Rodzaje okularów do pływania – które będą najlepsze?

Chcąc uniknąć zapalenia spojówek, ale przy tym móc bez problemów pływać pod wodą z otwartymi oczami, zdecydowanie warto wyposażyć się w okulary do pływania. Aby jednak pływać komfortowo, musisz dobrać model odpowiedni do twoich indywidualnych wymagań. Warto więc poznać podstawowe rodzaje okularów basenowych, by wiedzieć, czym się kierować przy ich zakupie.

  • Okulary do pływania miękkie

Okulary miękkie to te najbardziej znane a przy tym uważane za niezwykle wygodne. Dzięki swojej elastyczności łatwo dopasowują się do twarzy i szczelnie do niej przylegają. Z tego też względu są to najczęściej wybierane okulary dla osób początkujących. Dobrym wyborem będą np. okularki do pływania 68-10896B572 marki Speedo.

speedo

  • Okulary do pływania półtwarde

Okulary półtwarde to takie, które są sztywniejsze od wcześniej wspomnianych modeli miękkich. Również dobrze przylegają do twarzy, jednak nie są już tak elastyczne, jak pierwszy wymieniony wariant. Plusem twardszych okularów jest często szerszy kąt widzenia, a dobrze dobrane mogą być bardzo komfortowe w użytkowaniu. Przykładem takich okularów są np. Cobra Ultra marki Arena.

okulary do pływania różowe

  • Okulary do pływania twarde

 Okulary twarde to typ, który można znaleźć także pod nazwą „szwedki”. Cechują się dużą sztywnością oraz najlepszym kątem widzenia - ze względu na to są najczęściej stosowane przez zawodowców. Chcąc przetestować ten rodzaj okularów, wybierz np. model Fastskin Speedsocket 2 marki Speedo.

okulary do pływania twarde

  • Maski i półmaski

Maski i półmaski najlepiej sprawdzają się przy nurkowaniu; często występują w zestawie z rurką. Oferują naprawdę szeroki kąt widzenia i z łatwością zdejmuje się je z twarzy. Dobrym wyborem będzie np. maska Ultima marki Aqua Speed.

maska do nurkowania

Okulary do pływania – jakie szkła wybrać?

Okulary na basen powinny mieć także właściwie dobrane szkła. Ich typ powinien być dostosowany do miejsca, w którym planujesz pływać oraz do ewentualnej wady wzroku, ponieważ na rynku dostępne są już okulary pływackie korekcyjne. Jak wybrać idealne szkła? Przede wszystkim pamiętaj o tym, czym charakteryzują się poszczególne modele.

  • Szkła kolorowe – poza funkcją designerką, mogą delikatnie redukować odbicie światła od wody, zmniejszając ryzyko oślepienia promieniami słonecznymi.
  • Szkła przejrzyste – czyli najbardziej popularne i, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają odpowiednią przejrzystość, co z kolei sprawdza się zwłaszcza na basenach zamkniętych.
  • Szkła lustrzanki – to typ szkieł zapewniający największą możliwą ochronę przed odbiciami i refleksami, co gwarantuje bardzo dobrą widoczność podczas użytkowania.
  • Szkła przyciemniane – czyli takie, które mają filtr UV – ten zaś sprawdza się najlepiej w jeziorach, morzach i oceanach (tj. zbiornikach otwartych), chroni bowiem przed promieniowaniem słonecznym.
  • Szkła polaryzacyjne – których zadaniem jest zatrzymanie rozbłysków światła, co znacznie relaksuje oczy. To dobry wybór dla osób planujących spędzać długie godziny pod wodą.

Chcąc więc wybrać idealne szkła, zastanów się, gdzie najczęściej będziesz ich używać. Czy potrzebują filtra UV? Czy mają tylko dobrze wyglądać? A może mają mieć wszystkie te cechy? Odpowiedni wybór zapewni ci najwyższy komfort użytkowania podczas wodnych szaleństw, dlatego przemyśl, co jest dla ciebie najbardziej istotne.

Okulary pływackie – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Okulary basenowe, poza odpowiednio dobranym typem i dopasowanym do preferencji szkłem, powinny także zawierać inne cechy. Mowa tu o szczelności, która jest kluczowa! Nikt nie będzie zadowolony z faktu, że w czasie pływania, w jego okularach gromadzi się woda, dlatego wybierz model z wysoką szczelnością. Równie ważne jest oczywiście samo dopasowanie, które reguluje się paskiem. Zadbaj więc, by był on elastyczny i miał wymienne noski.

Ważne jest również przeznaczenie okularów basenowych. Choć wszystkie służą do ochrony oczu, nie ma sensu kupować profesjonalnych gogli, by użyć ich raz do roku lub pływając wyłącznie relaksacyjnie. Nie dość, że będą cię kosztować więcej, to możesz nie poradzić sobie z ich brakiem elastyczności, którą z kolei mają okulary miękkie – idealne do takich celów.

Jakie okulary na basen dla dziecka?

Choć służą temu samemu, okulary pływackie dla dzieci to zupełnie inny typ. Mają znacznie mniejsze szkiełka oraz często inną regulację. Warto więc wybrać właśnie taki model, który pozwoli ci dostosować gumkę do główki dziecka. Równie istotne są wymienne noski, które również możesz wymieniać wraz ze wzrostem malucha.

Niemniej ważny będzie oczywiście sam design produktów dla dzieci. Najmłodsi bowiem kochają kolory, obrazki i motywy z ich ulubionymi postaciami z bajek czy filmów. Warto więc wybrać model pasujący do zainteresowań dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com