Rodzaje namiotów samochodowych

Turystyka samochodowa przeżywa w ostatnim czasie rozkwit. Ten swego rodzaju trend został oczywiście zapoczątkowany przez pandemię koronawirusa, kiedy to z powodu lockdownu pojawiły się problemy z możliwością podróżowania oraz wynajmowania miejsc noclegowych. Wówczas wiele osób chcących spędzać czas urlopu poza domem, decydowało się na podróże własnym pojazdem, który miał jednak służyć nie tylko do przemieszczania się, ale także spełniać inne funkcje. Szybko okazało się, że taki tryb spędzania wolnego czasu ma liczne zalety. I to nie tylko w okresie lockdownu. Dostępne na rynku namioty samochodowe znacznie podnoszą komfort mieszkania w pojeździe i zapewniają pełną niezależność.

Dzięki namiotom i HUBom samochodowym własny pojazd może służyć nam jako sypialnia, kuchnia, a nawet miejsce spotkań. Dostępne rozwiązania dają nam niemal nieograniczone możliwości. To, który namiot powinniśmy wybrać zależy głównie od naszych potrzeb i zainteresowań. W niektórych warunkach lepiej sprawdzi się namiot dachowy na samochód, a w innych samochodowy namiot tylny. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.   

Thule namiot na dach

Namiot na dach samochodu osobowego – wady i zalety

Koncepcja rozbijania namiotu na bagażniku własnego auta jeszcze do niedawna wydawała się wizją niemal surrealistyczną. Takie rozwiązanie okazało się jednak posiadać liczne zalety i dzięki dedykowanym rozwiązaniom, tworzonym przez producentów namiotów, zapewnia prawdziwą wygodę. Namiot na dach auta daje nam możliwość przenocowania wszędzie tam, gdzie zatrzymamy swój pojazd. Nie musimy poszukiwać suchego i równego skrawka ziemi, na którym rozbijemy namiot. Tracić czasu na rozłożenie konstrukcji i ułożenie w niej wszelkich niezbędnych rzeczy (materacy itd.). Wystarczy, że zatrzymamy się w bezpiecznym miejscu i – zwykle w bardzo krótkim czasie – rozłożymy naszą dachową konstrukcję. Wewnątrz będzie czekało już standardowe wyposażenie namiotu, które przewozimy wraz z całym stelażem na dachu.

 Kolejną istotną zaletą namiotu samochodowego na dach jest oferowane przezeń bezpieczeństwo. Nocując na pewnej wysokości jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na wizyty insektów czy dzikich zwierząt. Nie musimy także obawiać się konsekwencji nocowania na zimnej glebie, kiedy w nocy spadnie temperatura. Nasz namiot dachowy docenimy także, kiedy po przespanej nocy zechcemy sprawnie przemieścić się w inne miejsce. Składanie takiej konstrukcji trwa zwykle nieporównywalnie krócej niż w przypadku tradycyjnego namiotu.

Czy zatem samochodowy bagażnik dachowy ma jakieś wady? Przede wszystkim decydując się na jego wykorzystanie trzeba brać pod uwagę kilka ograniczeń. Pierwszym jest przestrzeń – w namiocie dachowym komfortowo przenocują zwykle maksymalnie dwie osoby. Na rynku są dostępne konstrukcje bardziej rozbudowane, jednak wówczas ich rozłożenie nie będzie już tak szybkie i bezproblemowe jak w przypadku standardowych rozwiązań. Za pewną wadę namiotu na dach auta można uznać także trudność we wchodzeniu do niego. Zwykle służy do tego drabinka. Niektóre osoby mogą także czuć się niekomfortowo nocując na pewnej wysokości w konstrukcji o miękkich ściankach. Rozkładanie i składanie namiotu dachowego, a także wchodzenie i wychodzenie z niego może także generować sytuacje, w których karoseria naszego auta będzie narażona na uszkodzenia – wszyscy podróżnicy muszą wykazać się odrobiną ostrożności.

Namiot samochodowy na dach

Bagażnik na dach auta - jaki wybrać?

Namioty na dach samochodu są dostępne w kilku wariantach. Ich cechą wspólną jest montaż na bagażniku dachowym, który stanowi niejako bazę dla podłogi konstrukcji. Jeżeli nie posiadamy jeszcze bagażnika dachowego, warto podczas zakupu dopasować go do namiotu, który zamierzamy wybrać. Jeśli mamy już bagażnik, koniecznie sprawdźmy, czy wybierany namiot będzie można na nim zamontować (chodzi głównie o rozmiar, rozstaw szyn oraz dopuszczalne obciążenie dachu).

Wybierając bagażnik na dach samochodu osobowego musimy zastanowić się, czy potrzebujemy sztywnej konstrukcji skorupowej (typ hardshell) czy wystarczy nam konstrukcja miękka (softshell), przypominająca standardowy namiot. Pierwszy wariant po złożeniu stanowi stabilny i aerodynamiczny element, generujący znacznie mniej hałasu podczas jazdy i w mniejszym stopniu zwiększający spalanie pojazdu. Jest to opcja droższa niż softshell, który po złożeniu nie zapewni tak dużego komfortu jazdy w trasie. Miękka konstrukcja może być jednak bardziej rozbudowana i obszerniejsza, a wspomniane wady nie mają zbyt dużego znaczenia przy podróżach z małą prędkością (np. po bezdrożach). 

HUB samochodowy

Namiot samochodowy tylny – czy warto?

Samochodowy namiot tylny, zwany także namiotem rufowym to ciekawa opcja dla osób, którym z różnych względów nie odpowiada namiot dachowy. W tej konstrukcji jako przestrzeń „mieszkalno-sypialna” wykorzystywany jest częściowo tylny bagażnik auta. Do otwartego bagażnika doczepiamy konstrukcję namiotu, znacznie powiększając jego przestrzeń. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku samochodów o dużej przestrzeni bagażowej (typu VAN, SUV).

Zaletą samochodowego namiotu tylnego jest możliwość stworzenia dużej przestrzeni. Pewnym minusem, konieczność znalezienia suchego i równego fragmentu gruntu, na którym będzie można rozbić namiot. Pamiętajmy także o tym, że wykorzystanie wnętrza auta jako części namiotu będzie oznaczało konieczność znalezienia miejsca na przewożone bagaże. Można umieścić je na dachu, ale nie zawsze będzie to możliwe. Samo przewożenie złożonego namiotu rufowego wymaga wygospodarowania pewnej przestrzeni, o czym warto pamiętać wybierając się na wycieczkę.

namiot z aneksem

HUB samochodowy – nowoczesna wersja namiotu do auta

Rozwiązaniem, które niejako zwiększa możliwości samochodowych namiotów tylnych są modne w ostatnim czasie HUBy samochodowe. Jest to system modułowy, który można personalizować według własnych potrzeb. Konstrukcja może być przedłużeniem przestrzeni bagażowej auta (tak jak namiot rufowy) lub niezależnym, wolnostojącym namiotem. Zaletą HUBów, poza rozbudowanymi możliwościami personalizacji, jest ich łatwy montaż i demontaż. Wystarczy napompować złożoną konstrukcję z użyciem pompki ręcznej lub kompresora samochodowego, a po chwili naszym oczom ukaże się zwarty sześcian mieszkalny, który wystarczy tylko przymocować do ziemi oraz wyposażyć w dodatkowe akcesoria (ścianki, moskitiery, aneks sypialny itp.). Wad HUBów samochodowych możemy doszukiwać się tam, gdzie w przypadku namiotów tylnych. Pamiętajmy jednak, że ta konstrukcja może zostać zamontowana także poza samochodem, przez co jest to rozwiązanie bardziej funkcjonalne.

Więcej motoryzacyjnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki