Ojcowie, którzy najbardziej zapadli nam w pamięci nie byli pozbawieni wad. Bywali zbyt surowi, znikali z domu na długi czas albo byli po prostu nieodpowiedzialni. Nie brakuje też ideałów, służących radą oraz wsparciem. Jednak ostatecznie łączyło ich jedno – miłość do swoich dzieci.

Pozytywnie zakręcony

Nazwisko Daniela Hillarda, czyli postaci granej przez genialnego Robina Williamsa zapewne niewiele mówi. Jednak, kiedy przypomnimy sobie pseudonim Pani Doubtfire, od razu na ustach zagości uśmiech. Czy ojciec może zrobić coś bardziej szalonego niż przebrać się za starszą panią – opiekunkę, żeby być bliżej dzieci? Karkołomne zadanie, którego podjął się Daniel Hillard w kultowej komedii, ujmuje serca widzów od 1993 roku. I nie chodzi jedynie o zabawne gagi, kiedy zapala się sztuczny biust bohatera. Przede wszystkim rozwiązuje problemy dzieci, jednocześnie nie mogąc ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Jest zarówno blisko, jak i daleko ukochanych osób. I jeszcze ciekawostka à propos „Pani Doubtfire”, w filmie Danielowi wystarczyło kilka minut, żeby wcielić się w rolę gospodyni, tymczasem charakteryzacja Robina Williamsa trwała 4,5 godziny!

Robin Williams, Sally Field, Lisa Jakub, Matthew Lawrence, and Mara Wilson in Mrs. Doubtfire (1993)

Pani Doubtfire (DVD)

Tata dobra rada

Bill Nighty przez lata wykreował wiele pamiętnych ról. Jedną z nich jest z pewnością James Lake, czyli ojciec w komedii romantycznej „Czas na miłość” z 2013 roku w reżyserii mistrza gatunku, Richarda Curtisa. Film z lekko fantastycznym zabarwieniem przedstawił nam tatę, który choć nie ustrzegł się w życiu błędów, zawsze służy synowi radą i wsparciem. James jest zarówno autorytetem, jak i towarzyszem dziecinnych zabaw. Wyjątkowa więź łącząca ojca z synem to jeden z uroków całej historii o miłości i podróżowaniu w czasie. Któż nie wzruszył się podczas sceny na plaży?

Czas na miłość (Blu-ray Disc)

 

Ojciec nieobecny

Anakin Skywalker to postać wyjątkowo zagubiona, która w młodości dokonała niewłaściwego wyboru, przechodząc na ciemną stronę mocy. Jeden z głównych bohaterów „Gwiezdnych Wojen” stał się Darthem Vaderem i długo był nieobecny w życiu swojego syna, Luke’a. Okoliczności, w jakich ujawnił swoje relacje z synem, również pozostawiały wiele do życzenia. Skywalker senior odciął synowi dłoń! Jednak ostatecznie uczucia do pierworodnego wygrały z żądzą władzy. Dlatego też Vader jest postacią tragiczną, której nie możemy osądzić jednoznacznie źle. Noszona przez niego maska była jednocześnie osłoną i symbolem skrywania prawdziwej osobowości.

Kolekcja: Star Wars (Blu-ray Disc)

 

Wzór doskonały

Kto nie chciałby mieć takiego ojca? Troskliwy, sprawiedliwy, a kiedy trzeba silny. Dodając do tego obrazu perspektywę objęcia po nim tronu, wydaje się, że otrzymaliśmy przepis na idealne dzieciństwo pod opieką doskonałego taty. W „Królu Lwie” losy Mufasy nie potoczyły się jednak spokojnym torem. Jednakże, zanim tata poświęcił życie dla syna, był wzorem dla wszystkich ojców. Starał się uczyć Simbę jak postępować właściwie, przekazywał mu najważniejsze wartości oraz przygotował go do roli swojego następcy. W lipcu w kinach będziemy mogli przeżyć tę historię jeszcze raz za sprawą remake’u Jona Favreau.

Król Lew (DVD)

 

Tata zbyt ambitny

Ojcowie często pokładają w potomstwie całe swoje nadzieje. Czasami ta wiara idzie o krok dalej i oczekują, że dziecko spełni ich niespełnione ambicje. To rzadko prowadzi do szczęśliwego zakończenia, zwłaszcza kiedy syn lub córka znajdują w życiu inne priorytety. Jacek Braciak w roli Macieja Korneta jest uosobieniem kryzysu, z jakim zmaga się ojciec, który pokładał zbyt duże nadzieje w córce, a konkretnie w „Córce trenera”. Przewrotna historia rodzinnego komediodramatu mogłaby długo pozostać niezachwiana: Maciej realizowałby swoje ambicje, a Wiktoria cieszyła się z radości ojca. Jednak zaangażowanie w treningi i turnieje zabrały córce sporą część młodości, a tym samym sposobności do szaleństw. Dlatego, gdy trafia się okazja, korzysta z uroków życia wbrew zaleceniom ojca. „Córka trenera” to kolejna wyjątkowa relacja między rodzicem a dzieckiem, którą zapamiętamy na długo.

Córka trenera (DVD)

 

Wszystko dla dziecka

Co dzieje się w głowie ojca, któremu zabrano dziecko? Scenariuszy znajdziemy kilka. Można podjąć bezwzględną walkę niczym Liam Neeson w „Uprowadzonej” albo rozpocząć paniczne poszukiwania. Tę drugą drogę obrał Marlin, który wciąż zadawał sobie pytanie „Gdzie jest Nemo?”. Mimo skromnych możliwości niewielkiej rybki, tata Nemo nie poddał się. Ryzykował życie, podejmował szalone decyzje wbrew asekuracyjnej naturze. Jednak nawet największy strach nie mógł równać się z wolą odzyskania syna. O wszystko dla córki walczył również Bogusław Linda jako Michał w filmie „Tato” z 1995 roku. Nierówna walka o prawo do opieki nad dzieckiem nie zniechęca bohatera do starań o możliwość kontaktu z Kasią. Podobną walkę toczył Sam Dawson w dramacie „Sam”. Upośledzony ojciec świetnie dogadywał się z córeczką, jednak z czasem opieka nad dorastającym dzieckiem stała się trudniejsza. To Lucy musiała zacząć troszczyć się o tatę. Wtedy opieka społeczna postanowiła pozbawić ojca praw do opieki. Mimo trudności w zrozumieniu całej sytuacji, Sam nie poddał się. Wśród ojców, którzy do końca walczyli o dobro swoich dzieci wyróżnia się też Hugh Glass w filmie „Zjawa”. Oscarowa rola Leonardo DiCaprio to w sporej mierze ochrona syna, który jest nierówno traktowany przez otoczenie ze względu na indiańskie pochodzenie. Zawziętość z jaką bohater staje po stronie potomka jest godna podziwu.

Gdzie jest Nemo? (DVD)

 

Tata surowy

Niestety historie miłości ojca do dziecka nie zawsze kończą się happy endem. Najlepszym tego przykładem mogą być Wojciech i Andrzej, czyli syn i samotny ojciec dramatu „Pręgi” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Postać grana przez Jana Frycza wyznawała surowe zasady – za dobre uczynki należała się nagroda, a za złe, kara. Bity Wojtek uwolnił się wreszcie spod ciężkiej ręki ojca, jednak nie oswobodził się do końca z piętna, jakim była przemoc fizyczna. Dorosły bohater, w tej roli Michał Żebrowski, również bywa porywczy, nie okazuje empatii, a krzyk uznaje za jedyną drogę nauki. Dopiero Tania pomaga mu zrozumieć, że ostateczna ucieczka od ojcowskiej presji jest możliwa. Szkoda tylko, że na pojednanie ojca i syna jest już za późno.

Bohaterscy, odmienieni, ambitni czy straceni – nie ważne jakie cechy posiadają nasi ojcowie, łączy ich bezwarunkowa miłość do swoich dzieci. Przy okazji Dnia Ojca i nie tylko okażmy im wdzięczność za ich poświęcenie i pracę, żeby rodzinie żyło się jak najlepiej. Wszystkiego najlepszego dla każdego taty!