Steamer, czyli parownica do ubrań

Parownica do ubrań stanowi nowoczesną alternatywę dla żelazka. Nazwa steamer pochodzi od angielskiego słowa steam oznaczającego parę. Urządzenie to pozwala niemal błyskawicznie usunąć zagniecenia z odzieży, firanek czy obrusów. Skutecznie wygładza różne materiały sztuczne i naturalne, w tym nawet kłopotliwy jedwab, który przy prasowaniu zbyt gorącym żelazkiem może się przypalić.

Parownica do ubrań wymaga jedynie podłączenia do źródła prądu lub włożenia baterii oraz nalania wody do ich zbiornika. Wystarczy włączyć urządzenie AGD, poczekać, aż się nagrzeje i już po kilku chwilach możesz prasować ubrania w pozycji pionowej. Steamer usuwa zagniecenia dzięki strumieniowi gorącej pary. Możliwość prasowania i odświeżania odzieży wiszącej na wieszakach sprawi, że szybko i łatwo przygotujesz sobie strój na każdą okazję. Woda w stanie gazowym wypuszczana przez otwory w steamerze powoduje, że włókna ubrań rozluźniają się, a następnie wygładzają.

 

Parownica do ubrań PHILIPS Steam&Go GC362/80

 

Parownice ręczne i stojące

Na rynku dostępne są niewielkie gabarytowo parownice ręczne oraz bardziej profesjonalne modele stojące. Ręczny steamer przypomina swoim kształtem słuchawkę prysznicową. Mając wersję ręczną, możesz szybko wyprasować ubrania na wieszaku lub na desce do prasowania, dzięki trybowi działania w pionie lub poziomie. Wadą takich urządzeń jest zwykle niższa moc niż steamerów stojących, których jednak nie zabierzesz ze sobą w podróż.

Parownice do ubrań stojące mają dużą moc i pojemne zbiorniki, dlatego poradzą sobie nawet ze stertą ubrań, pościeli czy firanek. Steamer stojący składa się ze słuchawki z wężem połączonej ze stojakiem, na którym możesz zawiesić ubrania po prasowaniu. Jest bardziej funkcjonalny - może zapewniać wybór kilkunastu różnych programów. Sprzęt ten może być wyposażony także w deskę do prasowania.

Poniżej możesz zapoznać się z zestawieniem zalet wariantów ręcznych i stojących:

 

 

Parownice ręczne Parownice stojące
  • łatwo je zabrać w podróż - zmieszczą się nawet do niedużej walizki,
  • zwykle niższa cena nabycia,
  • są poręczne, lekkie, bardzo łatwe w obsłudze.
  • zwykle mają większa moc,
  • zapewniają większy pojemnik na wodę,
  • w zestawie znajduje się stojak z wieszakiem ułatwiający pracę.

 

Parownica do ubrań - na co zwrócić uwagę?

Szukając najlepszej parownicy do ubrań, powinieneś wziąć pod uwagę wiele jego parametrów. Oto najistotniejsze kryteria wyboru parownicy do ubrań:

  1. Moc steamera i szybkość nagrzewania się

O efektywności pracy parownicy do ubrań decyduje w dużym stopniu moc urządzenia. Ręczne sprzęty tego typu z reguły nie mają więcej niż 1000 W mocy, a w przypadku steamerów stojących dochodzi ona do 2400 W. Im większy jest ten parametr, tym urządzenie będzie się szybciej nagrzewać, ale i pobierze więcej prądu.

Większości parownic do ubrań możesz używać już po około 60 sekundach, ale są i takie modele, które mają funkcję szybszego nagrzewania.

  1. Siła wyrzucania pary i dodatkowe uderzenia

Kolejnym istotnym parametrem jest siła strumienia pary określana w gramach na minutę. Im większa wartość widnieje w opisie urządzenia, tym lepiej, bo łatwiej i szybciej wyprasujesz swoją odzież. Nie powinna być ona mniejsza niż 20 g/min. W przeciwnym wypadku efektywność pracy takiego urządzenia najprawdopodobniej nie będzie dla ciebie zadowalająca.

Użyteczną funkcją tych przyrządów są dodatkowe uderzenia pary, które, podobnie jak w tradycyjnym żelazku, ułatwią ci rozprostowanie uporczywych zagnieceń. Do tego w modelach wyższej klasy może być wdrożony mechanizm regulacji strumienia pary, dzięki któremu dostosujesz go do rodzaju materiału i liczby zagnieceń.

 

Parownica do ubrań PHILIPS STH3000/20

 

  1. Użyteczne funkcje parownicy do prasowania

Parownica do ubrań może mieć wiele funkcji dodatkowych, automatycznych lub obsługiwanych manualnie, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort korzystania z takiego urządzenia. Jedną z nich jest automatyczny system odkamieniania i czyszczenia, który gwarantuje, że steamer będzie pracował bezawaryjnie przez długi okres, bez względu na to, jaką wodę będziesz nalewać do zbiornika. Jeżeli model nie ma tej funkcji, pamiętaj, by co jakiś czas ręcznie wyczyścić urządzenie, zwłaszcza przewód łączący zbiornik z głowicą w przypadku wariantów stojących.

Przydatny okazuje się mechanizm blokady kapania i automatycznego wyłączenia urządzenia, gdy nie jest ono używane. Dostępne są też parownice, w których możesz korzystać z automatycznego dopasowania temperatury pary do czyszczonego materiału.

  1. Wielkość pojemnika na wodę

Pojemnik na wodę jest niezbędny do generowania pary. Masz do wyboru parownice z małym zbiornikiem, poniżej 200 ml - najczęściej są to lekkie i wygodne urządzenia ręczne. Natomiast zbiorniki w steamerach stojących mogą pomieścić nawet 1500–2000 ml wody. Upewnij się w takim przypadku, czy da się go odłączyć i napełnić oddzielnie. Dzięki temu łatwiej ci będzie korzystać z urządzenia.

  1. Parownice do ubrań pracujące w różnych płaszczyznach

Atutem steamera jest to, że możesz nim prasować ubrania wiszące na wieszakach czy firanki zawieszone na karniszach. Przy zakupie zwróć jednak uwagę, czy parownica może działać tak samo jak żelazko i prasować w poziomie. Nie każde urządzenie na to pozwala.

  1. Dodatki do kupowanej parownicy

Producent może dołączyć do steamera wiele ciekawych akcesoriów. Wśród nich mogą znaleźć się specjalne nakładki i szczotki do czyszczenia tkanin, szczotki do grubszych materiałów czy zaczep na drzwi, który ułatwi wygładzenie tkanin w tym miejscu, gdzie tego aktualnie potrzebujesz.

 

Parownica do ubrań CLATRONIC TDC 3432

 

Parownica do ubrań - ile kosztuje?

Najtańsze, ręczne parownice o niewielkiej mocy, bez dodatkowych funkcji i dodatków, kupisz nawet za kilkadziesiąt złotych. Więcej będzie cię kosztować urządzenie stojące albo zintegrowane z deską do prasowania i żelazkiem z generatorem pary. Za konwencjonalny steamer stojący zapłacisz kilkaset złotych, ale urządzenie to skutecznie zastąpi żelazko i pozwoli ci łatwo prasować w różnych płaszczyznach – poziomych i pionowych.

 

Parownica do ubrań TEFAL Access Steam Pocket DT3030

 

Parownica do ubrań jest wygodnym narzędziem, które ułatwia szybkie prasowanie odzieży. Zaletą steamerów jest też to, że para działa jak naturalny odświeżacz do tkanin. Dociera ona nawet do trudno dostępnych miejsc i pozwala na pracę bez rozkładania deski. Jeśli taka perspektywa prasowania ubrań ci odpowiada, zainwestuj w ten sprzęt.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock