Rozlane mleko na podłodze w kuchni, okruchy jedzenia na kanapie czy sierść psa na fotelach samochodowych – z tymi i wieloma innymi zabrudzeniami uporasz się w mgnieniu oka dzięki bezprzewodowemu odkurzaczowi ręcznemu. Sprawdź nasz ranking odkurzaczy ręcznych.

Zalety odkurzaczy ręcznych

Odkurzacz ręczny to urządzenie do zadań specjalnych. Przydaje się zawsze wtedy, gdy tradycyjny sprzęt nie zdaje egzaminu – jest za duży, nieporęczny i nie radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Niewielkich rozmiarów odkurzacz ręczny przydaje się więc do:

 • sprzątania m.in. kurzu, okruchów i sierści zwierząt z kanapy, fotela i łózka,
 • odkurzania trudnodostępnych miejsc np. za meblami,
 • zbierania rozsypanych produktów,
 • sprzątania wnętrza samochodu.

Odkurzacz ręczny to niezwykle przydatne urządzenie, które sprawdza się w każdym gospodarstwie domowym.

 

Odkurzacze ręczne

 

Odkurzacz ręczny bezprzewodowy czy z kablem?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wyborem odkurzacza ze względu na sposób jego zasilania. Odkurzacze ręczne przewodowe są gotowe do użycia w każdej chwili – nie wymagają ładowania, ale ich zasięg jest ograniczony przez długość kabla. Może stanowić to problem m.in. podczas sprzątania samochodu, gdy gniazdko znajduje się w domu. Z kolei odkurzacze ręczne bezprzewodowe mogą być używane dosłownie w każdym miejscu. W trakcie pracy nie trzeba zwracać uwagi na plączące się kable, a auto można odkurzyć w każdym momencie. Jedynym ograniczeniem jest długość pracy urządzenia, która wynosi maksymalnie ok. 40 minut. Z tego powodu warto przed zakupem sprawdzić, jaki jest czas pracy na jednym ładowaniu.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza ręcznego?

Oprócz sposobu zasilania, przy wyborze odkurzacza ręcznego ważne są także inne parametry.

 1. Moc – im większa, tym większą siłę ssania ma odkurzacz, ale też szybciej rozładowuje się akumulator (w przypadku modeli bezprzewodowych).
 2. Ciężar i wielkość – niewielka waga i poręczna konstrukcja wpływają na wygodę użytkowania sprzętu.
 3. Filtry – pomagają usunąć z powietrza drobiny kurzu i alergenów, dla alergików szczególne znaczenie mają wysoce efektywne filtry HEPA (ang. high efficiency particulate air filter).
 4. Pojemność zbiornika na nieczystości – większego nie trzeba opróżniać w trakcie odkurzania, tylko dopiero po skończonej pracy.
 5. Dostępne końcówki – dodatkowe akcesoria zwiększają funkcjonalność urządzenia, np. końcówka szczelinowa, specjalna końcówka do czyszczenia tapicerek, elastyczny wąż.
 6. Tryb pracy na mokro – umożliwia m.in. pranie tapicerki.
 7. Lampa UV – dzięki niej odkurzacz zabija roztocza.

Odkurzacz ręczny bezprzewodowy – ranking

Jaki jest najlepszy odkurzacz ręczny? Być może ranking kilku modeli pomoże ci podjąć decyzję.

 • Odkurzacz ręczny bezworkowy BLACK&DECKER PD1820L-QW

Na pierwszy rzut oka urządzenie może wydawać się nieporęczne, ale w rzeczywistości długi elastyczny wąż w połączeniu z wymiennymi końcówkami (szczotka, ssawka szczelinowa krótka i długa) ułatwia sprzątanie. Moc na poziomie 25 W i zasilanie akumulatorowe zapewniają ciągłą pracę przez 18 minut, przy ładowaniu przez 240 minut. Duży pojemnik na zabrudzenia o pojemności 560 ml pozwala opróżnić urządzenie dopiero po skończonym sprzątaniu. Plusem jest także filtr HEPA.

 

Odkurzacz ręczny BLACK&DECKER PD1820L-QW

 

 • Odkurzacz ręczny CLATRONIC AKS 828

Niewielki, lekki odkurzacz ręczny gwarantuje cichą i sprawną pracę. Najważniejsze parametry urządzenia to moc na poziomie 2 W, zasilanie akumulatorowe, które zapewnia 10 minut ciągłej pracy, 150-mililitrowy pojemnik na zabrudzenia oraz poziom hałasu, wynoszący maksymalnie 70 dB. Sprawdzi się w każdym domu i samochodzie do szybkiego pozbycia się brudu z niewielkiej powierzchni – kurzu, piasku, okruchów jedzenia itp.

 

Odkurzacz ręczny CLATRONIC AKS 828

 

 • Odkurzacz ręczny DEERMA CM1300

Ten odkurzacz ręczny z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Jego ogromnym atutem jest lampa UV, która eliminuje roztocze z tapicerki, dywanu czy materaca. Duża moc – 350 W, 3 wymienne szczotki, 2 silniki wibrujące oraz 2 moduły sterowania to gwarancja efektywnej pracy. Odkurzacz sprząta dokładniej i szybciej niż wiele innych modeli dostępnych na rynku. Pozwala cieszyć się nieskazitelnie czystym powietrzem w domu i samochodzie, również dzięki filtracji cyklonicznej i filtrom HEPA.

 

Odkurzacz ręczny DEERMA CM1300

 

 • Odkurzacz ręczny TURBOTRONIC TT-LUX 400 Plus

To uniwersalny odkurzacz bezprzewodowy belgijskiej firmy, który świetnie łączy funkcjonalność z jakością. Służy do pracy na sucho i mokro. Dzięki litowo-jonowej baterii jest lżejszy od standardowych urządzeń tego typu o 20%, krócej się ładuje (do 4 godzin) i ma aż 2 razy dłuższą żywotność. Na jednym ładowaniu można sprzątać przez 20 minut. Odkurzacz jest bardzo cichy (73 dB), ale jednocześnie ma dużą moc ssania. W zestawie znajdują się 4 wymienne końcówki i elastyczny wąż, aby sprzątanie było jeszcze prostsze i efektywniejsze.

 

Odkurzacz ręczny samochodowy TURBOTRONIC TT-LUX 400 Plus

 

 • Odkurzacz ręczny CONCEPT VP4370

Kolejny uniwersalny odkurzacz do pracy na sucho i mokro. Zbiera kurz, okruchy i piasek, ale też wsysa rozlane płyny dzięki specjalnej ściągaczce dołączonej do zestawu. Filtr HEPA dokładnie oczyszcza powietrze z alergenów. Czas ładowania akumulatora wynosi 240 minut, a odkurzacz może nieprzerwanie pracować nawet 40 minut. Urządzenie jest niezwykle skuteczne, a przy tym wyjątkowo ciche (67 dB).

 

Odkurzacz ręczny CONCEPT VP4370

 

 • Odkurzacz ręczny BLACK&DECKER PV1820L

Charakterystyczną cechą tego odkurzacza ręcznego jest opatentowana obracająca się dysza, która skutecznie usuwa brud nawet z trudno dostępnych miejsc. Efektywną pracę zapewnia także akumulator stworzony z wykorzystaniem technologii Li-Ion, który odpowiada za dużą siłę ssania. Dzięki silnikowi w filtrze oraz bocznym drzwiczkom w pojemniku na kurz odkurzacz jest niezwykle kompaktowy i wygodny w użyciu. Pełne ładowanie akumulatora trwa 240 minut, natomiast czas pracy urządzenia wynosi 10 minut.

 

Odkurzacz ręczny BLACK&DECKER PV1820L

 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze artykuły:


Wybierz najlepszy odkurzacz ręczny, a szybko się z nim zaprzyjaźnisz!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock