Redakcja magazynu National Geographic Polska po raz szósty zaprasza do udziału w Wielkim Konkursie Fotograficznym. Wszyscy miłośnicy fotografii mogą nadsyłać swoje prace w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia. Nagrodzone zdjęcia zostaną opublikowane na łamach National Geographic Polska.

Wielki Konkursu Fotograficzny National Geographic to już tradycja wśród miłośników fotografii. Począwszy od 1. edycji, która odbyła się w 2005 roku, konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu minionych 5 lat do redakcji miesięcznika nadesłano blisko 250 tysięcy zgłoszeń, co czyni konkurs największym i najpopularniejszym wydarzeniem tego typu w Polsce. 6. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego została objęta honorowy patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas tegorocznej edycji konkursu, tak jak w roku ubiegłym, fotografie można nadsyłać jedynie drogą elektroniczną, poprzez serwis społecznościowy Lumisfera.pl. Uczestnicy mogą zgłaszać zdjęcia w następujących kategoriach:

- Kategorie National Geographic Polska: KRAJOBRAZ, LUDZIE, ZWIERZĘTA, FOTOREPORTAŻ;
- Kategoria Panasonic: PEJZAŻ POLSKI.

W każdej kategorii uczestnicy mogą zgłosić maksymalnie 5 zdjęć. Z wyjątkiem kategorii FOTOREPORTAŻ, do której można zgłosić od 3 do 6 fotografii. Łączna liczba przesłanych zdjęć nie może przekroczyć 20 sztuk. Do kategorii PEJZAŻ POLSKI można niezależnie zgłosić 5 zdjęć.

Spośród nadesłanych prac jury wybierze finalistów, przyznając GRAND PRIX konkursu. Ponadto jury przyzna 1. miejsce i wyróżnienia w każdej kategorii tematycznej.

Na zwycięzców czekają prestiżowe nagrody: publikacja zdjęć na łamach magazynu National Geographic Polska, na stronach www.national-geographic.pl i www.lumisfera.pl. Zwycięzcy otrzymają także wysokiej klasy sprzęt audiowizualny i fotograficzny.

Grand Prix: trójwymiarowy, 50-calowy telewizor plazmowy Panasonic Viera Full HD 3D, odtwarzacz filmów trójwymiarowych Blu-Ray Panasonic DMP-BDT300 w jakości Full HD i projektor do kina domowego EPSON EH-TW450.

Pierwsze miejsca: zaawansowany aparat Panasonic Lumix DMC-G2 z dwoma wymiennymi obiektywami, dotykowym ekranem Touch AF i nagrywaniem filmów AVCHD oraz wielofunkcyjna drukarka fotograficzna Epson Stylus Photo PX710W.

Wyróżnienia: zaawansowany aparat Panasonic Lumix DMC-G10 z wymiennym obiektywem 14- 42MM i nagrywaniem filmów HD oraz drukarka fotograficzna Epson Stylus Photo P50.

Kategoria Panasonic „Pejzaż Polski”:

Pierwsze miejsce w kategorii „Pejzaż Polski”: zaawansowany aparat Panasonic Lumix DMCGH1 z wymiennym obiektywem 14-140MM i nagrywaniem filmów Full HD AVCHD.

Wyróżnienie w kategorii „Pejzaż Polski”: zaawansowany aparat Panasonic Lumix DMCGF1 z obiektywem stałoogniskowym 20MM i nagrywaniem filmów AVCHD.

JURY:

Jak co roku zdjęcia oceni składające się z wybitnych fotografów jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, konsultanta generalnego magazynu National Geographic Polska.

W skład jury wchodzą:
- Tomasz Sikora: juror z ramienia Panasonic, jeden z najważniejszych polskich fotografów reklamowych i kreacyjnych;
- Piotr Andrews: fotoreporter wojenny, nominowany do nagrody Pulitzera 1996 za zdjęcie masakry w Sarajewie;
- Grzegorz Leśniewski: jedyny Polak biorący udział w projekcie Wild Wonders of Europe, ukazującym dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu;
- Rafał Milach: fotograf dokumentalny, członek austryjackiej agencji Anzenberger, publikował m.in. w Time, Newsweek, Die Zeit;
- Martyna Wojciechowska: redaktor naczelna „National Geographic Polska”;
- Wojciech Franus: kierownik działu graficznego „National Geographic Polska”.

Tomasz Tomaszewski
– przewodniczący jury. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit. Wydał kilka książek autorskich: „OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy”, „W poszukiwaniu Ameryki”, „Cyganie Polscy”, „W Centrum”, „Niezwykła Hiszpania”, „Rzut Beretem”, ilustrował także swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor licznych wystaw indywidualnych, laureat prestiżowych nagród fotograficznych w Polsce oraz na świecie – m.in. wyróżniony główną nagrodą w konkursie Grand Press Photo 2010 (zdjęcie roku oraz I miejsce w kategorii „Życie codzienne” za fotoreportaż publikowany na łamach jubileuszowego wydania NG z okazji dziesięciolecia magazynu nr 10/2009).

Tomasz Sikora
– jeden z najlepszych polskich fotografów reklamowych i kreacyjnych. Pracował jako fotoreporter w warszawskim Tygodniku Ilustrowanym Perspektywy. Następnie wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne i założył studio fotografii reklamowej - pracował dla wiodących agencji reklamowych w Australii. Twórca plakatów teatralnych i filmowych, ilustracji książkowych, realizator prac dla agencji reklamowych w Ameryce i Europie. Uważa fotografię za formę zabawy i nieskończonych poszukiwań. Jego własne kreacyjne projekty składają się na kilkadziesiąt książek oraz towarzyszących im wystaw w Polsce i na świecie.

Piotr Andrews
– fotoreporter wojenny. Studiował fotografie na Uniwersytecie w Ottawie. Od 1991 r. pracuje dla Agencji Informacyjnej Reuters News. Zaczynał jako fotograf kontraktowy w byłym Związku Radzieckim, następnie pracował w Afryce, obecnie główny fotograf Reutersa w Polsce. Autor licznych reportaży m.in. z wyborów w Afryce Południowej i na Haiti, z Sarajewa, z inwazji Rosji w Czeczenii, walk etnicznych w Nagornym Karabachu, konfliktu w Afganistanie, wojny w Zatoce Perskiej. W 1996 był nominowany do nagrody Pulitzera za zdjęcie masakry w Sarajewie.

Grzegorz Leśniewski – przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Autor cyklu diaporam zatytułowanych „Przez Puszcze i Bagna” stanowiących barwną opowieść o przyrodzie Polski i jej osobliwościach. W 2005 roku został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Grzegorz Leśniewski jako jedyny Polak został zaproszony do projektu National Geographic Wild Wonders of Europe, ukazującego dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.

Rafał Milach – fotograf dokumentalny. Ukończył studia na wydziale grafiki ASP w Katowicach oraz w Instytucie Twórczej Fotografii w Czeskiej Opawie. Mieszka w Warszawie gdzie współpracuje z polskimi tygodnikami Newsweek Polska, Przekroj i Polityka. Członek austryjackiej agencji Anzenberger. Jego fotografie publikowane były w Time, Newsweek, GQ, D de Repubblica, Courrier International, L’espresso, Die Zeit. W 2007 roku wziął udział w prestiżowych warsztatach Joop Swart Mastercalss organizowanych przez fundację World Press Photo w Amsterdamie. Jego Prace nagrodzone zostały m.in. w konkursach World Press Photo oraz Pictures of the Year International. Współzałożyciel kolektywu fotografów Sputnik Photos.

Martyna Wojciechowska
- dziennikarka i podróżniczka. Redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska, National Geographic Traveler oraz Kaleidoscope. Od 1998 roku związana z telewizją TVN. Wraz z autorskim programem podróżniczym „Misja Martyna” dwukrotnie okrążyła kulę ziemską, a w 2009 roku zrealizowała cykl dokumentalny „Kobieta na krańcu świata”, będący owocem poszukiwań niezwykłych ludzkich historii. Kobieta wielu pasji. Ukończyła Rajd Paryż-Dakar (w 2002 roku) jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberia 2003. Pasjonują ją także nurkowanie techniczne oraz wspinaczka wysokogórska. 22 stycznia 2010 roku stanęła na ostatnim szczycie w projekcie Korona Ziemi, zostając tym samym drugą Polką i trzydziestą trzecią kobietą na świecie, która wspięła się na wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów. Autorka książek „Przesunąć horyzont”, „Etiopa. Ale czat!” oraz bestsellera ubiegłego roku „Kobieta na krańcu świata”. Obecnie pracuje nad publikacją poświęconą zdobywaniu Korony Ziemi.

Wojciech Franus
- kierownik działu graficznego National Geographic Polska od sierpnia 2007 r. Przez wiele lat pracował‚ jako fotograf, następnie jako fotoedytor w "Gazecie Wyborczej", redaktor fotograficzny w agencji fotograficznej "East News" i szef działu fotograficznego tygodnika "Polityka". Obecnie jest odpowiedzialny za kształt graficzny materiałów publikowanych przez National Geographic Polska. Zajmuje się również projektowaniem i opracowywaniem książek podróżniczych. Z zamiłowania - specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej, wymagającej wielu żmudnych prac konserwatorskich, które przywracają życie unikatowym zdjęciom. Dzięki jego staraniom wystawy odnalezionych zdjęć Arkadego Fiedlera „Madagaskar 1937” (publikacja na łamach setnego wydania National Geographic Polska) oraz "Dywizjon 303" (publikacja w numerze 06/2009 r.) ujrzały światło dzienne.