Rzymska premiera nowego filmu Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni" zakończyła się owacjami na stojąco dla reżysera oraz odtwórców głównych ról - Bohdana Stupki i Marka Kudełki, którzy uczestniczyli w pokazie. Polsko-ukraińska produkcja "Serce na dłoni" znalazła się wśród 150 filmów z całego świata w sekcji "Premiery" 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Obszerne wywiady udzielone przez Krzysztofa Zanussiego, które ukazały się dzisiaj we włoskich dziennikach "L'Osservatore Romano", "Corriere della Sera" i "La Republica" potwierdzają zainteresowanie jego filmem. Włoska prasa wymienia "Serce na dłoni" jako jedną z kilku interesujących komedii, które będzie można obejrzeć w Rzymie, zaś dziennik "Il Messaggero" porównuje film Krzysztofa Zanussiego z filmami nieżyjącego już Franka Capry - trzykrotnego zdobywcy Oscara za reżyserię.

"Serce na dłoni" Krzysztofa Zanussiego opowiada o losach Stefana (Marek Kudełko), młodego człowieka, który - w poczuciu życiowej klęski - próbuje targnąć się na swoje życie. W szpitalu spotyka przypadkiem multimilionera Konstantego (Bohdan Stupka), który poszukuje serca do przeszczepu. Ten stara się podtrzymać samobójcze zamiary Stefana.

W najnowszym filmie Zanussiego wystąpili obok odtwórców głównych ról także Szymon Bobrowski, Krzysztof Kowalewski, Borys Szyc, Maciej Zakościelny oraz kontrowersyjna gwiazda estrady Dorota "Doda" Rabczewska.

Kolejnym polskim akcentem podczas wczorajszego wieczoru w Rzymie był konkursowy pokaz włosko-francusko-polskiej koprodukcji w reżyserii Giacomo Battiato "Resolution 819", z udziałem Karoliny Gruszki. Reżyser znany jest w Polsce jako autor dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II z Piotrem Adamczykiem w roli głównej - "Karol: człowiek, który został Papieżem" oraz "Karol: Papież, który pozostał człowiekiem". Muzykę do najnowszego obrazu Battiato, który opowiada o poszukiwaniach zbrodniarzy wojennych z byłej Jugosławii, napisał Ennio Morricone.

Festival Internacionale del Film di Roma potrwa do 31 października. Jednym z członków Jury festiwalu jest Roman Gutek.

Monolith Films/PISF/M.W.