Peter White Band, czyli zespół smoothjazzowego wirtuoza gitary, wystąpi 10 października w Sali Kongresowej w Warszawie. Petera White’a polscy miłośnicy smooth jazzu znają doskonale z nagrań takich wykonawców jak Matt Bianco, Gato Barbieri, Chris Botti czy Basia Trzetrzelewska. Koncert odbędzie się w ramach „festiwalu wędrującego” ERA JAZZU.
Na dobra sprawę to nie rekomendujące recenzje i liczne nagrody, lecz udział gitarzysty w nagraniach i koncertach najwybitniejszych i najpopularniejszych artystów dzisiejszego jazzu, rocka i muzyki rozrywkowej wykreowały Petera White’a jako twórcę nieograniczonych, artystycznych brzmień i skojarzeń. Stał się także poszukiwanym side-manem ubarwiającym swą grą i pomysłami albumy takich gwiazd jak Matt Bianco, Craig Chaquico, Richard Elliot, David Koz, Boney James, Groove Washington, Rick Brown, Kirk Whalum , Gato Barbieri, Chris Botti czy „nasza” Basia Trzetrzelewska.
- Fenomen smooth jazzu - wyjaśnia Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu - polega przede wszystkim na umiejętnym przekazaniu trudnej ortodoksji jazzu w pogodnych, melodyjnych rytmach i przebojowych nagraniach. Poprzednia Smooth Jazz Gala Ery Jazzu pokazała, jak wielkim powodzeniem i popularnością cieszą się jazzowe hity grane i śpiewane przez jazzmanów, że wspomnę koncert niemieckiego trębacza i wokalisty Tilla Broennera - idola europejskiego smooth jazzu .Dzisiaj z etykietą smooth-jazzu promuje się wielu artystów, choć ta trudna sztuka łączenia jazzu z przebojowym brzmieniem udaje się tylko nielicznym. Peter White jest takim doskonałym przykładem i wzorcem współczesnego smooth jazzu - podsumowuje Piątkowski.
Jak wszyscy nastolatkowie Peter White zainteresował się grą na gitarze elektrycznej i jak wielu swoich rówieśników zauroczony był muzyką swoich rodaków z grupy The Beatles. Nim pierwsze amatorskie próby stworzenia własnego zespołu okazały się sukcesem, przez kilka lat praktykował w modnym i popularnym zespole Ala Stewarta. To w tym zespole White odniósł pierwsze sukcesy: nagrał bestsellerową płytę Stewarta Year of the Cat, sporo koncertował i za namową lidera coraz częściej grał także na gitarze akustycznej. - Byłem oszołomiony tymi sukcesami i wydawało mi się, że świat legł u moich stóp - opowiadał później brytyjski gitarzysta. Przełomem okazał się jednak czas jego okazjonalnego grania w grupie brata Danny’ego, który wciągnął go do nowej formacji Matt Bianco. Połączenie rozkołysanych latynoskich rytmów, new wave, popu i jazzu stało się impulsem do kontynuacji takiej właśnie stylistyki, ale także zwracało uwagę innych na zdolnego instrumentalistę. Do swojego autorskiego projektu pozyskała go młoda wokalistka Basia (Trzetrzelewska) i niebawem Peter White stał się jej nadwornym gitarzystą oraz współautorem bestsellerowych albumów (m.in. Time & Tide) i światowej kariery polskiej wokalistki.
Nagrany w 1990 roku solowy, debiutancki album Reveillez-Vous ugruntował pozycję gitarzysty i stał się najczęściej graną płytą w angielskich stacjach radiowych. Kolejne autorskie albumy były już tylko konsekwencją twórczą i budowaniem popularności modnego artysty. W 1995 roku Peter White zdecydował się na korektę stylistyki: z pop jazzowej wirtuozerii przeszedł na stronę modnej i popularnej konwencji smooth-jazzu. Zrealizował entuzjastycznie przyjmowany album „Caravan of Dreams oraz wielką trasę koncertową Guitars & Saxes Tour z udziałem niekwestionowanych gwiazd smooth jazzu: Craiga Chaguico, Richarda Elliota, Warrena Hilla. Kolejne albumy artysty (Perfect Moment oraz Glow) doskonale zafunkcjonowały także na amerykańskim rynku zdobywając muzykowi ogromną publiczność. Obsypany licznymi i prestiżowymi nagrodami (od Guitarist of The Year po coroczne Smooth Jazz Awards) doskonale zaistniał także jako współtwórca nagrań i koncertów innych, wybitnych artystów.
W rozległej dyskografii Petera White’a szczególnie ważny jest jeden z najnowszych albumów artysty - nagrany w 2004 roku Confidental jest swego rodzaju syntezą pomysłów i możliwości stylistycznych, brzmieniowych i technicznych gitarzysty. Podobnie jak w poprzednich projektach zaprosił wielu uznanych muzyków: od Chrisa Botti po Paula Browna. Dzięki temu powstały wręcz wzorcowe przeboje smooth jazzu: od rytmicznej latynoskiej ballady (She’s in Love) po rhythm and bluesowe brzmienie (Quiet Storm) oraz subtelnie romantyczne gitarowo-akordeonowe (Sweet Away).
Peter White i jego zespoły prezentują swego rodzaju konglomerat nurtów i melodii podawanych w doskonałym, przebojowym, często wręcz tanecznym wymiarze. Może właśnie dlatego muzyka gitarzysty jest niezwykle popularna i często prezentowana w stacjach radiowych na całym świecie, a koncerty przypominają, już po kilku chwilach, rozkołysane zabawą i dźwiękiem dyskoteki. - Staram się być w swojej muzyce wiarygodny - mówi Peter White - grać radością i zabawą. Nie stronię od modnych przebojowych rytmów, ale zawsze pobrzmiewa w nich jazz Gram smooth jazzem. Gram, by bawić się wraz z moimi słuchaczami.
Peter White Band
10 października, godz. 20.00 - Sala Kongresowa, PKiN, Warszawa
ERA JAZZU/M.W.

Aktualności
Peter White Band w Warszawie
Peter White Band, czyli zespół smoothjazzowego wirtuoza gitary, wystąpi 10 października w Sali Kongresowej w Warszawie. Petera White’a polscy miłośnicy smooth jazzu znają doskonale z nagrań takich wykonawców jak Matt Bianco, Gato Barbieri, Chris Botti czy Basia Trzetrzelewska.
Komentarze (0)