski.

Kino Świat/M.W.