Nietypowe zagadki i czarny humor – recepta na dobry kryminał
Jeśli mielibyśmy scharakteryzować twórczość i styl Olgi Rudnickiej, to można je podsumować jako: zabójczą mieszankę czarnego humoru i intryg, gdzie trup ściele się gęsto, a śmiech przychodzi równie łatwo jak uczucie ciekawości i napięcia.
Autorka ma już na swoim koncie ok. 30 powieści kryminalnych, dzięki którym w ostatnich latach zyskała olbrzymią popularność. Zawdzięcza to talentowi do tworzenia wciągających historii z dynamiczną akcją i zagmatwanymi zagadkami kryminalnymi. Dodając do tego lekki, dowcipny styl pisania oraz dużą dawkę sarkazmu, ironii i czarnego humoru, to wszystko sprawia, że od jej książek po prostu trudno się oderwać.
Rudnicka z łatwością przyciąga i utrzymuje uwagę czytelnika, a do tego potrafi go zaskakiwać, rozśmieszać, a gdy trzeba trzymać w napięciu. Bohaterowie jej powieści są zwykle barwni i dobrze zarysowani, co sprawia, że łatwo się z nimi utożsamić. Książki często oscylują między klasycznym kryminałem a komedią, co czyni je przystępnymi i atrakcyjnymi dla szerokiego grona czytelników.
Na zdjęciu Olga Rudnicka
Foto: Tatiana Jachyra/mat. prasowe
Książki Olgi Rudnickiej – kolejność serii
Seria „Martwe jezioro” – kolejność czytania książek
Debiutancka powieść Olgi Rudnickiej pt. „Martwe jezioro”, którą autorka napisała w wieku zaledwie 20 lat, skupia się na historii Beaty. 30-letnia singielka wynajmuje prywatnego detektywa, aby pomógł jej zbadać przeszłość jej rodziny, z którą ta od dawna nie utrzymuje kontaktu. Po odkryciu kilku interesujących tropów, Beata niespodziewanie dostaje zaproszenie na ślub znienawidzonej siostry...
Cykl „Martwe jezioro” przyniósł autorce olbrzymią popularność i rzeszę wiernych czytelników. Oprócz fascynującego kryminału i historii miłosnej, Olga Rudnicka ujawniła w nim także swoje upodobanie do czarnego humoru, który pokochali jej fani.
Kolejność czytania serii „Martwe jezioro”:
1. „Martwe jezioro” (2008)
2. „Czy ten rudy kot to pies?” (2009)
Seria „Zacisze” – kolejność czytania książek
Cykl opowiada perypetie dwóch przyjaciółek Marty i Anety, które w wyniku pewnych zdarzeń pakują się w nie lada kłopoty. Kobiety najpierw w dziwnych okolicznościach znajdują... dwa trupy, a następnie postanawiają ukryć je w piwnicy (!), zamiast poinformować o sprawie policję. A gdyby tego było mało, po piętach depczą im m.in. niebezpieczni przestępcy, pewien tajemniczy mężczyzna i wścibska sąsiadka.
„Zacisze 13” i kontynuacja przygód przyjaciółek, czyli „Zacisze 13. Powrót” to pieczołowicie budowana kryminalna intryga, która wciąga i trzyma w napięciu. Dodatkowo autorka posiada wyjątkowy dar do kreowania postaci z krwi i kości, dzięki którym nawet niemożliwa historia wydaje się prawdopodobna.
Kolejność czytania serii „Zacisze”:
1. „Zacisze 13” (2009)
2. „Zacisze 13. Powrót” (2010)
Seria „Natalii 5” – kolejność czytania książek
Kolejna seria kryminalna Olgi Rudnickiej opowiada o Nataliach Sucharskich – pięciu siostrach o tym samymi imieniu i nazwisku. Kobiety po raz pierwszy dowiadują się o swoim istnieniu u notariusza, który ma podzielić spadek po ich ojcu. Mężczyzna zginął w tajemniczych okolicznościach, a śledztwo w tej sprawie zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Okazuje się, że każda z córek miała motyw, by go zabić. Każda też pragnie jego spadku.
Trzy kolejne tomy powieści przedstawiają całą serię tajemniczych wydarzeń i pobocznych śledztw z udziałem sióstr. Natomiast prequel, czyli wydana w 2019 roku część pt. „Miłe Natalii początki”, rzuca światło na to, kim był ojciec kobiet.
Kolejność czytania serii „Natalii 5”:
1. „Miłe Natalii początki” (2019) - prequel
2. „Natalii 5” (2011)
3. „Drugi przekręt Natalii” (2013)
4. „Do trzech razy Natalie” (2015)
Seria „Emilia Przecinek” – kolejność czytania książek
Bohaterką kolejnej serii kryminalnej jest Emilia, 40-letnia pisarka, autorka książek dla kobiet, która, a jakże, wplątuje się w tarapaty. Gdy wszystko wali się jej na głowę, pojawiają się zdrada, kłopoty finansowe, a nawet martwa kochanka, sprawy przybierają naprawdę kryminalny obrót. Emilia musi wziąć sprawy w swoje ręce, ale jak to zrobić i co to właściwie dla niej oznacza?
Losy Emilii Przecinek zostały przedstawione, jak do tej pory, w dwóch tomach, które należy czytać w następującej kolejności:
1. „Granat poproszę” (2016)
2. „Życie na wynos” (2017)
Seria „Detektyw Matylda na tropie!” – kolejność czytania książek
Seria książek „Matylda Dominiczak” to prawdopodobnie najbardziej znany cykl autorki. Stanowi pełną humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o młodej, nieco chaotycznej, ale też niezwykle bystrej i upartej Matyldzie Dominiczak.
Główna bohaterka to bibliotekarka, która w wyniku zbiegu okoliczności, zaczyna angażować się w rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Po tym, jak zostaje oskarżona o zabójstwo, aby oczyścić się z zarzutów, bierze sprawy w swoje ręce. To z kolei zachęca ją do rozwikłania tajemniczego zniknięcia jednego z jej klientów z biblioteki, a później także kilku kolejnych niewyjaśnionych spraw kryminalnych.
W jakiej kolejności czytać książki o Matyldzie Dominiczak? Oto chronologiczna kolejność serii:
1. „Oddaj albo giń” (2020)
2. „To nie jest mój mąż” (2020)
3. „Rączka rączkę myje” (2021)
4. „Na własną rękę” (2021)
5. „Dwie lewe ręce” (2021)
6. „Wadliwy klient” (2023)
7. „Między młotem a imadłem” (2023)
Seria „Zezowate szczęście Tekli” – kolejność czytania książek
Tytuł tej serii to najlepsze podsumowanie fabuły trzech książek, których bohaterką jest kolejna kobieta. Tekla od zawsze nie miała szczęścia, a pech towarzyszył jej od najmłodszych lat. Ale po serii niefortunnych zdarzeń, wygląda na to, że wreszcie coś może się zmienić. Wtedy jednak pojawia się trup...
Ze znaną sobie ironią i humorem, Rudnicka, prowadzi kolejną swoją kryminalną myląc tropy, zaskakując intrygami i utrzymując czytelników w napięciu do samego końca.
Kolejność książek serii „Zezowate szczęście Tekli”:
1. „Zgiń, przepadnij” (2022)
2. „Nieszczęście w szczęściu” (2022)
3. „Na psa urok, ości śledzia” (2024)
Pozostałe książki Olgi Rudnickiej lub z jej udziałem:
- „Lilith” (2010)
- „Cichy wielbiciel” (2012)
- „Fartowny pech” (2014)
- „Diabli nadali” (2015)
- „Były sobie świnki trzy” (2016)
- „Trupów hurtowo trzech” (2017)
- „Zbyt piękne” (2018)
- „Byle do przodu” (2018)
- „Zabójczy pocisk” (2018)
Więcej rekomendacji i przydatnych wskazówek dla miłośników książek znajdziesz w pasji Czytam.
Zdjęcie okładkowe: autor foto Tatiana Jachyra/mat. prasowe
Komentarze (0)