Hans Christian Andersen napisał kiedyś, że podróżować znaczy żyć. I rzeczywiście, nic nie pozwoli nam zdobyć tak cennego doświadczenie, jak przemierzanie zakątków naszego świata – i tych pięknych, i tych bardziej mrocznych.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najciekawszych nowości i bestsellerów poświęconych tematyce podróżniczej. Jeśli szukasz inspiracji do własnych wojaży lub szukasz interesującej lektury na długie jesienne wieczory – tu znajdziesz coś dla siebie.

Świat równoległy – Tomasz Michniewicz

Premierowa seria rewelacyjnych reportaży napisanych przez doświadczonego dziennikarza i podróżnika – backpackera, autora docenionej „Samsary”, który zamiast zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem woli sam wyruszyć poza utarte szlaki i odkryć to, co dla zwykłych turystów jest niedostępne. Tym razem Michniewicz prowadzi czytelnika po trudnodostępnych zakątkach świata, przemierzając między innymi Pakistan, RPA, Malediwy, ale i Stany Zjednoczone, czy… Polskę. Udowadnia przy tym, że żyjemy w dwóch równoległych światach. Jednym – wdrukowywanym latami w naszą świadomość przez media, drugim – tym rzeczywistym, który niejednokrotnie wygląda zupełnie inaczej niż na ekranach telewizyjnych.

Przesunąć horyzont – Martyna Wojciechowska

Znana oraz ceniona dziennikarka i podróżniczka tym razem opowiada o swojej wspinaczce na "szczyt szczytów" – Mount Everest. Wojciechowska dotarła tam wbrew wszystkim przeciwnościom losu – niedługo po tym, jak w ciężkim wypadku samochodowym złamała sobie kręgosłup. To opowieść o walce z żywiołem natury, ciężkimi warunkami pogodowymi, ale przede wszystkim z samą sobą. Warto przeczytać, by przekonać się, że wiara i determinacja czynią cuda.

Everest. Na pewną śmierć – Beck Weathers

To, podobnie jak „Przesunąć horyzont”, opowieść o wspinaczce na najwyższą górę świata. Wyprawa, w której uczestniczył Beck Weathers w 1996 roku była najtragiczniejszą w historii. W gwałtownej burzy śnieżnej zginęło aż dziewięciu śmiałków. On przeżył, ledwie uchodząc z życiem, a w swojej książce nie tylko relacjonuje przebieg ekspedycji. Pokazuje też, do czego może być zdolny człowiek, który dostaje od świata drugą szansę.

Dziewczyna o siedmiu imionach H. Lee, D. John

Hyeonseo Lee urodziła się i wychowała w Korei Północnej - jednej z najbardziej bezwzględnych, ale i tajemniczych dyktatur świata. Lata indoktrynacji jednak nie spowodowały, że przestała zadawać pytania – o głód, czy atmosferę strachu i terroru. Jeszcze jako nastolatka uciekła z ojczyzny. Znikając, nie wiedziała, że na kolejne spotkanie z rodziną przyjdzie jej czekać ponad dekadę. „Dziewczyna o siedmiu imionach” to wzruszająca historia o silnej i odważnej kobiecie, która dzięki determinacji i uporowi stała się wolna.

Wszystkie wojny Lary – Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski to jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondentów wojennych naszych czasów. Autor m.in. rewelacyjnych „Wież z kamienia” czy „Nocnych wędrowców” powraca w wielkim stylu, wpisując się swoim najnowszym reportażem w dyskusję o najbardziej palących problemach początku XXI wieku. Lara, była aktorka z Groznego to kobieta, która patrzy na toczącą się od lat Świętą Wojnę oczami matki. Matki, której synowie, początkowo zachłyśnięci Europą, stają się Mudżahedinami i trafiają do Syrii. Opowieść Jagielskiego wciąga bez reszty i wytrąca czytelnika poza utrwalane przez media stereotypy.

Więcej ciekawych propozycji o podobnej tematyce znajdziesz m.in. w dziale literatury podróżniczej na empik.com.