Zimowe warunki potrafią dać kierowcom w kość. Nawet jeśli na co dzień czujesz się pewnie za kierownicą, jazda po zamarzniętym asfalcie może być źródłem ogromnego stresu. Jeśli jest się odpowiednio wyposażonym, trudniej o niebezpieczne sytuacje na drodze. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane opony zimowe, których konstrukcja jest odpowiednio dopasowana do panujących na zewnątrz warunków.

 

Opony zimowe

 

Opony zimowe czy całoroczne? 

Wśród Polaków stale przybywa zwolenników opon całorocznych. Większość jednak korzysta z modeli sezonowych, wymieniając je dwa razy do roku. Opony całoroczne są wygodniejsze w użyciu, ale szybciej się eksploatują, więc oszczędność jest w zasadzie pozorna. Do tego, ich konstrukcja to swego rodzaju kompromis między oponą letnią a zimową. Dzięki temu mogą sprostać zmiennym warunkom, a także zapewnić kierowcy oraz pasażerom względny komfort i bezpieczeństwo.

Opony zimowe natomiast to pewny wybór na cały sezon – posiadają specjalnie bieżniki zaprojektowane z myślą o jeździe po śniegu, oblodzonej nawierzchni czy błocie pośniegowym. Co więcej, modele typowo zimowe zapewniają odpowiednią trakcję, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie kilku stopni lub spada poniżej zera.

Jeśli korzystasz z opon zimowych, warto nauczyć się rozszyfrowywać umieszczane na nich oznaczenia, aby móc łatwiej ocenić parametry opony i dopasować model do swoich potrzeb.

 

Opona zimowa BRIDGESTONE BLIZZAK LM001 195/65R15 91T

 

Wiek opony – jak go sprawdzić? 

Maksymalny okres eksploatacji opon sezonowych określa się na mniej więcej 5 lat. Po upływie tego czasu najlepiej wymienić je na nowe. Niestety, korzystanie z opony narusza stan ogumienia i zmienia jego właściwości. To nieodwracalny proces, niezależnie od stopnia eksploatacji – choć oczywiście okazjonalna jazda znacznie go spowalnia. Ale skąd wiedzieć, kiedy wymienić oponę, skoro nie pamiętasz, kiedy dokonałeś jej zakupu? Wystarczy spojrzeć na oznaczenie opon.

Wiek określany jest za pośrednictwem kodu DOT. Dacie wyprodukowania opony przyporządkowane są ostatnie cztery cyfry. Pierwsza para cyfr koduje tydzień produkcji, a druga – rok. To łatwy i skuteczny sposób na sprawdzenie wieku opony.

 

Opona zimowa VREDESTEIN WINTRAC 215/60R16 99H XL

 

Oznaczenie opon zimowych – co oznaczają poszczególne symbole? 

Na ogumieniu opon można znaleźć różne cyfry i litery. Trudno je rozszyfrować – zwłaszcza jeśli kupujesz opony po raz pierwszy. Jeśli kupujesz online, wszystkie oznaczenia umieszczone na oponie powinieneś znaleźć również w specyfikacji produktu.

Na początek – czas na cyfry, które pojawiają się na początku oznaczenia. Wartości liczbowe umieszczone na ogumieniu określają szerokość opony, a także stosunek jej wysokości do szerokości, który określany jest w procentach. Parametry te będą ci potrzebne niezależnie od rodzaju wybranej opony.

Oznaczenie opon: indeks prędkości 

Indeks prędkości to ważny parametr określający maksymalną prędkość, jaką można osiągnąć z wykorzystaniem tych opon. Oznacza się go symbolami literowymi – od H do Y. Każdej literze przyporządkowana jest maksymalna prędkość – zaczynając od J z maksymalną prędkością 100 km/h, kończąc na Y z 300 km/h. Parametr ten zazwyczaj podawany jest jako ostatni. Warto o tym pamiętać, ponieważ litery mogą odnosić się również do innych właściwości opony.

 

Opona zimowa VIKING WINTECH 155/70R13 75T

 

Oznaczenie opon: rotacja 

Jeśli wybrałeś opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym, strzałka rotacji wskazuje kierunek toczenia się koła.

Oznaczenie opon: indeks nośności opony 

Indeks nośności opony określany jest wartością liczbową umieszczaną na końcu - obok indeksu prędkości opony. Nigdy nie należy montować opon o indeksie nośności niższym, niż te zalecane przez producenta. Jeśli nie masz pewności, jaki parametr jest wskazany, wróć do instrukcji samochodu – w niej na pewno znajdziesz wskazówkę.

 

Opona zimowa UNIROYAL MS PLUS 77 235/65R17 108V XL FR

 

Oznaczenie opon: konstrukcja opony

Jak wspomnieliśmy, litery oznaczają nie tylko maksymalną prędkość, ale również konstrukcję opony. W zależności od modelu, możesz spotkać się z oznaczeniem D (opona diagonalna), R (opona radialna) RF (opona samonośna) lub B (opona opasana).

 

Opona zimowa FIRESTONE WINTERHAWK 4 205/55R16 91T

 

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu opon zimowych?

Oprócz powyższych parametrów przy wybieraniu opon zimowych warto zwrócić uwagę również na kilka innych aspektów. Pierwszym jest bieżnik. W oponach zimowych powinien mieć on znacznie głębsze rowki, co znacząco poprawia przyczepność opony na śniegu czy oblodzonej nawierzchni. Bieżniki mogą być różnie uformowane. Możesz wybrać bieżnik symetryczny, asymetryczny lub kierunkowy. Pierwszy nada się do jazdy w standardowych warunkach, przy średniej eksploatacji. Asymetryczne bieżniki, jak w przypadku opony MICHELIN ALPIN 5 215 czy Michelin Pilot Alpin Pa4, zapewniają optymalne właściwości, zapobiegając akwaplanacji, a jednocześnie maksymalizując przyczepność. Z kolei kierunkowe bieżniki świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wody i jazdą w trudnych warunkach.


Popularne rozmiary opon zimowych:

opony zimowe 245 45 r18 opony zimowe 225 55 r17 opony zimowe 225 50 r17
opony zimowe 225 45 r17 opony zimowe 215 65 r16 opony zimowe 215 60 r16
opony zimowe 215 55 r17 opony zimowe 215 55 r16 opony zimowe 205 55 r17
opony zimowe 185 65 r15 opony zimowe 185 60 r15 opony zimowe 175 65 r14

 

Opona zimowa MICHELIN ALPIN 5 215/65R17 99H SELFSEAL

 

Opony zimowe i letnie – czym się od siebie różnią?

Dwa rodzaje opon sezonowych różnią się od siebie zarówno pod kątem konstrukcji, jak materiału, z którego zostały wykonane. Opony letnie są twardsze, ponieważ zazwyczaj jeżdżą po gładkich płaszczyznach. Takie rozwiązanie umożliwia osiąganie większych prędkości. Opony zimowe są z kolei znacznie bardziej miękkie. W składzie mają bowiem większą zawartość kauczuku. Elastyczność sprawia, że lepiej radzą sobie z nierównymi i śliskimi powierzchniami. Poruszanie się po śniegu w przypadku opon zimowych znacznie ułatwia bieżnik z głębszymi szczelinami. Dzięki nim, pojazd zachowuje lepszą przyczepność na śliskich powierzchniach.

 

Opona zimowa DĘBICA FRIGO 2 205/55R16 91T

 

Opony letnie w zimie to nienajlepszy pomysł z uwagi na obniżoną przyczepność, co znacznie zwiększa ryzyko wypadków, a zmniejsza czas na reakcję w sytuacjach zagrożenia. Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe? Zazwyczaj zaleca się zmianę, gdy najniższa temperatura w ciągu doby spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Analogicznie, opony zimowe najlepiej zmienić na letnie, gdy najniższa temperatura w ciągu doby przekroczy tę samą wartość.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock