Jak dobrze grać w piłkarzyki? Zasady gry

Zdecydowana większość osób mających już styczność z piłkarzykami grała w tę grę czysto rekreacyjnie, bez zastanawiania się nad tym, jakie tak naprawdę są jej prawidłowe zasady – i czy w ogóle gra jakiekolwiek posiada. Drużyny stawały po przeciwległych stronach stołu i kręciły rączkami z przymocowanymi figurkami bezimiennych piłkarzy, by z ich pomocą wbić gola do bramki przeciwnej drużyny. Spośród wszystkich postaci piłkarzyków często rozpoznawało się tylko bramkarza; reszta była traktowana jako atakujący.

piłkarzyki corner

Piłkarzyki – podstawowe zasady gry

Celem gry jest strzelenie do bramki przeciwnika jak największej liczby goli, a przy tym obrona własnej – ta drużyna, która zdobędzie więcej bramek, wygrywa. Malutka, zwykle metalowa lub plastikowa piłka porusza się po boisku za sprawą „kopiących” ją lub uderzających główką figurek sztywno przymocowanych do ruchomych rurek. Te zakończone są uchwytem, przy pomocy którego gracz może kręcić tak zwanym rusztem lub przesuwać go do przodu i tyłu.

Ruszty z piłkarzami są zawieszone nad stołem naprzemiennie drużynowo i różnią się od siebie zwykle kolorem koszulek. W klasycznym układzie ma się do czynienia z następującym zestawieniem figurek:

  • 1 bramkarz stojący przed bramką.
  • 2 obrońców ulokowanych naprzeciw bramkarza tej samej drużyny.
  • 5 piłkarzy wspierających, zawieszonych mniej więcej na środku stołu.
  • 3 atakujących znajdujących się naprzeciwko bramkarza przeciwnika.

Każda drużyna ma zatem do dyspozycji po 4 ruszty, łącznie jest ich więc 8. Team może składać się z jednego gracza, dwóch lub czterech, choć w tym pierwszym przypadku bardzo trudno zarządza się wszystkimi piłkarzykami, a w drużynach 4-osobowych może występować lekki tłok przy stole. Za najwygodniejszy układ uważa się ten 2 na 2; wówczas każdy gracz przejmuje dwa ruszty. Pierwszy: bramkarza oraz obrońców, drugi: wspierających i atakujących.

W grę warto zaangażować niezależnego sędziego, który będzie pilnował punktacji. Ta nie jest bardzo skomplikowana, wystarczy bowiem zaznaczać gole (przesuwać koraliki na liczydłach wmontowanych w stół przy danej drużynie), jednak podczas bardzo emocjonującej rozgrywki zwracanie uwagi na punkty zwyczajnie rozprasza.

piłkarzyki stół

Jak dobrze grać w piłkarzyki?

Pytanie o to, jak dobrze grać w piłkarzyki zadała sobie choć raz najpewniej każda osoba, która miała kiedykolwiek styczność z tą grą. Odpowiedź na nie brzmi: ćwiczyć! Nie tylko samą grę, ale także swoją spostrzegawczość, refleks oraz strategiczne myślenie. Chcąc przejść na wyższy poziom rozgrywki, warto zamienić grę na zasadzie „będę ruszać wszystkim, aż wceluję” na analizę możliwych posunięć przeciwnika oraz wyrobienie sobie własnej strategii. Należy też pamiętać o pozycjach konkretnych figurek, a więc nie traktować wszystkich zawodników tak samo, tylko wykorzystywać obrońców do faktycznej obrony bramki, atakujących do agresywnego ataku – i tak dalej.

Polecamy także trening drużynowego podawania piłki. Im dłużej team będzie miał ją w swoim posiadaniu, tym więcej frustracji pojawi się w przeciwnej drużynie, dzięki czemu nietrudno o popełnienie przez nią błędu. Warto również doszkolić się w przekazywaniu piłki między figurkami osadzonymi na jednym ruszcie, ruszając nim odpowiednio na boki; to najlepsza technika do zmylenia przeciwnika.

piłkarzyki trambambula

Jaki wybrać stół do piłkarzyków?

O tym, jaki stół do piłkarzyków najlepiej wybrać, decyduje przede wszystkim to, kto będzie z niego korzystał. Wyłącznie dzieci, np. w przedszkolu lub świetlicy szkolnej? Tylko osoby dorosłe, w klubie bądź pubie, a może cała rodzina? To istotne szczególnie pod względem doboru wysokości stołu. Co więcej, inna będzie odpowiednia dla przedszkolaków, a jeszcze inna dla 10-latków.

W przypadku tych pierwszych maluchów warto skupić się na piłkarzykach stworzonych z myślą o najmłodszych. W jego przypadku stół osiąga wysokość zaledwie 74 cm. Z kolei dzieci w wieku szkolnym i starsze będą już mogły z powodzeniem korzystać ze standardowego stołu, klasyczne mają bowiem wysokość ok. 90 cm.

stół do gry w piłkarzyki

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując piłkarzyki?

Wybierając stół do piłkarzyków, warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Wysoką wytrzymałość zapewnia drewno, a także płyta MDF pokryta laminatem PVC oraz wzmacniana konstrukcja na szerokich nogach ze wspornikami. Wartością dodaną będzie opcja pionowego złożenia stołu, dzięki której można zaoszczędzić miejsce, gdy nie jest używany. Ciekawym wyborem będzie stół z funkcją elektronicznego liczenia goli za sprawą czujników w bramkach.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują piłkarzyki, to odpowiedź brzmi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od designu czy wykorzystanych materiałów. Te najdroższe są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne, gdyż zostały wykonane z elementów nierdzewnych oraz wodoodpornych komponentów.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com