Królowa literatury kobiecej

Katarzyna Grochola od lat pozostaje jedną z najpoczytniejszych autorek literatury obyczajowej w Polsce. Lata mijają, a popularność autorki trwa w najlepsze – kolejne książki Grocholi rozpalają wyobraźnię czytelników i czytelniczek w każdym wieku. Widać to chociażby po ilości sprzedanych egzemplarzy – od lat autorka pozostaje niekwestionowaną rekordzistką Bestsellerów Empiku.

Czego możemy spodziewać się po najnowszej książce Katarzyny Grocholi? W „Zjadaczu czerni 8” lekki styl autorki miesza się z misternie snutą i dobrze przemyślaną opowieścią. Pisarka prowadzi nas przez losy różnych bohaterów, które z czasem łączą się ze sobą w najbardziej zaskakujący sposób. To opowieść o przypadkach, nadziei i próbie zrozumienia drugiego człowieka.

„Zjadacz czerni 8” to już czternasta powieść w bogatym portfolio Katarzyny Grocholi. Od czasu debiutanckiego „Przegryźć dżdżownicę” z 1997 roku pisarka wypracowała swój charakterystyczny styl, który bez trudu odnajdziemy także w jej najnowszej powieści. Jedno jest pewne – fani jej twórczości z całą pewnością będą zachwyceni.

Zjadacz Czerni 8

Polskie książki obyczajowe

Kiedy właściwie zaczęła się popularność Katarzyny Grocholi? Dobra passa autorki trwa od 2001 roku, gdy premierę miało „Nigdy w życiu”. Historia Judyty i jej nowego życia po rozwodzie szybko stała się prawdziwym bestsellerem i z czasem doczekała się m.in. książkowych kontynuacji („Ja wam pokażę!”), słynnej adaptacji filmowej w reżyserii Ryszarda Zatorskiego oraz serialu telewizyjnego z Edytą Jungowską w roli głównej.

„Nigdy w życiu” nie tylko pozwoliła szerszej popularności zapoznać się z twórczością Katarzyny Grocholi, ale też wywołało mały boom na polską literaturę obyczajową. Niedługo potem, bo w 2002 roku, książką „Smak świeżych malin” zadebiutowała Izabela Sowa, a rok później  mogliśmy już sięgnąć po „Jestem nudziarą” Moniki Szwai.

Katarzyna Grochola płyta

Książki Grocholi – o miłości i nie tylko

Dlaczego Katarzyna Grochola zajmuje szczególne miejsce w sercach tylu miłośników literatury obyczajowej? Przede wszystkim jej książki po prostu chce się czytać. Grochola po mistrzowsku operuje lekkim bezpretensjonalnym stylem, który wciąga już od pierwszych stron. Jej historie są pełne wyrazistych bohaterów, których łatwo można polubić, a do tego wszystko jest podszyte nienachalnym poczuciem humoru i częstym puszczaniem oka do czytelnika. Czytając kolejne powieści Katarzyny Grocholi widzimy, że pisarka zwyczajnie lubi to, co robi i porywa nas w tę zabawę.  

Pod względem gatunkowych książki Grocholi to przemyślany misz-masz elementów znanych m.in. z klasycznej powieści społeczno-obyczajowej, romansów, rozmaitych przedstawicieli „literatury kobiecej” oraz telenowel i komedii romantycznych – w końcu pisarka jest także autorką serialowych i filmowych scenariuszy. Do tego Grochola nie boi się eksperymentować i wchodzić na nieznane sobie tereny – przy „Zranić marionetkę” zadebiutowała jako autorka kryminałów, a w „Pocieszkach” bawiła się z krótkimi formami literackimi. Manewrowanie wśród tak wielu gatunkowych tropów i tworzenie z nich czegoś świeżego przychodzi Grocholi z naturalną łatwością.  

Grochola pocieszki

Przy rozrywkowym charakterze jej powieści Grochola nie stroni także od poważnych tematów. „Nigdy w życiu” to w końcu historia o układaniu sobie na nowo życia po rozpadzie małżeństwa, „Trzepot skrzydeł” mówi o toksycznym związku, a „Kryształowy Anioł” porusza temat osamotnienia i marzeń, które okazują się zawodem. Mówienie o tego typu kwestiach w lekki sposób i bez moralizatorskiego tonu to mocna zaleta jej twórczości.

Katarzyna Grochola jest również prowadzącą podcastu „Niewidzialne” dotyczącego przemocy wobec kobiet. Odcinki są dostępne w ramach abonamentu na platformie Empik Go.

Grochola podcast Niewidzialne

Premiera nowej powieści Grocholi – co dalej?

„Zjadacz czerni 8” to prawdopodobnie nie jest ostatnie słowo autorki – Grochola przyzwyczaiła swoich fanów do tego, że na jej kolejne powieści nie trzeba czekać długo. Do tego jej fani mają teraz naprawdę duże szczęsście - równolegle ze "Zjadaczem czerni 8" wychodzi pierwsza w historii płyta autorki pt. "Moje kochanie" stworzona w duecie z jej mężem, Stanisławem Bartosikiem. Nowa pozycja to też świetna okazja dla wszystkich osób, które darzą sentymentem starsze pozycje pisarki. Powrót do jej twórczości może okazać się zaskakująco przyjemny.

Chcecie dowiedzieć się więcej o nowej książce? Już 11 lutego o 20.00 w ramach cyklu #premieraonline odbędzie się spotkanie z Katarzyną Grocholą dotyczące „Zjadacza czerni 8”, które poprowadzi Justyna Dżbik. Stream będzie dostępny darmowo na facebookowym fanpage’u Empiku.

Więcej tekstów dotyczących literatury znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.