Kiedy widzę wuzetkę, krem sułtański czy szyszki, przypominam sobie dzieciństwo. Słodkości na stołach pojawiały się rzadko, zdecydowanie rzadziej niż dzisiaj. Przez to, że były niecodzienne i wyczekane, tak doskonale pamiętamy ich smak i tak bardzo wzrusza nas ich widok na własnym stole. Obiady w PRL też były inne niż dzisiaj. Pewnie niektórzy wspominają je z nutą nostalgii. Jak często dzisiaj jada się domowe kopytka, kluski leniwe, krokiety? Kto zamienia wszystkie resztki w coś nowego? Kuchnia „słusznie minionych czasów” może być dla wielu portfeli niesamowitym wybawieniem – bazuje na prostych i relatywnie tanich składnikach, wykorzystuje to, co dostępne, bazuje na kreatywności domowych kucharzy. Może zatem w czasie kryzysu warto sięgnąć do starych przepisów?

Jak przygotować śledzie w śmietanie?

Śledź w śmietanie to w wielu domach zakąska, która kojarzy się z imieninami i zmrożonym trunkiem wyskokowym. Jednak w PRL-u zimny śledź w śmietanie był elementem obiadu – podawany z ziemniakami z wody i podsmażoną cebulką albo z chlebem. Robi się go bardzo szybko. Wystarczy płat śledzia wymoczyć przez godzinę w wodzie – jeśli jest bardzo słony. Jeśli natomiast jest idealny, omijamy ten krok. Cebulę, najlepiej cukrową, drobniutko siekamy, kładziemy na durszlak i przelewamy wrzątkiem – w ten sposób pozbędziemy się ostrości. Na dnie półmiska układamy śledzia pokrojonego w 3 cm kawałki. Oprószamy go cebulą, świeżym pieprzem i porządną ilością śmietany 18%. Śmiałkowie mogą do śmietany dodać odrobinę tartego jabłka. Śledzia w śmietanie najlepiej jeść od razu lub tego samego dnia.

 

Cedzak kuchenny

 

Domowy tatar – przepis

Składniki na jedną porcję:

  • 150 g mięsa wołowego
  • 1 żółtko
  • 1 ogórek kiszony
  • 1 łyżka cebuli
  • 1 łyżka kaparów
  • sól
  • pieprz

 

JPG tatar

 

Pozostając w klimacie zakąsek, nie możemy zapomnieć o tatarze. Tatar przygotowujemy z surowej wołowiny najlepszej jakości. Warto znaleźć sobie jakiegoś dobrego rzeźnika i poprosić o dobry kawałek mięsa. To ważne, bo główną rolę w tatarze odgrywa mięso – dodatki są świetne, ale mają tylko podkreślić jego smak, a nie zupełnie go przykryć. Prawdziwy tatar jest drobno siekany nożem. Są jednak tacy, którzy kochają miękkie tatary, nieco zmiażdżone przez maszynkę do mielenia. Każdy musi zdecydować sam, co woli. Przyjmuje się, że jedna porcja tatara to 150 g mięsa. Jak zrobić tatar? Polędwicę lub ligawę drobno siekamy. Następnie dodajemy do mięsa odrobinę soli, wody i mieszamy. Formujemy cylindry, robimy w środku wgłębienie, do którego wlewamy żółtko. Siekamy 1 ogórek kiszony na porcję, 1 łyżkę cebuli, ewentualnie 1 łyżkę kaparów. Mięso oprószamy świeżo zmielonym pieprzem i serwujemy.

W internecie znajdziecie mnóstwo przepisów na mięso z dodatkiem przyprawy maggie. To dobra opcja dla tych, którzy nie mają dostępu do dobrej wołowiny i za wszelką cenę chcą przykryć smak mięsa. Niektórzy do tatara dodają musztardę – odrobina na pewno nie zaszkodzi, ale zbyt duża ilość może nieco przytłoczyć. Jak ze wszystkimi innymi daniami, tatara warto próbować w trakcie przygotowania i dostosować ilość przypraw do naszego podniebienia.

 

Maszynka do mielenia mięsa

 

Jak zrobić kotlety z mortadeli?

Oszukiwane schabowe, czyli mortadela w panierce, była hitem w szkolnych stołówkach i kolonijnych kantynach. Gruby plaster mortadeli wystarczy potraktować jak schab – zanurzyć w talerzu z mąką, w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Następnie usmażyć w tłuszczu na złoto. Kotlety z mortadeli podajemy z tłuczonymi ziemniakami, ciepłymi buraczkami lub surówką z jabłka i marchewki. Dzisiaj, kiedy mamy duży wybór, możemy postarać się o kupno mortadeli lepszej jakości. Ważne, żeby nie miała żadnych dodatków, od których może się w trakcie smażenia rozpaść. Mortadelę należy serwować od razu – w przeciwnym razie panierka zacznie nieprzyjemnie mięknąć. Jeśli chcemy przygotować bajecznie chrupiące kotlety, zaopatrzmy się w japońską panierkę panko.

 

Patelnia tefal

 

Kotlety jajeczne – przepis

Składniki:

  • 4 jajka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżeczka posiekanego koperku
  • szczypta soli
  • bułka tarta

 

JPG kotlety jajeczne

 

Pozostając w temacie obiadów, nie można nie wspomnieć o kotletach jajecznych. Smakują jak… smażone nadzienie z jajek faszerowanych. Robi się je bajecznie prosto: 3 ugotowane na twardo jajka miażdżymy widelcem, dodajemy 1 surowe jajko, 1/2 łyżeczki soli, 1 łyżkę posiekanej natki pietruszki, 1 łyżeczkę posiekanego koperku, szczyptę soli i czubatą łyżkę bułki tartej. Jeśli zależy nam na przygotowaniu większej ilości kotletów, to zamiast bułki tartej możemy użyć czerstwej kajzerki, którą należy zanurzyć w gorącym mleku i poczekać aż zmięknie. Wszystkie składniki mieszamy. Ręką formujemy kotleciki, które przed smażeniem z każdej strony obtaczamy w bułce tartej. Kolety smażymy na patelni w oleju tak, by zazłociły się z każdej strony. Kotlety jajeczne są pyszne na gorąco i zimno – z dodatkiem majonezu świetnie smakują na kanapce.

Smak kotletów jajecznych możemy wzbogacić pieczarkami lub serem. Jeśli mamy ochotę, do masy jajecznej dodajmy 1 szklankę umytych, posiekanych i podsmażonych na złoto pieczarek. Jeśli chcemy zrobić jeszcze bardziej niecodzienną wersję kotletów jajecznych z pieczarkami, to do środka każdego z nich możemy dodać plasterek lub kawałek żółtego sera, który roztopi się w trakcie smażenia.

 

Talerz obiadowy

 

Jak zrobić bryzol?

Składniki na jedną porcję:

  • 150 g mięsa wołowego lub wieprzowego (karkówki albo łopatki)
  • bułka tarta
  • szczypta soli, pieprzu i papryki wędzonej
  • 3 cebule
  • 5 łyżek oleju
  • 3 łyżki masła

 

JPG bryzol

 

Wiele osób zastanawia się z pewnością, co to jest bryzol. To kotlet z mięsa wieprzowego lub wołowego, siekany albo mielony w maszynce o grubych oczkach, podany z przesmażona na złoto cebulą. Przygotowuje się go bardzo prosto. Na jedną porcję potrzebujemy 150 g mięsa. Karkówkę lub łopatkę siekamy drobno nożem albo mielimy w maszynce o grubych oczkach. Do mięsa dodajemy szczyptę soli i pieprzu. Możemy również dosypać odrobinę wędzonej papryki. Rękami formujemy kotlety, zupełnie jak mielone. Każdy kotlet obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony do zazłocenia. W czasie, kiedy smażymy kotlety, przygotowujemy cebulę. 2-3 cebule siekamy w piórka. Smażymy na 5 łyżkach oleju i 3 łyżkach masła z odrobiną soli, aż cebula będzie złota i miękka. Każdy bryzol podajemy ze smażoną cebulą.

 

Nóż szefa kuchni


Masz ochotę na więcej? Przeczytaj nasz artykuł „Desery z PRL-u – kultowe słodkości, które pamiętamy do dziś


Jak zrobić masło rybne, awanturkę i paprykarz szczeciński?

Jednym z moich wspomnień z dzieciństwa, które wywołuje u mnie tęsknotę, jest sklep rybny. Wielkie akwarium, w którym pływały ryby różnych gatunków, bąbelki unoszące się w wodzie, puszki wypełnione szprotkami, paprykarzem i sardynkami, skrzynki z wędzonymi rybami, papier cały w tłuszczu ukrywający… masło rybne. Masło rybne było prawie pomarańczowe, smakowało margaryną, rybą i koncentratem pomidorowym. Paprykarz z dużą ilością ryżu był moim ulubionym dodatkiem do świeżej kajzerki, podobnie jak awanturka. Jak przygotować te rybne rarytasy?

  • Paprykarz szczeciński – przepis

Do przygotowania paprykarza nie potrzebujemy puszki! Wystarczą nam dwie średniej wielkości makrele, 100 g ryżu, 2 cebule, 1 marchewka i mały słoiczek koncentratu pomidorowego. Ryż gotujemy do miękkości w 200 ml wody. Studzimy. Makrele dokładnie obieramy i drobno siekamy. Wrzucamy do miski razem z ugotowanym ryżem. Cebulę i marchewkę drobno siekamy. Podsmażamy na 6 łyżkach oleju, aż będą miękkie. Dodajemy do ryżu i ryby. Dodajemy koncentrat. Wszystko dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i odrobiną papryki chilli. Uwaga! Przed podaniem paprykarz powinien postać kilka godzin w lodówce, żeby smaki się przegryzły.

 

JPG paprykarz

 

  • Awanturka – przepis

Jak zrobić awanturkę? Potrzebujemy 250 g twarogu tłustego, 1 puszki sardynek w oleju, garści natki pietruszki i 2 ogórków konserwowych. W misce miażdżymy widelcem twaróg z sardynkami, dodajemy posiekaną pietruszkę i drobno posiekane ogórki. Wszystko mieszamy. Jeśli pasta jest zbyt sucha, dodajemy odrobinę oleju z sardynek. Doprawiamy solą i pieprzem.

  • Masło rybne – przepis

Do przygotowania masła rybnego w wersji luksusowej potrzebujemy 100 g miękkiego masła, 1 średniej wielkości makreli i 2 brzuszków łososia oraz 2 łyżek koncentratu pomidorowego. Do misy blendera wrzucamy obrane ryby (bez ości i skóry), masło oraz koncentrat. Miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Przekładamy do pojemnika i przechowujemy w lodówce.

 

Blender kielichowy

 

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock