Jakie garnki wybrać?

Kiedy patrzy się na ofertę sklepów sprzedających akcesoria kuchenne ma się poczucie, że przez lata ktoś trzymał z dala od nas jakiś inny świat. Garnki aluminiowe, stalowe, ceramiczne, żeliwne, miedziane, duże, małe, z pokrywką szklaną lub metalową - który wybrać?

Garnki Tefal

Garnki ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej są najpopularniejsze w gospodarstwach domowych. Wykonano je ze stopu metali (m.in stali i chromu), który nie ulega korozji – stąd nazwa. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, pozostają odporne na zadrapania (nie wymagają używania drewnianych lub silikonowych łyżek i łopatek), są trwałe, nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością. Ich jedyną wadą jest dość ograniczone przewodnictwo cieplne. Na szczęście, producenci garnków wysokiej klasy znaleźli na to sposób - w dnie garnka jest aluminium lub miedź - metali, które świetnie przewodzą ciepło i sprawiają, że nagrzewa się równomiernie.

Garnek Tefal

Garnki żeliwne

Żeliwne garnki i patelnie są długowieczne - niektórzy kolekcjonują takie perełki sprzed wieku, które wciąż dobrze im służą. Żeliwo to jednak metal delikatny, ciężki i wymagający. Żeliwne garnki i patelnie świetnie rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują, pozwalają na ugotowanie wspaniałych gulaszy i zup. Jednak wymaga to poświęcenia - żeliwny garnek trzeba przed użyciem wytrawić, czyli kilka razy rozgrzać i smarować olejem. Gorącego garnka nie można zalać wodą, bo grozi to jego pęknięciem. Trzeba się z nim obchodzić ostrożnie - żadnych ostrych narzędzi, żadnych detergentów czy zmywarki, olejowanie po każdorazowym użyciu (inaczej może zardzewieć) i specjalne miejsce w szafce, żeby się nie potłukł. Nie powinno się też w nim przygotowywać dań bardzo kwaśnych, bo mogą zmienić kolor.

Żeliwny garnek nie nadaje się też do pełnienia funkcji pojemnika na pozostałości gulaszu czy innych potraw. Jest stosunkowo drogi, trudny w utrzymaniu, ale świetnie przewodzi ciepło i może być inwestycją dla pokoleń adeptów sztuki kulinarnej (czyli idealna rzecz dla osób sentymentalnych).

Garnek żeliwny 5 l

Garnki aluminiowe

Aluminiowe garnki stanowią wciąż dużą część oferty na rynku. Aluminium jest miękkie, więc starsze garnki łatwo się deformują. Jednak aluminium świetnie przewodzi ciepło. Właśnie dlatego producenci garnków ze stali nierdzewnej korzystają z właściwości aluminium z którego robią jedną z warstw dnia garnka. Aluminium jednak wchodzi w reakcję z produktami żywnościowymi - dlatego też wiele garnków aluminiowych ma powłokę z teflonu lub innego materiału nieprzewiewającego.

Garnek Aluminiowy

Garnki miedziane

Każdy, kto chociaż raz oglądał jakiś francuski film z pewnością kojarzy podwieszone nad kuchenkę piękne miedziane garnki. Oprócz walorów estetycznych, miedź świetnie przewodzi ciepło. Dlatego też garnki szybko się nagrzewają i równomierne rozprowadzają ciepło. Wymagają jednak nieco zachodu - miedź bardzo się brudzi, więc garnki trzeba regularnie polerować. Wchodzi też w reakcję z niektórymi produktami spożywczymi zmieniając ich kolor. Miedź jest też kosztowna i miedziane garnki są po prostu drogie. Podobnie jak w przypadku aluminium, producenci garnków ze stali nierdzewnej korzystają z wyjątkowych właściwości miedzi i umieszczają jej warstwę w dnie garnka. Dzięki temu garnek jest dużo tańszy, ale lepiej przewodzi ciepło.

Garnek miedziany

Jaka pojemność garnka?

Decydując się na zakup garnków oprócz kosztu i materiału musimy zdecydować o pojemności. Często garnki można kupić w zestawie. Wtedy podejmujemy o jedną decyzję mniej. Jednak czasem warto kupić garnki pojedynczo. Jakich pojemności potrzebujemy? Wszystko zależy od potrzeb rodziny. Generalnie, rosół najlepiej gotować w garnku 5-litrowym. Wtedy mamy pewność, że zmieścimy tam nie tylko kurę, ale też warzywa. Duży garnek przydaje się też do przygotowywania przetworów. Do gotowania ziemniaków dla 5 osób wystarczy garnek 2-litrowy. To jest też dobra pojemność, gdy chcemy przygotować sos do makaronu, ugotować makaron, ryż czy kompot. W każdym domu przyda się również litrowy rondelek - do podgrzania mleka, rozpuszczenia masła, ugotowania jednej porcji kaszy, odgrzania czegoś, roztopienia czekolady. Jeśli lubimy przyjmować gości, to powinniśmy zaopatrzyć się w większą liczbę garnków.

Zestaw garnków gerlach

Dobrze mieć też w domu jeden garnek żeliwny - nie tylko dlatego, że pięknie wygląda na zdjęciach. Garnek żeliwny pozwala na przygotowanie dań wymagających długiego gotowania, świetnie trzyma temperaturę, więc można rano odgrzać drugie danie, a popołudniu cieszyć się gorącym posiłkiem. W końcu, w żeliwnym garnku można upiec cudowny chleb z chrupiącą skórką.

Jaki garnek działa na indukcję?

 Kupując garnki trzeba spojrzeć też na oznaczenia producenta. Z pewnością garnki ze stali nierdzewnej w większości przypadków sprawdzą się do gotowania na indukcji - najlepiej przed zakupem sprawdzić parametry garnka, bo każdy producent zaznacza z jakimi rodzajami płyt grzewczych garnek „współpracuje”.

Jaką patelnię wybrać?

Patelnia, podobnie jak garnek, stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Materiały do produkcji patelni są podobne do materiałów używanych do produkcji garnków. Mają te same wady i zalety. Widoczną różnicę stanowią patelnie z powłoką nieprzywierającą. Pozwalają na szybkie smażenie, nic się nie przypala, nie trzeba ciągle stać i doglądać kotletów czy placków. Niewątpliwą wadą tych patelni jest jednak ich delikatność - trzeba odłożyć na bok ostre narzędzia i zainwestować w miękki plastik, drewno lub silikon. Podobnie jak w przypadku żeliwa, nie powinno się gorącego teflonu zalewać zimną wodą, nie powinno się ich myć w zmywarce, a jeśli już coś przypalimy to musimy to zmyć z największą ostrożnością.

Jaki rozmiar patelni?

Wybierając patelnię trzeba zwrócić uwagę na jej rozmiar. Warto mieć w domu jedną patelnię uniwersalną (około 24-28 cm średnicy) i jedną małą patelnię, która będzie idealna na jedno jajko czy małą jajecznicę.

Zestaw patelni gerlach

Rodzaje patelni

Patelnia do naleśników to z pewnością żelazny sprzęt miłośników francuskich crepes i amerykańskich pancakes. O ile te drugie spokojnie można przygotować w zwykłej patelni, to cienkie jak papier i elastyczne naleśniki dużo łatwiej usmażyć na patelni do naleśników z powłoką nieprzywierającą. Można je też podrzucać i delikatnie podważać bez konieczności rozrywania połowy placka. Najlepiej wybrać patelnię o średnicy 24-28 cm z powłoką nieprzywierającą gwarantującą równomierne grzanie i łatwe podrzucanie.

Patelnia do naleśników

Miłośnicy azjatyckich smaków i szybkich dań, a także większe rodziny zakochają się w patelni wok. Wok pozwala na szybkie przygotowanie dań z warzywami i mięsem. Dzięki rozmiarowi pozwala też dobrze wymieszać makaron, ryż czy kasze z pozostałymi składnikami dania.

Patelnia wok

Patelnia grillowa to „must-have” dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zrezygnowania z charakterystycznie zapieczonych dań. Rodzaj patelni zależy od ilości osób, które zazwyczaj chcemy nakarmić. Im większa patelnia, tym łatwiej przygotować na niej więcej steków czy burgerów. Patelnia do grillowania przyda się również miłośnikom warzyw, którzy marzą o gorącej kolacji.

patelnia grillowa tefal

Dobre noże kuchenne?

Noże kuchenne można kupić na chwilę lub na lata. Te pierwsze mimo starań mogą szybciej się zniszczyć - zwykle odpada rączka. Te drugie bez odpowiedniej pielęgnacji też nie będą dobrze służyć.

Większość noży wykonana jest ze stali nierdzewnej - mają dodatki różnych metali, które sprawiają, że pozostają wytrzymałe i odporne na korozję. Niektóre ręcznie kute ostrza to prawdziwe dzieła sztuki. Tak wykonany nóż to świetny prezent dla kogoś, kto kocha gotować – pamiętajmy jednak, że jest dość drogi. Na co dzień jednak można użyć noży ciut mniej wyjątkowych.

Musimy zdecydować, czy chcemy nóź z rączką stalową, czy drewnianą? Pierwszą łatwiej utrzymać w czystości, druga jest milsza w dotyku. Ważne jest, by noże były dobrze wyważone. Zależy to nie tylko od wielkości noża i rękojeści, ale dłoni użytkownika. Dlatego niektórzy dużo lepiej czują się pracując z krótszymi nożami, a inni nie wyobrażają sobie życia bez noża szefa kuchni.

zestaw noży gerlach

Dobry zestaw noży to podstawa

Wybierając nóż warto pamiętać, że nie możemy skupić się tylko na jednym. Dobry zestaw noży kuchennych to podstawa do efektywnego i przyjemnego gotowania. Każdy powinien mieć w domu wysokiej jakości nóż szefa kuchni lub nóż uniwersalny, który pozwoli i posiekać cebulę i pokroić mięso na nuggetsy. W tym artykule obszernie są opisane typy noży

Konieczny jest też nóż do chleba z charakterystyczną piłką - dzięki niemu nie zniszczymy miękiszu nawet świeżej chałki. Kolejnym nożem w arsenale powinien być krótki nóż idealny do krojenia pomidorów czy ogórków. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez noża do ryb, który - dzięki długiemu i wąskiemu ostrzu - pozwala wykroić idealne filety. Warto mieć też nóż do masła, bo dzięki jego krótkiemu i szerokiemu ostrzu będziemy w stanie kromkę chleba posmarować idealnie.

O noże trzeba dbać, zupełnie jak o garnki i patelnie. Należy je regularnie ostrzyć (możemy je oddawać w ręce specjalistów lub zaopatrzyć się w ostrzałkę do noży) i przechowywać tak, by ostrza się nie stykały. Możemy kupić drewniany blok lub magnetyczną listwę – kuchnia od razu będzie wyglądać profesjonalniej!

Zestaw noży gerlach

Jaką deskę do krojenia wybrać?

Deski do krojenia to elementy wyposażenia kuchni, który po prostu trzeba mieć od pierwszego dnia. Potwierdzi to każdy, kto krojąc w ręku pomidora przy okazji przekroił też dłoń. Tylko jaką deskę kupić – szklaną czy drewnianą? A może plastikową?

W skrócie: deski szklane są zabójstwem dla noży i uszu. Nie ma chyba gorszego dźwięku niż dźwięk noża suwanego po szkle. Nóż na szklanej desce tępi się idealnie - dlatego szklane deski polecane są tylko do serwowania dań. W tej roli sprawdzą się również wszystkie deski dekoracyjne w fantazyjnych kształtach! Dzięki nim stół nabierze wyjątkowego charakteru.

Deska do krojenia ozdobna

W każdej kuchni potrzebne są przynajmniej dwie deski - jedna do warzyw, owoców, pieczywa, orzechów, serów i druga do mięsa. Ze względów higienicznych mięso lepiej kroić na desce plastikowej - łatwiej się ją myje niż deskę drewnianą. Do krojenia pozostałych produktów idealnie nada się deska drewniana - najlepiej duża i ciężka, która nie będzie suwała się po blacie.

Pieczywo też łatwiej kroić na desce - na rynku dostępne są chlebaki z deską do krojenia pieczywa, która pełni funkcję pokrywki. To bardzo dobre rozwiązanie pozwalające oszczędzić miejsce. Trzeba tylko pamiętać, żeby deska do pieczywa pozostała deską do pieczywa, a nie warzyw czy mięs.

Deski do krojenia zestaw

Jeśli zastanawiasz się czy kupić deskę drewnianą, plastikową czy szklaną to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł

Jaką tarkę wybrać?

Myśląc o tarce większość z nas ma przed oczami dużą tarkę z malutkimi i dużymi oczkami, która przydaje się do przygotowania surówki z marchewki i jabłka. Jednak tarką, która jest idealnym kuchennym pomocnikiem jest ostra, długa i wąska tarka typu zester . Przygotowanie surówki z jej pomocą nie będzie z pewnością najkrótszym i najprzyjemniejszym zajęciem, ale nie do tego została stworzona i nie dlatego ją polecam.

Tarka do sera

Ta tarka pozwoli nie tylko zetrzeć skórkę z cytryny, limonki i pomarańczy, które dodają każdemu daniu i herbacie cudownego aromatu. Pozwala zetrzeć imbir, orzechy, gałkę muszkatołową, czekoladę i twardy ser typu parmezan. Zajmuje mało miejsca, łatwo się ją myje (uwaga na palce, których lepiej nie przeciągać w kierunku przeciwnym do ostrzy) i stanowi najlepszy gadżet dla miłośników dań z parmezanem i kawy oprószonej czekoladą. W naszej szufladzie mieszka od 11 lat, używamy jej prawie codziennie i jest tak samo ostra i niezawodna jak była pierwszego dnia.

Tarka fiskars

Zakupy akcesoriów kuchennych to dla niektórych wielkie wyzwanie. Jeśli nie lubimy poświęcać czasu na sprawdzanie różnych ofert, jeśli szanujemy zasoby i nie lubimy wyrzucać, jeśli łatwo przywiązujemy się do rzeczy, to warto zainwestować w coś dobrze zaprojektowanego i porządnie wykonanego. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze pieniądze wydaliśmy dobrze, a temat wyposażenia kuchni będziemy mogli uznać za zamknięty.

 

Żadna kuchnia nie może obyć się też bez ekspresu. Zobacz naszą ofertę na ekspresy przelewowe i kapsułowe. Szukasz kuchennych inspiracji? Zastanawiasz się, jak wzbogacić swoją kuchnię? Sprawdź nasze inne artykuły z działu Gotuję na Empik Pasje.