Jesienią ukaże się ostatnie opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odnalezione w archiwum zmarłego przed siedmioma laty pisarza. Niepublikowany dotychczas, pełen autobiograficznych aluzji utwór, nosi tytuł Wiek biblijny i śmierć. Wydawnictwo Literackie zapowiada książkową premierę tekstu na październik tego roku.
Ponad pół roku temu ukazała się nakładem krakowskiej oficyny siedemdziesięciostronicowa książka zawierająca odkryte w archiwum zmarłego siedem lat temu pisarza opowiadanie Wędrowiec cmentarny. Teraz czytelników czeka kolejna przygoda - spotkanie z ostatnim napisanym przez autora Innego świata tekstem literackim. Przygoda wymagająca nie lada wyobraźni, bowiem Wiek biblijny i śmierć to nie tylko pełne autobiograficznych aluzji i ostatnie, ale także niedokończone opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nad którym pisarz pracował do ostatnich chwil życia.
Pod pretekstem wyjazdu w rejon Abruzzów, skąd pochodzi rodzina żony, Lidii Croce i gdzie urodził się jego przyjaciel Ignazio Silone, autor rozpoczął opowiadanie historii o włoskim faszyzmie w latach trzydziestych. Bohaterem fabuły jest - osiągający wiek biblijny - stutrzydziestoletni mężczyzna, który nie może umrzeć.
Tekst uzupełnią w wydaniu książkowym liczne fotografie z neapolskiego archiwum pisarza.
Wydawnictwo Literackie/M.W.

Aktualności
Ostatnie opowiadanie Herlinga-Grudzińskiego
Jesienią ukaże się ostatnie opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odnalezione w archiwum zmarłego przed siedmioma laty pisarza. Niepublikowany dotychczas, pełen autobiograficznych aluzji utwór, nosi tytuł Wiek biblijny i śmierć.
Komentarze (0)