Premiera książki „Operacja Dunaj” pod koniec lipca, a w sierpniu polsko-czeska superprodukcja pod tym samym tytułem trafi do polskich kin.
Wszystko zaczęło się od napisanej przez Roberta Urbańskiego, wyreżyserowanej przez Jacka Głomba, wystawianej od 2006 roku w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy sztuki. Kiedy do zespołu dołączył Jacek Kondracki, powstał scenariusz filmowy i film z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, a także samego Jiríego Menzla za chwilę trafi na ekrany kin. Krytycy już mówią, że to najciekawszy tegoroczny filmowy debiut reżyserski, że Jacek Głomb zrobił prawdziwie czeski film w polskiej kinematografii.
Okazało się, że temat i pomysł budzi tak duże zainteresowanie, że autorzy postanowili scenariusz przerobić na powieść i w ten sposób powstała książka „Operacja Dunaj”.
Premiera książki już 30 lipca, a premiera kinowa zapowiadana jest na 14 sierpnia.
Koniec lata 1968 roku, Czechosłowacja. W reakcji na Praską Wiosnę armie państw Układu Warszawskiego ruszają w kierunku Pragi, aby zdławić bunt i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na pozostałych członków socjalistycznej wspólnoty. Podczas chaotycznie przeprowadzanej operacji jeden z polskich czołgów gubi się wśród bezdroży i trafia do sielankowego czeskiego miasteczka. Manewrując na wąskich uliczkach, przebija ścianę jednego z domów, a załoga czołgu trafia do niewielkiej karczmy, pełnej gości. Konfrontacja zdezorientowanych najeźdźców z przerażonymi biesiadnikami prowadzi do zaskakujących skutków. Tymczasem śladem zaginionych żołnierzy wyruszają dwie grupy pościgowe – para polskich oficerów i załoga radzieckiego czołgu.
„Operacja Dunaj” to powieść, która czerpie z najlepszych tradycji literatury czeskiej. Humor, dosadność i liryzm współistnieją w niej wyjątkowo zgodnie. Filmowa wersja Operacji „Dunaj” według scenariusza autorów książki i w reżyserii Jacka Głomba wejdzie do kin jesienią 2009 roku. Na ekranie zobaczymy m.in. Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, a także samego Jiríego Menzla.
Fragment książki:
– O nie, towarzysze żołnierze. My się Czechosłowacji skurwić nie pozwolimy! Niech wie, że przynależy do wielkiej socjalistycznej rodziny. Napisał nam w rozkazie towarzysz generał Florian Siwicki… – Grążlowa sprawnie wyłuskała latarkę z dłoni Zająca – napisał generał: Wojska 2. Armii wkraczają na terytorium bratniego i zaprzyjaźnionego kraju CSRS, którego ustrój jest nierozerwalnie związany z losem całego obozu socjalistycznego… Amen, chciałoby się powiedzieć. A tych wszystkich, co nas chcą porzucić, zdradzić i oszukać… – teraz jej słowa nabrały niepokojąco osobistego charakteru – …my tych wszystkich naszą pancerną pięścią ściśniemy za imperialistyczne jaja!
Jacek Kondracki (ur. 1956) – autor słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Szef Agencji Scenariuszowej, członek Europejskiej Akademii Filmowej. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zajmował się przede wszystkim pisaniem scenariuszy i dialogów filmowych (m.in. To tylko rock, 1983; Pamiętnik znaleziony w garbie, 1992). W ostatnim dziesięcioleciu sprawował opiekę literacką bądź pracował nad scenariuszami popularnych produkcji telewizyjnych (m.in. seriale Na Wspólnej i Egzamin z życia).
Robert Urbański (ur. 1976) – dramaturg, z wykształcenia polonista, autor pracy doktorskiej Trzynastowieczne najazdy mongolskie w literaturze polskiego średniowiecza. Współpracuje z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał sztuki Wschody i Zachody Miasta (2003, wersja TV 2005), Szaweł (2004) i Operacja „Dunaj” (2006), wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba. W legnickim teatrze Urbański pełni także funkcję kierownika literackiego.
Dołącz do fanklubu "Operacji DUNAJ" >
W.A.B.
Komentarze (0)