Wystarczy szybkie spojrzenie na polską scenę hip-hopową, żeby dostrzec kilka ciekawie zapowiadających się albumów. O niektórych wiemy już niemal wszystko, inne wciąż owiane są tajemnicą. Sprawdź, czego posłuchamy w najbliższym czasie.

Rzecz klasyczna

W zalewie nowej fali polskiego rapu Kukon jest niczym tratwa rzucona starej szkole. Bez elektroniki, z prostym samplem i dobitnym przekazem, biłgorajski raper zapowiada nowy album. Po ogromnych sukcesach, jakie zapewniły mu „Ogrody Mixtape” i „Ogrody Mixtape 2”, jego nowy album stał się jednym z najbardziej wyczekiwanych.

 

Ogrody Mixtape 2 - Kukon

 

Od początku roku rozpala oczekiwania kolejnymi singlami. „Casting” czy „Prawniczka” mają już razem około miliona odsłon na YouTube. Płyta nosi tytuł „Rough N’ Gentle”, jednak na razie wiemy o niej tyle, ile Kukon opublikował w sieci. Nieznana jest za to data premiery.

 

 

Sentino nie zwalnia tempa

O pochodzącym z Berlina raperze może być w tym roku wyjątkowo głośno, ponieważ próżno szukać wśród polskich raperów równie płodnego twórcy. Ubiegły rok Sentino skończył z aż pięcioma albumami, począwszy od „Smile”. Mogło się wydawać, że przy takiej intensywności, raper zwolni trochę w najbliższych miesiącach. Nic bardziej mylnego. 2022 rok otworzył odważnym krążkiem „Aporofobia”, a niedawno zdradził, że do grudnia wyda jeszcze trzy płyty. Wyjawił nawet ich tytuły. Pojawi się m.in. „King Sento 2”, a więc kontynuacja poprzedniego projektu. Pozostałe albumy, jakie Sentino planuje wydać w tym roku, to „Midas” oraz „Megalomania”. Ten ostatni krążek ma być dostępny już pod koniec marca.

 

Aporofobia - Sentino

 

Paluch wreszcie przygotował kompot

O nowej płycie Palucha głośno było już w ubiegłym roku, kiedy to pierwotnie miała mieć miejsce premiera krążka „Kompot”. Niedawno poznański raper zapowiedział co najmniej 13 utworów na trackliście, a także zdradził, że na nowym materiale nie zabraknie ciekawych gości mających w znacznym stopniu „odświeżyć” utwory Palucha, gdyż większość dotąd z nim nie nagrywała. Ich tożsamość pozostaje jednak tajemnicą, na której odkrycie prawdopodobnie będziemy musieli zaczekać do końca marca. Póki co twórca „Nadciśnienia” udostępnił jedynie trzy single: „Każdy blok”, „Na chłodno” i „Buty z betonu”.

 

 

 

Długo wyczekiwany debiut

Może nie jest to tak duże zaskoczenie, jak pierwszy solowy album Sokoła po latach nagrywania dla WWO, ale część fanów może być zaskoczona, że dopiero teraz z solowym projektem debiutuje na hip-hopowej scenie Łajzol. Raper, dotąd związany przede wszystkim z JWP, 18 marca wyda swój pierwszy album, zatytułowany „Łajzol Serious”. Czy oznacza to obranie kursu na własną karierę, czy może zachęciły go udane projekty Ero i Kosiego? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale z pewnością Łajzol nie odcina się od swojej grupy, czego dowodem jest chociażby singiel „Super Glue”. Szykuje się ciekawy, zróżnicowany materiał, który może być ważnym punktem na liście tegorocznych premier.

 

 

 

Ostatnia płyta

Po debiucie czas na pożegnanie. Czarny HIFI zapowiedział koniec HIFI Bandy, koniec pewnego rozdziału w swoim życiu. Nie jest to jednak odejście w smutnej ciszy. Czarny zamyka swój ostatni projekt z przytupem. Po znakomitym projekcie „Niedopowiedzenia” czas na „Jeśli coś się stanie”. W zapowiedzi płyty producent podkreśla konieczność wyjścia ze strefy komfortu i znalezienia nowej motywacji, nowego przedsięwzięcia, w którym najbardziej pociąga go budowanie. Tymczasem na ostatniej płycie Czarnego HIFI usłyszymy takie osobistości hip-hopowej sceny jak Bonson i Skip, Małpa, Young Igi, Sobel, Ero, Pih, Tymek, Qry, Zalia, Sarius oraz Mikołaj Trzaska.

 

Jeśli coś się stanie - Czarny Hifi

 

Jan-Rapowanie wraca po przerwie

Kiedy wydawało się, że kariera Jana-Rapowanie gwałtownie przyspieszy i po niezwykle udanym krążku „Uśmiech” szybko usłyszymy nowe numery – okazało się, że na kolejną płytę trzeba zaczekać trochę dłużej. Raper zaangażował się w inne projekty i dopiero po dwóch latach prezentuje album „Bufor”, chociaż poprzedni krążek wciąż plasuje się w czołówce najpopularniejszych albumów hip-hopowych. „Bufor” pojawi się już 10 marca i ma być sumą refleksji twórcy na temat zmian, do jakich doszło przez te dwa lata. Tuż po premierze Jan-Rapowanie rozpoczyna intensywną promocję płyty. Na początku kwietnia planuje dwa duże koncerty: w krakowskiej Tauron Arenie i warszawskim Torwarze. Jest to tym bardziej imponujące, zważywszy na fakt, że będą to koncerty solowe.

 

Bufor - Jan-Rapowanie

 

Trapowa kolaboracja

Dwie najbardziej rozpoznawalne postacie na polskiej scenie trapu łączą siły. Żabson wydaje płytę z Young Igim i fakt ten, wydaje się niektórym fanom wręcz oczywistym ruchem, zważywszy na podobieństwo stylów obu raperów. Połączone siły reprezentantów nowej fali trapu zaowocowały aż szesnastoma utworami, z których część dostępna jest już w sieci.

 

 

„Amfisbena”, bo tak zatytułowali album Żabson i Young Igi, to wybuchowa mieszanka dla miłośników trapu. Jest to nie tylko jedna z najgłośniejszych kolaboracji tego roku, ale również znakomita okazja do porównania twórczości obu raperów z początkami ich muzycznej drogi.

 

Amfisbena - Żabson, Young Igi

 

Wiosna przynosi sporo płytowych nowości, bez względu na to, jaki gatunek hip-hopu lubicie.

Czekamy na wsze opinie o tych albumach i zachęcamy do śledzenia muzycznych nowin w dziale Słucham.