Seria Niefortunnych Zdarzeń Lemony Snicketa zmierza do nieubłagalnego i mrożącego krew w żyłach finału. Trzynasta i zarazem ostatnia część cyklu, nosząca tytuł Koniec Końców, ukaże się w Polsce 8 października 2007.


- Oto ostatni tom Serii Niefortunnych Zdarzeń, ale nawet jeśli przebrnąłeś dzielnie przez poprzednie dwanaście tomów, nie zniesiesz prawdopodobnie takich nieprzyjemności jak gwałtowny sztorm, podejrzany napój, stado dzikich owiec, wielka klatka na ptaki i upiorny sekret rodziców sierot Baudelaire - uprzedza lojalnie autor na końcu Końca Końców, czyli w miejscu, do którego czytelnik nierzadko zagląda już na początku lektury.

Seria Niefortunnych Zdarzeń Lemony Snicketa to bestsellerowa seria książek oparta na merytorycznym łamaniu konwencji i antyreklamie (m.in. brak optymistycznych zakończeń). Pod względem edytorskim nawiązuje wysmakowaną estetycznie stylistyką do romansu wiktoriańskiego. Na świecie uważa się ją za najgroźniejszą konkurencję dla Harry’ego Pottera, z którym króluje na listach literackich przebojów.

Główni bohaterowie serii, rodzeństwo Baudelaire’ów, to trójka dobrze wychowanych, zdolnych i miłych dzieci. Niestety, Lemony Snicket (czyli Daniel Handler) opisując ich losy dowodzi, że nie ma sprawiedliwości na świecie. Rodzice dzieci giną w płomieniach, a one dostają się pod pieczę zwyrodniałego krewnego - Hrabiego Olafa. Okrutny i pazerny krewny w każdym tomie na różne sposoby prześladował swoje ofiary, ponieważ pragnął przejąć ogromny majątek należący do sierot. Czy mu się w końcu udało, dowiemy się z trzynastego, pechowego oczywiście, tomu niefortunnej serii.

Na rynku polskim cykl wydawany jest nakładem oficyny Egmont. Pierwsza część pt. Przykry początek, zadebiutowała na rynku w 2002 roku. Do chwili obecnej wysokość sprzedaży całej serii osiągnęła liczbę ponad 332 tys. egzemplarzy.

Według danych wydawnictwa HarperCollins łączna wielkość sprzedaży serii na całym świecie przekroczyła już magiczną sumę 50 mln egzemplarzy (w tym 5 mln w samej Wielkiej Brytanii).

Autorem ilustracji do tej nieprzyjemnej serii jest znany rysownik Brett Helquist, wątpliwej przyjemności tłumaczenia dostąpiła zaś Jolanta Kozak, nagrodzona w 2006 roku wpisem na Listę Honorową IBBY (International Board on Books for Young People) w kategorii „tłumacz”.

- Moim obowiązkiem było zebrać całą historię sierot Baudelaire i właśnie zakończyłem swoje zadanie. Ty masz zapewne inne obowiązki, więc na twoim miejscu rzuciłbym tę książkę gdzieś w kąt, żeby KONIEC KOŃCÓW nie wykończył ciebie - kończy, z całym należnym szacunkiem, Lemony Snicket.

Egmont Polska/M.W.