Laureat tegorocznego festiwalu w Cannes - film"Klasa" w reż. Laurenta Canteta otworzy 1 października pierwszą edycją Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie. Impreza będzie trwała do 5 wrześni, a o Krakowską Nagrodę Filmową walczyć będzie 12 niezależnych produkcji. W jury konkursu zasiądą m.in.: Petr Zelenka, Michael Almereydy, Bahman Ghobadi  oraz Hector Babenco, a przewodniczyć im będzie Zbigniew Preisner. Gościem specjalnym będzie muza Andy’ego Warhola - Drag Queen Holly Woodlawn.
 
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KINA NIEZALEŻNEGO OFF CAMERA, organizowany przez Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko „Off Camera” to pierwsza w Polsce tego formatu impreza poświęcona w całości polskiemu i zagranicznemu kinu niezależnemu.
    
Festiwal odbędzie się w dniach 1-5 października w Krakowie. Na ponad 300 seansach zostanie pokazanych blisko 100 filmów światowego kina niezależnego. Z wieloma z nich polscy widzowie zetkną się po raz pierwszy.
Clue festiwalu stanowić będzie międzynarodowy konkurs pod hasłem „Wytyczania drogi” („Making Way”), w którym 12 niezależnych produkcji z całego świata powalczy o - jedną z najwyższych na świecie - Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. euro.
Przyzna ją Międzynarodowe Jury złożone z wybitnych twórców kina: Petra Zelenki, Michaela Almereydy, Bahmana Ghobadi  oraz Hectora Babenco i pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera.
 
Festiwal podzielono na pięć sekcji. Obok Konkursu pod hasłem „Making Way”, czyli „Wytyczania Drogi” są to: „Odkrycia” („Breaking Ground”), „Nadrabianie Zaległości” („Catching Up”), „Retrospektywy” („Glancing Back”) oraz Inspiracje („Inspirations”).
„Odkrycia” („Breaking Ground”) to najnowsze produkcje światowego kina niezależnego, odnoszące sukcesy na międzynarodowych festiwalach.

Projekcjom towarzyszyć będą koncerty, wykłady na temat historii kina i prezentowanej twórczości oraz spotkania z jej legendami. Na zaproszenie organizatorów do Krakowa przyjedzie m.in. słynna na całym świecie muza Andy’ego Warhola - Drag Queen Holly Woodlawn, której pojawienie się w każdym miejscu na świecie odbija się ogromnym echem i nieodmiennie budzi kontrowersje.

Festiwal „Off Camera” nie mógłby jednak cieszyć się opinią prawdziwie niezależnego, gdyby nie pozostawił miejsca na niezależną twórczość samych widzów. W konkursie filmów nakręconych telefonem komórkowym „Bierzcie i kręćcie” będzie mógł wziąć udział każdy. Sekcja ta - podobnie jak cały festiwal – zintegrowana będzie z platformą internetową umożliwiającą uczestnikom umieszczanie materiałów multimedialnych w serwsie internetowym www.offcamera.com.pl.

Charakterystycznym znakiem imprezy będzie przeniesienie projekcji filmowych do małych krakowskich kin studyjnych, przy całkowitej rezygnacji z multipleksów. Ma to przywołać atmosferę dyskusyjnych klubów filmowych, które w latach 60., 70. i 80. DKF-y były ostoją polskiej kultury, miejscem spotkań artystycznych i intelektualnych. Pokazy będą się odbywać nawet do pięciu razy na dobę, w ponad 20 salach kinowych jednocześnie.

Znane są już tytuły filmów, które walczyć będą o najwyższą w świecie filmu Krakowską Nagrodę Filmową  w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie. 100 000 euro ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego trafi do zwycięzcy wyłonionego przez międzynarodowe Jury . Wśród 12 konkursowych obrazów, jeden wyreżyserowała Polka a dwa inne  reżyserki o polskich korzeniach.
 
Filmy zakwalifikowane do konkursu “Making Way” (“Wytyczanie drogi”) pochodzą z 8 różnych krajów. Polskę reprezentuje „Boisko bezdomnych”, film Kasi Adamik o sile przyjaźni pomiędzy przypadkowymi postaciami rezydującymi na Dworcu Centralnym. W konkursie bierze także udział koprodukcja polsko-australijska Wilcza Jagoda (tytuł angielski: Belladonna). Sceny średniowiecznych koszmarów, które nawiedzają bohatera tego filmu  zostały nakręcone w polskich lasach.
Mocnym kandydatem do Krakowskiej Nagrody Filmowej jest film „Soul Carriage”, nakręcony przez Conrada Clarka, brytyjskiego reżysera w Chinach. Jest to produkcja chińska ale film zrealizowany został bez zgody chińskich władz. Reżyser kolejnej pozycji konkursowej Azazel Jacobs zaangażował do swojego filmu „Momma's Man” (Maminsynek) nie tylko własnych rodziców ale całe ich mieszkanie. Ojca głównego bohatera gra Ken Jacobs, znany awangardowy reżyser amerykański.
 
Utwory konkursowe to premierowe filmy wyreżyserowane przez niezależnych twórców z całego świata i wyprodukowane w latach 2007-2008. To także filmy, które juz zdobyły uznanie na innych festiwalach, jak „In Search for A Midnight Kiss”, zwycięzca głównej nagrody z Woodstock (2007) czy „Ballast Lance'a Hammera”, laureat nagród za zdjęcia I reżyserię na tegorocznym Sundance.

Krakowską Nagrodę Filmową przyzna międzynarodowe jury złożone z wybitnych twórców kina: Petra Zelenki, Michaela Almereydy, Bahmana Ghobadi i Hectora Babenco pod przewodnictwem Zbigniewa Preisnera.
 
Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy ufundował Getting Bank. 
 
Międzynarodowy Konkurs “Making Way”
Krakowska Nagroda Filmowa
FILMY KONKURSOWE 

 
BELLADONNA / WILCZA JAGODA - reż.  Annika Glac, Polska/Australia 2008
BOISKO BEZDOMNYCH – reż. Kasia Adamik, Polska 2008
 
PARKING - reż. Mong-Hong Chung, Tajwan  2008
CORRECTION / DIORTHOSI – reż.  Thanos Anastopoulos, Grecja 2007
MOMMA'S MAN / MAMINSYNEK - reż: Azazel Jacobs, USA 2008
 
SOUL CARRIAGE – reż. Conrad Clark, Chiny 2008
GOOD DICK  - reż. Marianna Palka, USA 2008
 
LIVERPOOL – reż Lysandro Alonso, Wielka Brytania – Francja – Argentyna – Hiszpania  2008
BETTER THINGS – reż. Duane Hopkins, Wielka Brytania 2008
IN SEARCH OF A MIDNIGHTS KISS – reż. Alex Holdridge, USA 2007
AWAKING FROM A DREAM
/ EL AMENECER DE UN SUENO  - reż. Freddy Mas Franqueza, Hiszpania 2008
BALLAST  - reż. Lance Hammer, USA 2007

I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KINA NIEZALEŻNEGO OFF CAMERA

1 - 5 października, Kraków

offcamera.com.pl/I.J.