Najnowsza powieść Guntera Grassa „Przy obieraniu cebuli” ukazała się na polskim rynku również w wydaniu angielskim („Peeling The Onion”). O książce zrobiło się głośno na całym świecie gdy Autor wyjawił skrywaną przez 60 lat tajemnicę o tym, że podczas wojny, mając 17 lat, służył jako czołgista w Waffen-SS, co opisuje we wspomnianym wydawnictwie.

Opis książki:

W najnowszej książce Guntera Grassa „Przy obieraniu cebuli” autentyczność zdecydowanie góruje nad fikcją, pamięć nad wyobraźnią. Po Oskarze z „Blaszanego bębenka”, po Amselu i Maternie z „Psich lat”, po Mahlkem z „Kota i myszy” oraz wielu innych wymyślonych postaciach - tym razem w roli głównej występuje sam Autor, wspominając raz ciepło, raz nostalgicznie, to znów gorzko dwadzieścia młodych lat swego życia. Pomagają mu w tym cebula i bursztyn.
     
Początek to 1 września 1939, wybuch drugiej wojny światowej - obrona Poczty Polskiej w Gdańsku i walki o Westerplatte - dla 12-letniego wówczas gdańszczanina kres dzieciństwa. Koniec książki to rok 1959 - premiera „Blaszanego bębenka” na frankfurckich targach książki, start do wielkiej literackiej kariery. Między tymi dwiema datami burzliwe czasy, dramatyczne koleje losu, młodzieńcze zaślepienia i zaniechania po latach surowo przez Autora osądzone.
Głównymi motywami „Przy obieraniu cebuli” są: bolesny rozrachunek z własną przeszłością, miłość do matki, do spotkanych kobiet, do rodzinnego Gdańska, walka o przetrwanie na froncie, w obozie jenieckim, w kopalni, wśród powojennych ruin, przemożna pasja rysunkowego, rzeźbiarskiego, pisarskiego tworzenia.
     
Wyd. Oscar/I.J.