Już dzisiaj w Kijowie odbędzie się 1. półfinał Eurowizji. Wśród uczestników z 18 państw pojawi się także nasza reprezentantka Kasia Moś, która powalczy o wejście do finału wykonując piosenkę „Flashlight”. Oczywiście trzymamy kciuki za Polkę, ale ten artykuł chcielibyśmy poświęcić wspominkom o niezapomnianych (z różnych powodów) występach naszych rodaków w poprzednich edycjach.

 

Troszkę historii i mocny debiut

Polska reprezentacja na Eurowizji pojawiła się 19 razy, Kasia będzie 20. Nasza obecność jest stosunkowo krótka, ponieważ konkurs odbywa się w tym roku po raz 62. Wcześniej to widowisko było zarezerwowane dla krajów zachodnich, a jedynym państwem z bloku wschodniego, które wzięło w nim udział była Jugosławia.

Polska miała bardzo mocny debiut. Pojawiliśmy się na 39. edycji w Dublinie w 1994 i szturmem zdobyliśmy drugie miejsce dzięki pamiętnemu wykonaniu „To nie ja!” Edyty Górniak. Wokalistka wystąpiła w skromnej, białej sukience i skradła serca Europejczyków. Najwyższe noty (12 punktów) otrzymaliśmy od Austrii, Estonii, Francji, Litwy i Wielkiej. 

 

Kolejne występy

Po Edycie Górniak, w następnych latach wystąpili: Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, zespół Sixteen i Mietek Szcześniak. Tak znaleźliśmy się w roku 2001. W tym miejscu się zatrzymamy i wspomnimy występ Piaska, który zapamiętamy ze słynnego rzutu futrem.

 

Żadnych granic!

W 2002 Polska nie miała swojego reprezentanta, a w 2003 roku pojawiliśmy się z potworem na eurowizyjnej estradzie z piosenką „Keine Grenzen – Żadnych granic”. Występ zespołu Ich Troje przełamał złą passę i wreszcie po latach Polsce udało się przebić do pierwszej dziesiątki – zajęliśmy 7 miejsce.

 

Eurowizyjny niebyt

W kolejnych latach popadliśmy w eurowizyjny niebyt. Polskę reprezentowali kolejno: Blue Café, Ivan i Delfin, ponownie Ich Troje (feat. Real McCoy), The Jet Set, Isis Gee, Lidia Kopania, Marcin Mroziński, Magdalena Tul. Żadne z tych wykonań nie przyniosło nam niestety większych sukcesów. W roku 2012 I 2013 nie stawiliśmy się w konkursie.

 

My Słowianie

W 2014 bardzo uwierzyliśmy w Donatana i Cleo. Wykonanie „My Słowianie” w towarzystwie dziewczyn ubijających masło i piorących w miednicy wywołał tyle samo zachwytów co kontrowersji. W rezultacie zajęliśmy 14 miejsce, a konkurencję zdeklasowała brodata piękność Conchita Wurst z Austrii.

 

Sukces Michała Szpaka

W 2015 na Eurowizji w imieniu Polski walczyła Monika Kuczyńska zajmując 23 miejsce. 2016 rok był dla nas dość szczególny. Do finału dostał się Michał Szpak z balladą „Color of Your Life”. Piosenkarz nie przypadł do gustu jurorom, którzy przyznali mu przedostatnią pozycję. Zaskoczyło natomiast głosowanie widzów, w którym Michał zajął wysokie 3 miejsce, co w rezultacie dało mu 8 lokatę.

 

Trzymaj się Kasiu!

Eurowizja wzbudza skrajne reakcje, toczą się dyskusje na temat poziomu artystycznego tego konkursu, niektórzy uważają to widowisko za pokaz próżności i efekciarstwa. Jednak większość z nas w mniej lub bardziej otwarty sposób śledzi dokonania naszych przedstawicieli, porażki są żywo komentowane, a z sukcesy na międzynarodowej arenie nas cieszą. Dlatego szczerze trzymamy kciuki i kibicujemy Kasi. Powodzenia!