Co to jest odmrażacz do zamka i jak działa?

Odmrażacz do zamków to preparat w atomizerze, z cienką rurką, który aplikuje się do wnętrza zamka. Nanocząsteczki zawarte w produkcie aktywnie rozbijają lód i rozpuszczają go nawet w kilka lub kilkanaście sekund. Dzięki temu zostaje zamieniony w formę płynną, którą pozostaje już tylko przetrzeć szmatką z wierzchu klamki, by znowu nie zamarzła – i samochód czy drzwi stają się na nowo zdatne do użytkowania.

 

Płyny do odmrażania szyb i zamków

 

Zastosowanie produktu jest niezwykle proste, wystarczy bowiem odchylić rurkę (aplikator), wsunąć ją do zamka na taką długość, jaka jest możliwa, przycisnąć – i gotowe. Przykładowym środkiem tego typu jest Gerwazy marki K2, a cena odmrażacza do zamka to dosłownie kilka złotych, czasami nawet mniej niż 5 zł!

Płyn do zamków może wykazywać dodatkowy wpływ na cały układ. Na przykład poza rozpuszczaniem lodu często dodatkowo zabezpieczają zamek smarem, czyli zapobiegają jego zacinaniu się i skrzypieniu, a także ułatwia to przekręcanie kluczyka. Dodatkowo (jak w przypadku wymienionego wyżej produktu) bywa, że odmrażacze do zamków samochodowych i domowych zapobiegają ich rdzewieniu, niektóre płyty są bowiem wyposażone w inhibitor korozji. To substancja chemiczna, która zmniejsza tempo korodowania, a także może całkowicie zatrzymać jej występowanie.

 

K2 GERWAZY Odmrażacz do zamków 50ml

 

Odmrażacz do zamków – najważniejsze zalety

Największą zaletą odmrażacza do zamka zdecydowanie jest łatwość jego obsługi połączona z wysoką skutecznością. Dzięki temu niepozornemu produktowi nie trzeba już głowić się, jak wydobyć lód z wnętrza zamka, z czym wiele osób próbuje sobie radzić np. podgrzewaniem zapalniczką. Taka domowa metoda jest skuteczna, powoduje jednak opalanie blachy samochodu, a tym samym negatywnie wpływa na jego estetykę. Nagłe rozkurczanie metalu na skutek kontaktu z gorącem może też go zwyczajnie odkształcić i w rezultacie zniszczyć.

Płyn do zamków działa bardzo szybko, oszczędza to zatem czas przed wyjazdem do pracy. Zorientowanie się chwilę po zakończeniu żmudnego odszraniania szyb, że dodatkowo zamarzł zamek, może zepsuć nastrój na wiele najbliższych godzin, szczególnie gdy stanie się powodem spóźnienia. A gdy skorzysta się z pomocy dwóch odmrażaczy, czyli płynu do szyb i tego do zamków, cały proces zajmie maksymalnie kilka minut.

 

Sonax Odmrażacz do zamków, 50ml

 

Preparat odmrażający zamki jest też w pełni bezpieczny dla tego elementu. Nie budzi ryzyka ani jego zarysowania, które może się pojawić przy próbie wyskrobywania lodu, ani odkształcenia powodowanego przez podgrzewanie. Ze względu na bliski kontakt zamka z karoserią, tj. blachą i lakierem, przeznaczone do tego typu powierzchni środki chemiczne są również bezpieczne dla nich. Dobre produkty przy okazji konserwują zamek smarem. Są one zamknięte w małych buteleczkach, można więc mieć je zawsze pod ręką – w torbie czy kieszeni zimowej kurtki.

 

K2 ALASKA MAX ODMRAŻACZ DO SZYB 150 ML SPRAY

 

Jaki odmrażacz do zamków wybrać?

Jak wspomnieliśmy, odmrażacze do zamków mogą dodatkowo inhibitować rdzę, a także konserwować cały system poprzez wprowadzenie do niego smaru. Takie produkty nie kosztują więcej od najbardziej podstawowych, dlatego warto zdecydować się na te wielofunkcyjne, które stanowią zresztą większość rynkową.

Poza tym należy zwrócić uwagę na to, w ilu stopniach poniżej zera odmrażacz będzie pracował skutecznie. Część produktów, jak w przypadku tych przeznaczonych do odszraniania szyb, działa przy ok. -5, -10℃; inne zapewniają efektywną pracę nawet przy -60℃. Jeśli wziąć pod uwagę też to, że zimy stają się coraz bardziej mroźne, lepiej celować w niższy zakres temperatur, szczególnie że i tak nie będzie różnicy cenowej.

 

MOJE AUTO ODMRAŻACZ DO ZAMKÓW- 50ml

 

A jeżeli szukasz również produktu, który pomoże ci sprawniej uporać się z uporczywym szronem odkładającym się zimą na szybach auta lub nieogrzewanych budynków (np. ogrodowej szopki), to przeczytaj również nasz poradnik „Odmrażacz do szyb – zimowy gadżet, który musisz mieć!”.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shuterstock