Francuska grupa Nouvelle Vague wydaje nowy album z gościnnym udziałem m.in. Martina Gore’a z Depeche Mode i Ani Dąbrowskiej. Premiera: 31.08.2009
Płyta "NV3" to wersje Nouvelle Vague utworów m.in. The Sex Pistols, The Police, Robert Palmer, Depeche Mode, Simple Minds, Soft Cell i innych.
Do spotkania Ani Dąbrowskiej z liderami brytyjsko-francuskiego projektu Markiem Collinem i Olivierem Libaux doszło w Paryżu. W maju tego roku
Ania wybrała się nad Sekwanę, by w studiu Novuelle Vague nagrać nową wersję przeboju Roberta Palmera "Johnny & Mary", która trafi na polską edycję najnowszego albumu Nouvelle Vague "NV3"!
"Panowie z Nouvelle Vague zaprosili mnie do współpracy za pośrednictwem swojego polskiego wydawcy - Isound Labels. Podoba mi się to, co robią od kilku lat, więc z radością przyjęłam ich zaproszenie. Takich propozycji się nie odrzuca." - mówi Ania Dąbrowska.
Co godne podkreślenia, na płycie "NV3" Ania pojawi się u boku tak znakomitych gwiazd, jak Martin Gore z Depeche Mode, którego głos słyszymy w nowej wersji "Master And Servant", Terry Hall znany z płyt Massive Attack, Ian McCulloch z legendarnych Echo And The Bunnymen, czy Barry Adamson z Magazine i zespołu Nicka Cave’a. Tradycyjnie już główną rolę na albumie Nouvelle Vague pełnią jednak kobiece głosy m.in. Melanie Pain, Marina Celeste, Eloisii, Phoebe Killdeer.
Nouvelle Vague dali się poznać jak twórcy doskonałych interpretacji klasyków alternatywnego popu i rocka z lat 80, zaaranżowanych w stylu bossa novy i easy listening. Zespół tworzą dwaj doświadczeni producenci Marc Collin i Olivier Libaux, którym w studio i na scenie towarzyszą zaproszone wokalistki.
Mają na swoim koncie 2 albumy: "Nouvelle Vague" i "Bande à Part", oba sprzedały się w kilkusettysięcznych nakładach. Na ich płytach znaleźć można doskonałe interpretacje kompozycji takich kultowych formacji jak Depeche Mode, The Cure, Joy Division, The Clash, Blondie, Yazoo, New Order, Visage czy The Sisters Of Mercy.
Ania Dąbrowska znalazła się doprawdy w doborowym towarzystwie. Udział polskiej gwiazdy w prestiżowym międzynarodowym projekcie cieszy tym bardziej, że interpretacja wykonywanej przez nią piosenki powstała nie - jak to często bywa – za pośrednictwem internetu, lecz podczas wspólnej dwudniowej sesji nagraniowej we francuskiej stolicy.
"To była moja pierwsza wizyta w Paryżu i chętnie będę tam wracać. Po pracy przeszliśmy się śladem Amelii na Montmartre, smakując po drodze owoce morza, które są w Paryżu bezkonkurencyjne! Najważniejsze jednak, że praca z Markiem i Olivierem, którzy są przemiłymi facetami, przebiegała sprawnie w twórczej atmosferze. Bardzo podobało mi się ich studio, które mieści się w podziemiach oficyny wydawniczej Novuelle Vague. Jest ono bogato wyposażone, choć zachowuje nieco undergrounowy charakter" - wspomina Ania Dąbrowska.
Marc Collin znakomicie przearanżował "Johnny & Mary" Palmera na uroczą akustyczną piosenkę z rytmem calypso, zaś Ania zaśpiewała ją z wrodzonym wdziękiem.
Dlaczego jednak akurat ten przebój?
"Kiedy otrzymałam zaproszenie od Nouvelle Vague, wybrałam około 25 piosenek z lat osiemdziesiątych do których chętnie wracam. Przeważało The Smiths, ale oprócz nich i Roberta Palmera na mojej liście znalazły się piosenki Alan Parsons Project, The Housemartins, Colourbox, The Go-Betweens, czy
The Blue Nile. Okazało się, że z moich propozycji Marc i Olivier wybrali właśnie „Johnny & Mary”. Ucieszyłam się, bo to świetna piosenka i w odróżnieniu od większości hitów z tamtego okresu nie jest zbyt wyświechtana." – tłumaczy Ania.
Nouvelle Vague na trzech koncertach w Polsce
We wrześniu grupa będzie promować będzie nowy album "NV3"podczas koncertów w Polsce. Zespół wystąpi w Warszawie (19 września, Klub Palladium), Wrocławiu (20 września, Klub Przestrzeń XO) oraz Krakowie (21 września, Klub Rotunda).
Albumowi "NV3" patronuje empik.com.
Isound Labels /F.N.
Komentarze (0)