Pamiętacie jeszcze jeden z najlepszych filmów kryminalnych ostatnich lat? Historia Despero, Gebelsa i Metyla podbiła serca widzów i zburzyła wiele stereotypów dotyczących pracy policji w naszym kraju. Mowa oczywiście o „Pitbullu” – zarówno tym w wersji filmowej, jak i serialowej. Od 22 stycznia możemy w kinach oglądać kolejną odsłonę cyklu, zatytułowaną „Pitbull. Nowe porządki”. Film zbiera bardzo pozytywne recenzje, a miłośnicy mocnej sensacji nie przegapią tej okazji.


Z okazji premiery nowego Pitbulla, warto przyjrzeć się bliżej sylwetce ojca sukcesu serii. Mowa o Patryku Vedze. Jego filmy jak i książki, poświęcone przede wszystkim realiom pracy polskiej policji to prawdziwy fenomen. Dlaczego tak bardzo je lubimy? Oto krótkie spojrzenie na twórczość reżysera, scenarzysty i publicysty.

Policja i służby bez tabu

Praca policji to prawdziwa specjalność Patryka Vegi. Autor poświęcił jej już swoją pracę magisterską. Badania prowadzone na jej potrzeby w warszawskiej policji stały się kanwą dla filmu dokumentalnego „Prawdziwe psy”, który rozpoczął jego karierę.

Znajomość kulis działania policjantów – zarówno blasków, jak i cieni ich pracy – przydała mu się, gdy tworzył scenariusz do Pitbulla. Doskonale znane postaci Despera, Metyla oraz Gebelsa, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina, są wzorowane na prawdziwych policjantach. I choćby dlatego, zarówno film, jak i serial (ukazały się aż trzy serie) są tak autentyczne i wstrząsające zarazem. Obserwujemy w nich policjantów, którzy mierzą się nie tylko z brudnym światem mafii, ale i z własnymi demonami. Policjantów, którym daleko do ideału – ludzi z krwi i kości.

Z tego właśnie powodu, równie dużym sukcesem reżysera były „Służby specjalne” (również w wersji serialowej) – bez unikania trudnych tematów mierzących się z realiami funkcjonowania polskich służb specjalnych. Świetnie napisany scenariusz, fenomenalna reżyseria i gra aktorska – tego żadne fan kina sensacyjnego nie może pominąć.

Cienka granica między prawem a zbrodnią

Świat policjantów i gangsterów, w którym brakuje jasnego podziału na dobro i zło oraz czarne i białe poznać możemy również w książkach Vegi, które wzbudziły duże zainteresowanie czytelników w 2015 roku. Na kartach pierwsze, zatytułowanej „Złe psy. W imię zasad”, Sławek Opala (pierwowzór filmowego Despero) i inni policjanci bez ogródek odsłaniają tajemnice polskiego światka przestępczego, udowadniając, że najważniejszy jest ostateczny efekt, nie zaś metody działania prowadzące do wymierzenia sprawiedliwości. Druga przedstawia ciemną stronę medalu pracy policji – Vega pisze w niej o policjantach, którzy przeszli na „ciemną stronę mocy”. „Złe psy. Po ciemnej stronie mocy” to wstrząsające historie policjantów, którzy złamali się, dołączając do gangów. Czytając, dowiesz się m.in. o tym, jak przerzuca się zwłoki z dzielnicy do dzielnicy czy uczestniczy w orgiach ze świadkami koronnymi. A to tylko czubek góry lodowej.

Patryk Vega to nazwisko, którego nie sposób nie znać, będąc fanem dobrego kina sensacyjnego. Takiego, które jest bliskie otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli jeszcze nie znasz jego filmów czy książek, koniecznie nadrób zaległości – na empik.com czekają na Ciebie w najlepszej cenie!

Jeśli interesuje Was temat policyjno-mafijny polecamy również inne ciekawe propozycje, np. klasyka kina gatunku w nowej, zremasterowanej wersji - "Psy", czy książki bazujące na prawdziwych, często przerażających historiach, takie jak "Masa o bossach polskiej mafii" czy "Spowiedź psa", a także wiele innych. Zachęcamy do zagłębienia tematu!


[fot. materiały prasowe]