Spis treści:

  1. Modne metody naturalnej pielęgnacji włosów
  2. Olejowanie włosów
  3. Pielęgnacja PEH
  4. Naturalny szampon do włosów
  5. Naturalna odżywka do włosów
  6. Naturalny peeling skóry głowy

Modne metody naturalnej pielęgnacji włosów

Świat kosmetyczny już dawno przestawił swoje tory na ekstrakty z roślin, oleje naturalne, wyciągi z ziół, kwiatów i substancje z morskich głębin. Wszystko dlatego, że zamiast stosować syntetyczne składniki, pragniemy sentymentalnego powrotu do dawnych czasów, kiedy włosy płukało się naparem z rumianku, a deszczówka była najlepszym sposobem na błyszczące pasma.

Coraz częściej i chętniej wybieramy więc naturalne formuły i najlepiej by powstawały w duchu ekologii oraz szacunku dla środowiska. Ta moda zmieniła się już w styl życia, dlatego dziś możemy wybierać wśród setek formuł przyjaznych dla włosów i środowiska. By znaleźć najlepszy sposób pielęgnacji, skupimy się na metodach, sposobach oraz kosmetykach naturalnych, które są teraz hitem.

Olejowanie włosów

Wśród najszerzej omawianych, opisywanych i dyskutowanych sposobów na gładkie i lśniące pasma jest olejowanie włosów. Najprościej rzecz ujmując, metoda ta polega na regularnym stosowaniu oleju naturalnego, dobranego w zgodzie ze stanem i potrzebami włosów.

Tu liczy się więc rodzaj skóry głowy (tłusta, przesuszona, wrażliwa) oraz porowatość włosów – czyli w jakim stopniu łuski keratyny pokrywające szczelnie włókno włosa są rozchylone. Im bardziej otwarte, tym włos jest mocniej przesuszony, kruchy lub uwrażliwiony zabiegami fryzjerskimi. Zamknięte łuski oznaczają włos o niskiej porowatości, a więc gładki.

By wybrać olej dla siebie, należy przyjrzeć się włosom i sprawdzić, czy są wysoko, średnio, czy niskoporowate. Dokładnie piszemy o tym w artykule poświęconym olejowaniu włosów.

 

Olejki do włosów pełen asortyment

 

A na czym polega sama metoda i jaką techniką olejować włosy? Otóż olejowanie należy przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu aż do skutku, to znaczy momentu, w którym włosy odzyskają gładkość, elastyczność i blask.

Pierwszym sposobem jest olejowanie na sucho, czyli na włosy nieumyte (ale też nie za bardzo przetłuszczone). Olejek wylewamy w zagłębienie dłoni i rozprowadzamy bardzo cienką warstwę pasmo po paśmie.

Kolejną metodą jest olejowanie na mokro. Tu rozprowadzamy olejek tak samo, jak w przypadku suchych włosów, wmasowując odrobinę w kolejne pasma.

I na koniec trzecia prosta metoda, gdzie olejek wlewamy do miski z ciepłą wodą i zanurzamy w niej włosy, a potem delikatnie odsączamy. Niezależnie od techniki stosowania oleju, warto okryć głowę turbanem lub czepkiem i pozwolić by roślinne ekstrakty zadziałały przynajmniej przez pół godziny. Ideałem byłoby zostawić olej na dwie godziny, a nawet całą noc, jeśli włosy są bardzo kruche i wysuszone.

Dla wszystkich, którym trudno określić rodzaj włosów i wybrać ten jeden jedyny olejek, polecam skorzystać z uniwersalnych, wieloskładnikowych olejków ajurwedyjskich. Dobrym przykładem będzie ziołowy olejek Sesa, który przy okazji zadziała przeciw wypadaniu włosów.   

 

Sesa Ziołowy olejek do pielęgnacji włosów

 

Pielęgnacja PEH – nowy trend

Rutyna kosmetyczna włosów zgodna z naturą weszła na wyższy poziom. A to dlatego, że wprowadzenie w życie zasad pielęgnacji PEH wymaga od nas dość dobrej znajomości składników kosmetycznych oraz żonglowania nimi w zależności od własnych wymagań. Lekko nie będzie, ale warto, bo cel, czyli idealne włosy – wynagrodzi trudy. Szerzej piszemy o temacie tu.

Sam skrót PEH oznacza kolejno: proteiny, emolienty oraz humektanty. Każda grupa składników pielęgnacji włosów ma swoje konkretne zadania. Proteiny (na przykład keratyna i kolagen) regenerują strukturę włosa, emolienty (jak wosk i oleje roślinne) chronią, a także tworzą na włosie warstwę ochronną, z kolei humektanty (m.in. gliceryna i aloes) nawilżają.

By włosy zalśniły pełnią blasku, były gładkie i zdrowe potrzebne jest znalezienie równowagi trzech składników PEH. A to dla każdego może oznaczać zupełnie inną kombinację supertrójki. Warto więc próbować, by odnaleźć idealną równowagę PEH.

Trzeba szukać specjalnych kosmetyków, odżywek i szamponów oraz stosować je według prawidłowej kolejności. Na początek odbudowujące, proteinowe formuły, następnie nawilżające humektanty i na koniec ochronne emolienty. Odżywki, szampony i maski PEH przeznaczone są do stosowania w kuracji, a więc nie oznacza to, że codzienna mycie włosów zmieni się w kilkugodzinną operację specjalną. Kosmetykami można zarządzać po swojemu, stosując je rzadziej (jeśli włosy są niskoporowate) i częściej w przypadku wysokoporowatych.

A jak powinna wyglądać zwyczajna, codzienna pielęgnacja?

 

Yope Szampon do wrażliwej skóry głowy

 

Naturalny szampon do włosów

Zacznijmy od pierwszego etapu: oczyszczania. Choć szampon pozostaje na włosach tylko przez kilka minut, warto wybrać łagodną i naturalną formułę, która nie naruszy bariery hydrolipidowej skóry, a jednocześnie delikatnie zmyje z włosów kurz, pot, drobinki zanieczyszczeń i resztki produktów do stylizacji.

W tej kategorii naturalne kosmetyki można wymieniać bez końca. Skupmy się więc na tych, które najlepiej dopasują się do rodzaju skóry głowy i włosów.

Szampon do włosów suchych

Jeśli masz włosy suche, najlepiej szukać naturalnego szamponu do włosów suchych, który w składzie ma ekstrakty roślinne oraz odbudowującą keratynę. Dobra, pozbawiona sztucznego silikonu receptura szamponu Yope z ekstraktami z róży, wanilii i drzewa sandałowego sprawdzi się na co dzień.

 

Yope Szampon do włosów suchych

 

Szampon do włosów przetłuszczających się

Z kolei szampon do włosów przetłuszczających się, poza łagodnym detergentem, powinien zawierać składniki odświeżające skórę głowy, regulujące pracę gruczołów łojowych i tonizujące jak biotyna, witamina F, pantenol, ekstrakt z korzenia lukrecji, wyciąg z trawy cytrynowej i limonki. Znajdziemy to w szamponie Yope Świeża Trawa.

 

Yope Szampon do włosów przetłuszczających się

 

Szampon do włosów farbowanych

Innego składu wymagają szampony do włosów farbowanych, których ważnym zadaniem jest jak najdłuższe utrzymanie świeżego odcienia koloryzacji oraz łagodne mycie połączone z nawilżaniem. I tu sprawdzają się roślinne składniki jak nawilżające mleczko migdałowe, wygładzający ekstrakt z borówki amerykańskiej czy regenerujący ekstrakt z zielonej herbaty. Taką w 100 procentach wegańską kombinację zawiera naturalny szampon Bielenda.

 

Bielenda Wegański szampon do włosów farbowanych

 

Szampon do włosów puszących się

A jeśli szukasz szamponu do włosów puszących się, postaw na naturalne oleje roślinne, np. z pestek moreli i ze słodkich migdałów. Będą na tyle lekkie, że zamiast obciążać włosy, sprawią, że pasma staną się gładkie i lśniące.

 

tołpa Szampon do włosów suchych, matowych i puszących się

 

Szampon do włosów kręconych

Podobnie w szamponie do włosów kręconych powinny się znaleźć olejki oraz mocno nawilżające składniki, na przykład olej kokosowy, miód czy olej cytrusowy jak w naturalnym szamponie Organix. Kręcone są z natury suche i sztywne przez swoją budowę oraz rozchylenie łusek keratyny.

 

Organix Szampon do włosów kręconych

 

Naturalna odżywka do włosów

Drugi etap rutynowej pielęgnacji to odżywka. Zwykle nakładamy ją na 2-3 minuty, tuż po umyciu włosów. Dobra odżywka naturalna działa szybko, zmiękczając, wygładzając i ułatwiając rozczesywanie. A jej skład zależy od tego, czego najbardziej potrzebują włosy.

Odżywka do włosów suchych

Jeśli są bardzo suche, łamliwe i cienkie, warto postawić na odżywki Only Bio oparte na biorafinowanym lewanie z rzepaku. Jest to składnik powstający w czasie fermentacji rośliny. Jak działa na włosy? Wzmacnia je, chroni przed środowiskiem i jednocześnie nawilża.

 

OnlyBio Odżywka odbudowująca do włosów suchych i zniszczonych

 

Odżywka do włosów przetłuszczających się, puszących, suchych i kręconych

Podobnie włosy kręcone i puszące się, te również wymagają nawilżania oraz wzmocnienia, ale tu przydadzą się kosmetyki jeszcze bogatsze w konsystencji i składzie, na przykład inspirowane domowym zabiegiem wykorzystującym olej lniany i siemię jak w odżywce Barwy. Dobrą i uniwersalną odżywką dla włosów przetłuszczających się, puszących, suchych i kręconych będzie Barwa - oparta na działaniu octu jabłkowego odżywka octowa. Dobrze znany, naturalny składnik nabłyszcza pięknie pasma, sprawia, że stają się sprężyste i gładkie.

 

Barwa Naturalna odżywka do włosów nabłyszczająca

 

Serum na końcówki włosów 

Jednak, kiedy zmywamy z włosów odżywkę, pozostaje pytanie, jak poradzić sobie z rozdwojonymi końcówkami? Jeśli zapuszczasz włosy i każdy centymetr długości jest na wagę złota, spróbuj serum na końcówki włosów. Skoncentrowana formuła ma ważne zadanie: wzmocnić, zamknąć i pozostawić na włosach warstwę ochronną.

Tak działają naturalne masła, oleje roślinne z czarnego bzu, wiesiołka jak w serum Anwen. Wystarczy rozprowadzić na dłoniach, a potem wmasować kilka kropli serum w końcówki włosów i zabieg powtarzać po każdym myciu.

 

Anwen Serum na końcówki

 

Peeling skóry głowy – po co to robić?

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy peeling skóry głowy to fanaberia, podpowiadamy: to świetny sposób na głębsze oczyszczenie skóry i włosów. A poza tym przygotowanie do kolejnego etapu pielęgnacji, czyli odżywki lub maski.

Peelingi do włosów dokładnie usuwają sebum, nadmiar martwego naskórka, pozostałości kosmetyków do stylizacji i odblokowują ujścia mieszków włosowych. Więc jeśli robisz peeling skóry głowy i włosów regularnie (raz w miesiącu) z czasem możesz zauważyć, że nowo odrastające włosy są mocniejsze.

 

Hairy Tale Cosmetics Regulujący peeling do skóry głowy

 

Jaki kosmetyk wybrać dla siebie? Jeśli ma być naturalny, powinien mieć w składzie ekologiczne drobinki ścierające, na przykład kryształki soli albo kwasy owocowe, które delikatnie rozpuszczają zanieczyszczenia. Poza tym ważne są składniki zapobiegające wypadaniu i wzmacniające włosy jak wyciąg z korzeni bazylii w peelingu trychologicznym Element.

By prawidłowo zastosować peeling do skóry głowy i włosów, warto przeczytać ulotkę kosmetyku. Wśród nich są takie, które nakładamy na włosy przed myciem, albo formuły do rozprowadzania na czyste i wilgotne włosy. Tego rodzaju zaawansowana pielęgnacja sprawdzi się u wszystkich wielbicieli produktów do stylizacji oraz tych, którzy chcą wzmocnić włosy u nasady i sprawić, by rosły bez przeszkód.   

 

Elfa Pharm Trychologiczny peeling do skóry głowy

 

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock