Simone de Beauvoir „Druga płeć”

Ideowych traktatów było na przestrzeni wieków wiele, jednak tylko kilka wpłynęło w tak znaczącym stopniu na myślenie ludzi jak „Druga płeć”. Zupełnie nowe jak na ówczesne czasy spojrzenie na kobiecość, będące równocześnie jednym z najwybitniejszych manifestów feministycznych. Zwłaszcza obecnie wartość jej działa jest nieoceniona, choć gdy książka ukazała się, jej autorka nie miała większych nadziei na zwycięstwo w nierównej walce o równość płci.
 

 

 

Olga Tokarczuk „Bieguni”

Książka, która została doceniona nie tylko przez komisję Literackiej Nagrody Nike w 2008 roku, ale przede wszystkim przez czytelników, odnajdujących w niej nowe spojrzenie na świat. Najczęściej można znaleźć opinię, że „Bieguni” sprawia, że chcemy podróżować, poznawać odległe zakątki globu. Jednak to powieść poruszająca znacznie więcej kwestii, skłaniająca do refleksji – zmieniająca swoich czytelników. Autorka podkreśla, że uczy się na błędach. My również z tej historii możemy wyciągnąć coś dla siebie.
 

 

 

Yuval Noah Harari „Homo deus. Krótka historia jutra”

Podobnie jak wcześniejsza książka tego autora „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, tak „Homo deus” odbija się mocnym echem wśród osób, które zetknęły się z tymi tomami. Izraelski historyk przedstawia wciągającą wizję świata, odpowiada na pytania, których nie zadajemy na co dzień. Po lekturze tego dzieła możemy zupełnie inaczej odnieść się do otaczającej nas rzeczywistości, ponieważ autor przedstawia ją z zupełnie nowych perspektyw. Wreszcie roztacza przed nami fascynującą wizję kierunku, w jakim podąża ludzkość.
 

 

 

Haruki Murakami „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”

Wbrew pozorom dzięki tej książce nie zaczniemy jedynie biegać. Autor, jeden z najwybitniejszych światowych literatów, ukazuje nam swój codzienny świat. Ten rejestr treningów to podróż człowieka z niejedną pasją, którą skutecznie możemy się od niego zarazić. Murakami na koniec „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” startuje w nowojorskim maratonie, a gdzie po lekturze tej książki wystartujecie wy?
 

 

 

David Brooks „Kształtuj swój charakter”

Połączenie metod rozwoju osobistego z filozofią, a do tego życiorysy osób, które diametralnie zmieniły swoje życie, odniosły sukces i podzieliły się swoimi spostrzeżeniami z autorem. Brooksem zaczytują się prezesi największych światowych korporacji przyznając równocześnie, że mimo osiągnięć życiowych nadal wiele wynoszą z rozważań zawartych w „Kształtuj swój charakter”. Książka jest bogatym zbiorem refleksji, które możemy przenieść na własne doświadczenia, a w efekcie sporo zmienić w naszym życiu.
 

 

 

Denis Waitley „Ziarna wielkości”

Wśród szerokiego grona osób zajmujących się tzw. rozwojem osobistym, Waitley jest jednym z największych, a jego książka „Ziarna wielkości” zaskakuje równoczesną uniwersalnością i osobistym spojrzeniem, pełnym anegdot i przykładów. Autor, który zasłynął jako trener amerykańskich olimpijczyków, mówi o prawach sukcesu, mogących stać się podstawą do sporych zmian w życiu. Zawiłe kwestie psychologiczne przedstawiane są na nowo, a Waitley łączy wielowiekowe mądrości z najnowszymi badaniami naukowców. Zapewne jedna z ciekawszych propozycji w swojej kategorii, która można zmienić nasze życie.
 

Więcej ciekawych pozycji książkowych znajdziecie na empik.com. A jakie tytuły odmieniły Wasze życie?