Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, ale i intensywne treningi mogą przyczynić się do uporczywego bólu różnych partii ciała. Często wizyta u fizjoterapeuty jest nieunikniona, ale przy okazji można wspomagać się automasażem wykonywanym w domu. Przyda się do tego nowoczesne urządzenie, jakim jest pistolet do masażu. Spokojnie, tylko z pozoru brzmi groźnie. W rzeczywistości może okazać się ważnym sprzymierzeńcem w walce z bólem mięśni.

Co to jest pistolet do masażu?

Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów ręczny masażer. Jest zasilany akumulatorem, a przyłożony do ciała generuje wibracje, w ten sposób intensywnie stymulując mięśnie, które się rozluźniają. To wyraźnie odróżnia go od nieelektrycznych sprzętów, które działają znacznie słabiej. Swoją nazwę urządzenie zawdzięcza wyglądowi – faktycznie ma kształt pistoletu. Do zestawu dołączone są wymienne końcówki m.in. płaskie, podłużne, okrągłe, widełki. Kompaktowy rozmiar pistoletu do masażu pozwala zabrać go ze sobą wszędzie, ponieważ zmieści się nawet w damskiej torebce czy plecaku. Dzięki temu można szybko wykonać masaż samemu, zawsze wtedy, kiedy poczujesz taką potrzebę, np. po treningu na siłowni.

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz artykuł „Masaż w domu – jak samemu wykonać masaż relaksacyjny?".

Jak używać pistoletu do masażu?

Pistolet do masażu nie jest skomplikowanym urządzeniem. Zanim rozpoczniesz automasaż z jego użyciem, sprawdź ręką intensywność drgań i dostosuj je do swoich potrzeb. Gdy już ustawisz parametry, przyłóż głowicę do ciała i powoli przesuwaj ją wzdłuż mięśni. Warto omijać przy tym wystające kości, np. kolana, a na dłużej zatrzymywać się w tych miejscach, w których wyraźnie czuć, że mięsień jest spięty. Gdy zacznie się rozluźniać, a ty poczujesz ulgę w bólu, możesz dalej przesuwać pistolet po ciele.

 

pistolet do masażu empik

 

Kiedy warto sięgnąć po pistolet do masażu?

Masaż wykonywany automatycznym pistoletem jest alternatywą dla masażu manualnego. Ze względu na większą moc działania, efekty są szybciej zauważalne. Konkretne wskazania do używania pistoletu do masażu to:

  • minimalizowanie bólu mięśni po intensywnym treningu – nie tylko można uniknąć zakwasów, ale też mięśnie szybciej się regenerują,
  • przygotowanie mięśni przed treningiem,
  • bóle kręgosłupa,
  • bóle biodra,
  • wzmożone napięcie mięśni,
  • długa praca za biurkiem, która prowadzi do spięcia mięśni, zwłaszcza sztywności karku i obręczy barkowej,
  • częste skurcze.

Słowem – pistolet do masażu pomaga pobyć się nieprzyjemnego bólu spowodowanego napięciem mięśni. Przy okazji wykonywania masażu tym urządzeniem usprawnia się krążenie i przepływ limfy, a w efekcie organizm łatwiej usuwa toksyny. To sprzęt idealny zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i prowadzących siedzący tryb życia.

Pistolet do masażu - przeciwwskazania

Choć pistolet do masażu jest bezpieczny, zwłaszcza gdy używa się go w odpowiedni sposób zgodnie z zaleceniami producenta, to istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z niego. Pistolet nie jest odpowiedni dla osób, cierpiących na stwardnienie rozsiane, żylaki, osteoporozę i chorobę zakrzepową.

Pistolety do masażu – ranking

Na rynku nie brakuje nowoczesnych pistoletów do masażu. Przedstawiamy wybór trzech różnych urządzeń godnych uwagi:

               Pistolet do masażu Tender ACTIFIT

Mocny masażer do całego ciała, który pomoże zarówno rozgrzać mięśnie przed treningiem, jak i rozluźnić je po ćwiczeniach. Regulowana częstotliwość wibracji w zakresie 1200-3300 ruchów na minutę pozwala dokładnie dostosować jego prędkość do indywidulanych wymagań. W zestawie znajduje się 6 wymiennych głowic: okrągła, płaska, w kształcie litery „U”, stożkowa, w kształcie kciuka, w kształcie grzybka. Jedno naładowanie to 5-6 godzin pracy urządzenia.. Ergonomiczny uchwyt ułatwia pewny chwyt i zapobiega wyślizgiwaniu się pistoletu z ręki.
 

Pistolet do masażu tender actifit
 

               Pistolet do masażu Malatec

Urządzenie ma moc na poziomie 24 W, ale to wystarczy, by zredukować ból mięśni. W zestawie znajdują się 4 wymienne końcówki, by efekty masażu były jeszcze lepsze. Wyróżnia go niewielki rozmiar i waga – ma zaledwie 17x22 cm i waży niecały kilogram. Całkowity czas pracy na pełnym naładowaniu to 2 godziny.
 

pistolet do masażu malatec
 

               Pistolet do masażu Medisan Mini MG 150

To jeden z najmniejszych pistoletów do masażu na rynku. Ma zaledwie 15,5 x 4,5 x 13,8 cm. 5 poziomów mocnych wibracji oraz 6 wymiennych końcówek pomagają szybko i skutecznie rozluźnić mięśnie. Na jednym ładowaniu urządzenie działa do 3 godzin i automatycznie wyłącza się po 10 minutach pracy.
 

pistolet do masażu medisana
 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com