Poduszki dla ciężarnych – do spania, siedzenia i odpoczynku 

Pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży, rosnący brzuch stanowi dla przyszłej mamy coraz większy ciężar. Trzeba pamiętać, że mieści on nie tylko dziecko, ale także łożysko, wody płodowe i znacznie powiększoną macicę. Oprócz tego, że jest ciężki, to jeszcze jego zawartość naciska na narządy wewnętrzne, coraz bardziej „upychając je” i pozostawiając coraz mniej miejsca. Wiele kobiet w tym czasie skarży się na bóle kręgosłupa, puchnięcie nóg i drętwienie kończyn w czasie snu. Niektóre z tych dolegliwości można złagodzić, zapewniając ciału odpowiednie podparcie i ułożenie podczas snu i wypoczynku. Można próbować radzić sobie ze zwykłymi poduszkami i zwiniętym w rulon kocem, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest profesjonalna, ortopedyczna poduszka ciążowa. 

W Polsce dostępne są produkty wielu marek: Babymatex, Supermami, Ceba i inne. Duże poduszki obejmujące całe ciało mają różne kształty. Poduszki w kształcie litery C mogą służyć do podparcia pleców, głowy i nóg, lub brzucha i nóg, zależnie od ułożenia na boku. Podobne, ale bardziej uniwersalne są symetryczne poduszki w kształcie litery U, które dają jednocześnie podparcie głowy, nóg, brzucha i pleców, ponadto nie wymagają przekładania przy zmianie pozycji ciała. Wygodne są też poduszki w kształcie cyfry 7 – oprócz podparcia w czasie snu, mogą także służyć jako podpórka przy siedzeniu i karmieniu dziecka, ponieważ łatwo owija się je wokół ciała i tworzy podpórkę pod plecy. Podobne są poduszki w kształcie litery J, choć trudniej jest je owinąć tak, by uzyskać podparcie pleców przy siedzeniu. Poduszka w kształcie I to po prostu długi wałek, którym można podpierać brzuch i nogi podczas snu, a także owinąć wokół siebie przy karmieniu dziecka.

 

Babymatex, Poduszka pozycjonująca "C", 300 m

 

Poduszki do karmienia – rogale, kury i mufki

Karmienie piersią wymaga długiego utrzymywania jednej pozycji i podtrzymywania ciałka i głowy niemowlęcia. Nie jest ono ciężkie, szczególnie z początku, jednak dłuższe trzymanie nawet niewielkiego ciężaru może zmęczyć mięśnie. Warto wtedy użyć dużej poduszki do karmienia w kształcie rogala, np. marki Sensillo, Chicco, CuddleCo, Babymatex, Poofi, MimiNu lub innej. Należy wygodnie usiąść w szerokim fotelu lub na kanapie, opasać się tym „rogalem” tak, aby jego końce były za plecami (niektóre modele mają tasiemki do zawiązania, aby rogal nie spadał przy poruszaniu), a na poduszce z przodu ułożyć dziecko. Ciężar niemowlęcia spoczywa wtedy na poduszce, a ręka matki podtrzymuje najwyżej główkę. Końce poduszki podpierają dodatkowo plecy, matce i dziecku jest więc całkiem wygodnie. Ciekawą odmianą poduszki do karmienia jest Kura Babci Dany marki La Millou. Jest podobna do rogala, ma tylko mniejsze końce, a grubszy środek, trochę jak półksiężyc. Doszyty na jednym końcu dziób i grzebień przekształca ten gruby półksiężyc w sympatyczną kurkę, która może służyć jako poduszka do karmienia, podpórka pod plecy lub po prostu poduszka do snu. Kiedy dziecko podrośnie, kura może stać się jego przytulanką, zabawką lub poduszką.

 

La Millou, Velvet Collection, Poduszka Kura Babci Dany, Papaya

 

Mufki do karmienia (np. Motherhood lub MimiNu) to poduszki w kształcie mufki właśnie, na kształt pikowanego rękawa opasującego rękę podtrzymującą dziecko przy karmieniu. Sprawdzą się dobrze w podróży  (ponieważ są mniejsze niż rogale) a także dla matek, które karmią butelką. Przy karmieniu butelką dziecko może leżeć na kolanach rodzica, a mufka na podtrzymującej ręce stanowi wygodną poduszkę dla jego główki. Ciekawym rozwiązaniem jest komplet mufki i fartuszka-zasłony. Doskonale sprawdzi się w podróży lub na spacerze, kiedy trzeba nakarmić dziecko piersią w publicznym miejscu. Taki zestaw zapewnia wygodę i dyskrecję, a także pomaga chronić ubranie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze poduszki ciążowej lub do karmienia?

  • Po pierwsze – wypełnienie. Powinno być to antyalergiczne wypełnienie wysokiej jakości, niezbijające się i nie ulegające spłaszczeniu przy długim użytkowaniu. Najlepsze są silikonowe kulki lub włókna. Poduszki z takim wypełnieniem można od czasu do czasu prać i długo zachowują swój kształt i objętość.
  • Po drugie – wymienne poszewki, które można prać. Wielu producentów dołącza takie poszewki na zmianę, można je także kupić osobno. Poszewki powinny być z mocnej tkaniny wysokiej jakości – bawełnianej, wiskozowej lub innej, zależnie od naszych preferencji.
  • Po trzecie – rozmiar. Przed zakupem warto sprawdzić wymiary poduszki, jest to szczególnie ważne w przypadku dużych poduszek ciążowych do spania. Producent podaje wymiary poduszki, może także podawać informacje, dla kogo najlepiej nadaje się dany model – chodzi tu o wzrost użytkowniczki. Niższa kobieta prawdopodobnie dobrze się wyśpi na większej poduszce, jednak poduszka zbyt mała może być niewygodna dla wysokiej kobiety. 

  
Sensillo, Rogal, Gwiazdki, Różowy

 

Drugie życie poduszki ciążowej 

Poduszki ciążowe i do karmienia mają tę zaletę, że przydadzą się nawet po okresie ciąży i laktacji. Często są tak wygodne, że kobiety decydują się spać na nich na stałe. Może spodobają się mężowi lub partnerowi, który ma kłopoty z kręgosłupem? Można także używać ich jako podpórek dla siadającego niemowlęcia lub jako zabezpieczającego „kojca” dla noworodka leżącego na łóżku lub kanapie. Poduszki-rogale mogą także służyć za poduchy-podpórki podczas snu lub relaksu, a niektóre są na tyle estetyczne, że mogą stanowić ozdobę kanapy lub fotela. Mufka sprawdzi się dobrze podczas szybkiej drzemki z ramieniem pod głową. Alternatywne zastosowania poduszek ciążowych są liczne i ograniczone jedynie kreatywnością ich użytkowniczek. 

 

Babymatex, Komplet do karmienia, Fiddy Set


Skokołysanka – sprężysta poduszka dla mamy i dziecka

Ciekawym wynalazkiem jest sprężysta poduszka do „skokołysania” marki Kangu. Producent reklamuje ją jako świetny sposób na szybkie uspokojenie i ukołysanie dziecka. Poduszka wygląda niepozornie – ot, spłaszczony prostopadłościan, niewielki materacyk. Jednak położony na fotelu lub podłodze jest na tyle sprężysty, że siedząca na nim mama z dzieckiem na ręku może bez wysiłku podskakiwać i w ten sposób kołysać niemowlę. Poduszki do skokołysania dostępne są w różnych twardościach, zależnie od indywidualnych preferencji. Czy ten sposób kołysania dziecka jest naprawdę skuteczny? Najlepiej zapytać o to kogoś, kto sam używał tej poduszki. Z pewnością jednak jest to świetna zabawa dla mamy, a może nawet i dla starszego rodzeństwa oraz taty dziecka. Choćby z tego powodu warto rozważyć zakup lub sprezentowanie znajomej młodej mamie takiej „skokołysanki”. 


Kangu, Sprężysta poduszka do skokołysania, twarda, Różowa, 60kg+

 

Więcej artykułów o akcesoriach dla mamy i dziecka znajdziesz w Poradnikach na Empik Pasje! 

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock