„Największy sekret”, Rhonda Byrne

Kontynuacja i rozszerzenie bestellerowej książki Rhondy Byrne z 2004, kultowego już w kręgach samorozwoju „Sekretu”. Australijska autorka przez kolejnych 14 lat dalej zgłębiała aspekty duchowej podróży, poszukując uniwersalnych prawd, które pomogą czytelnikom na całym świecie w odnalezieniu szczęścia i ukojenia. Wydała kilka kolejnych książek, m.in. „Siłę” i serię „Bohater”. W „Największym sekrecie” zaprasza czytelnika do odkrycia prawdziwego i trwałego szczęścia - dostarczając praktyczne i konkretne wskazówki, jak rozwiać towarzyszące takiej podróży lęki, niepokoje i ból. Do refleksji własnej Byrne dokłada także wartościowe przemyślenia najważniejszych duchowych przewodników z całego świata, tworząc w ten sposób kompleksowy, całościowy przewodnik po poszukiwaniu ludzkiego przeznaczenia.

Największy sekret poradnik

„Napisz i spal”, Sharon Jones

Nietypowa forma dziennika, która łączy w sobie funkcje poradnika i pamiętnika, stworzona przez angielską graficzkę Sharon Jones. „Napisz i spal” to brytyjski bestseller, przetłumaczony na kilkanaście języków, od teraz również na polski. Na czym polega jego fenomen? Nie jest to klasyczny dziennik; notatki można, ale nie trzeba prowadzić samodzielnie - pomaga w tym autorka, zadając skłaniające do autorefleksji pytania. Jak zapewnia, tytuł przynosi swoistą odtrutkę od świata przesyconego idealnymi wizerunkami prosto z mediów społecznościowych, oferując możliwość szczerego, intymnego spojrzenia w głąb siebie bez ryzyka, że przeczyta to ktokolwiek, oprócz nas samych.

Napisz i spal Sharon Jones

„Kobiety, które czują za bardzo”, Katarzyna Kucewicz

Czy wyjątkowa wrażliwość jest darem, czy jednak przekleństwem? Psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz pochyla się nad pytaniem, które każda kobieta zadała sobie przynajmniej raz w życiu. Bazując na wieloletnim doświadczeniu pracy terapeutycznej z osobami wysokowrażliwymi, rozprawia się z mitem, według którego cecha ta jest wadą i przeszkodą w codziennym życiu. W „Kobietach, które czują za bardzo” pokazuje, jak w praktyce przekuć swoją wrażliwość w zaletę i pogodzić się z faktem, iż nie jesteśmy w stanie zmienić całego świata - ale już jak najbardziej możemy zmienić swoje otoczenie. Kucewicz przytacza prawdziwe historie prawdziwych kobiet, które poznała na swojej zawodowej drodze i którym pomogła najpierw się z wysoką wrażliwością zmierzyć, następnie ją zaakceptować, a później wykorzystać jej potencjał.

Kobiety, które czują za bardzo

„Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury”, Markus Torgeby

Ostatni rok udowodnił dobitnie, jak ważną i satysfakcjonującą dla gatunku ludzkiego jest bliskość przyrody. Szwedzki biegacz, Markus Torgeby, postanowił podnieść to doświadczenie do trzeciej potęgi i… zamieszkać pod tytułowym „gołym niebem”. Kiedy poważna kontuzja przerwała jego karierę, porzucił miasto i przez cztery lata wiódł iście pustelnicze życie w jämtlandzkiej puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą. I chociaż mało kto pozwolić może sobie na podobną woltę, to przeżywane przez Torgeby’ego emocje oraz płynące z nich wnioski są niezwykle użyteczne dla każdego z zabieganych, przemęczonych mieszkańców głośnych miast. Warto dodać, iż „Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury” jest książką przepięknie wydaną, wzbogaconą o zdjęcia oraz ilustracje małżonki autora, Fridy Torgeby.

Pod gołym niebem

„Jak łatwiej żyć. Dla zbyt inteligentnych i skomplikowanych”, Monique de Kermadec

Potocznie zwykło się mawiać, że ludzie inteligentni narażeni są na znacznie bardziej skomplikowaną życiową drogę - przez swoje zdolności do dostrzegania wielu aspektów różnych spraw, analizowana ich i martwienia się ewentualnymi konsekwencjami. Francuska psycholożka, Monique de Kermadec, autorka nowego poradnika, „Jak łatwiej żyć. Dla zbyt inteligentnych i skomplikowanych” pokazuje, jak tę pozorną „słabość” przekuć w zaletę i przewagę. Książka skierowana jest do osób, które chcą wieść bardziej satysfakcjonujące, pełniejsze życie, odkryć swój potencjał i nauczyć się go w pełni wykorzystywać.

Jak łatwiej żyć?

„Nawyki warte miliony. Jak nauczyć się zachowań przynoszących bogactwo”, Brian Tracy

Briana Tracy’ego co do zasady nie trzeba chyba nikomu przedstawiać: charyzmatyczny mówca motywacyjny, specjalista z zakresu „psychologii sukcesu”, jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie rozwoju osobistego. Autor kilkudziesięciu publikacji przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków - w tym bestellserowych również w Polsce „Zjedz tę żabę!”, „Zarządzanie czasem” czy „Zarabiaj więcej pieniędzy”. W najnowszym wydawnictwie, które ukazało się na naszym rynku, kanadyjski twórca analizuje nawyki, których wprowadzenie w życie i pilne egzekwowanie zaowocowały stworzeniem słynnych marek oraz zgromadzeniem imponujących majątków. W „Nawykach wartych miliony” Tracy przytacza konkretne rozwiązania, strategie i porady, bazując autentycznych historiach przedsiębiorców, którzy zbili fortuny w ciągu jednego pokolenia.

Nawyki warte miliony

„Potęga podświadomości”, Joseph Murphy

Klasyczna pozycja, która w przyszłym roku obchodzić będzie 60-lecie (!) wydania. Irlandzki pisarz, filozof oraz prekursor i krzewiciel idei pozytywnego myślenia, Joseph Murphy, wydał jeszcze kilkanaście innych książek, jednak to właśnie „Potęga podświadomości” zapewniła mu wieczne miejsce w panteonie kultowych wydawnictw motywacyjnych. Okrzyknięty mianem „jednego z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano”, ma bardzo konkretną misję: wskazać czytelnikom, jak osiągnąć upragnione cele dzięki zmianie sposobu myślenia, zakorzenionego właśnie w tytułowej ludzkiej podświadomości. Najnowsze wydanie dzieła Murphy’ego wzbogacone zostało dodatkowymi materiałami - komentarzami z nigdy nie publikowanych prac autora.

Potęga podświadomosci

Po jakie poradniki wy sięgajcie najczęściej? Koniecznie podzielcie się opiniami w komentarzach. Więcej literackich polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.