"Vicky Cristina Barcelona" to najnowszy film Woody’ego Allena, który do polskich kin trafi już 17 kwietnia. Jest to film, którego premiera była największym wydarzeniem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i publiczność. Film został obsypany nagrodami na wielu festiwalach filmowych (m.in. Złoty Glob, BAFTA, Satelite). Za kreację w tym filmie, Penelope Cruz została uhonorowana Oscarem oraz wieloma innymi prestiżowym nagrodami. Jednocześnie film odniósł największy komercyjny sukces spośród wszystkich obrazów Woody’ego Allena.

"Vicky Cristina Barcelona" ukazała zupełnie nowy wymiar twórczości Allena – klimat znany dotychczas bardziej z filmów Pedro Almodóvara, ale cały czas nacechowany wyjątkowym poczuciem humoru mistrza.

Dwie młode Amerykanki, Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Vicky, inteligentna i czuła, ma niedługo wyjść za mąż; otwarta na emocjonalne i seksualne przygody Cristina to jej zupełne przeciwieństwo. Podczas pobytu, obie bohaterki dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną i seksualną przygodę z Juanem Antonio (Javier Bardem), charyzmatycznym malarzem, uwikłanym w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz).

Zanurzony w soczystej zmysłowości Barcelony, "Vicky Cristina Barcelona", to zabawny, inteligentny film, ukazujący miłość we wszystkich jej przejawach.

"Vicky Cristina Barcelona" to film nierozerwalnie związany z miejscem, w którym został nakręcony - Barceloną. „Gdy zaczynałem pisać scenariusz, myślałem jedynie o tym by stworzyć historię, której bohaterem będzie Barcelona” mówi Allen. „Chciałem uhonorować to miasto, ponieważ bardzo je kocham, tak jak i całą Hiszpanię” dodaje. „Barcelona jest bardzo piękna wizualnie i ma niezwykłą, romantyczną wrażliwość. Historia, jaką opowiedziałem w filmie, mogłaby się zdarzyć tylko w Paryżu albo właśnie w  Barcelonie.”



Allen porównuje korzyści i ustępstwa związane z różnymi życiowymi wyborami, których dokonują obie kobiety. „Vicky jest konwencjonalną przedstawicielką klasy średniej, która zmierza do tego, by mieć życie, które większość ludzi uważa za szczęśliwe” mówi Allen. „To życie wyraźniej skonstruowane, stabilne i funkcjonalne. Vicky nie stawia sobie wyższych celów, ale wszystko wskazuje na to, że będzie miała udane życie ze swym mężem, który jest miłym facetem i wszystko ułoży się zgodnie z jej oczekiwaniami. Tymczasem ktoś taki, jak Cristina ma mniejsze szanse zaspokojenia swoich potrzeb, ponieważ wciąż poszukuje odpowiedzi na pytanie czego naprawdę chce i póki, co wie jedynie, czego na pewno nie chce. Ale Cristina dokonuje wyborów z o wiele szerszego niż Vicky spektrum możliwości i być może pewnego dnia znajdzie to, czego szuka po omacku.”


W tym filmie (tak, jak w zasadzie we wszystkich od czasu nakręcenia Annie Hall), Allen bada sukcesy i porażki związków poprzez analizowanie psychologii postaci. Nie korzysta z zewnętrznych wskazówek zaczerpniętych z wzorcowych hollywoodzkich historii miłosnych. „Ludzie są bardzo skomplikowanymi istotami; niezwykle trudno utrzymać im związek, ponieważ partnerzy miewają nieprawdopodobnie precyzyjne oczekiwania” mówi Allen. „Jeżeli te potrzeby nie są zaspokojone, zaczynają się problemy. Jest dokładnie tak, jak ujmuje to w filmie Juan Antonio: jeśli brakuje jakiegoś, choćby drobnego elementu w twojej diecie, która zawiera komplet witamin i składników mineralnych, może cię to zabić – wystarczy brak tej jednej śladowej substancji. To może być także kwestia braku jakiegoś składnika dodatkowego,  który zmienia całą chemię – w życiu może być nim obecność (lub jej brak) rodzeństwa, matki, czy najlepszego przyjaciela. Juan Antonio i Maria Elena żyją ze sobą jak pies z kotem, mimo, że namiętnie się kochają i szaleją na swoim punkcie. Obecność Cristiny w tym chemicznym równaniu w jakiś przedziwny sposób poprawia funkcjonowanie ich związku. Dlatego oboje kierują swe uczucia w stronę Cristiny”.


Allen jest przekonany, że Vicky Cristina Barcelona mówi o miłości coś, z czego on sam nie zdawał sobie sprawy. „Nie miałem do przekazania jakichś szczególnie głębokich prawd o miłości, ale budując tak żywe postaci i więzi między nimi, chciałem zaprowadzić widzów do momentu, w którym sami będą mogli wyciągnąć wnioski” mówi reżyser. I dodaje: „W finale filmu jest kilka scen, które mnie samego zaskoczyły – zupełnie nie to zamierzałem powiedzieć. Może nawet stanowią zaprzeczenie tego, co sobie wcześniej wyobrażałem, a co może wcale nie było tak głębokie.”

 

O filmie:

Humor Allena w świecie Almodóvara – niesamowite połączenie!
Pete Hammond, LA Times

Połączenie sympatii i ironicznego dystansu, z jakim nowojorczyk filmuje Barcelonę, błyskotliwe dialogi i lekką ręką nakreślone napięcie erotyczne gwarantuje półtorej godziny czystej przyjemności w kinie. A dla miłosnej sceny trójkąta Johansson – Cruz – Bardem warto było czekać kilka lat na tak dobry film mistrza.
Magdalena Michalska, Dziennik
 

Dzięki charyzmie i olbrzymiemu talentowi komediowemu hiszpańskich gwiazd - Javiera Bardema i Penélope Cruz, to może być największy komercyjny sukces Allena w ostatnich latach. Twórca „Snu Kasandry” dawno nie był tak zabawny!
Mike Goodridge, Reviews
 

Najbardziej czarujące dzieło Woody’ego Allena… Penélope Cruz powraca w stylu swoich najlepszych, kultowych kreacji z filmów Almodóvara.
Richard Corliss, TIME
 

Najseksowniejszy „strzał” w filmografii  Woody’ego Allena!
Stephen Schaefer, BostonHerald.com

Hiszpańskie słońce, piękne, pełne seksu kobiety i opowiadanie o miłości i namiętności, to główne elementy najnowszego filmu Woody'ego Allena. […] „Vicky Cristina Barcelona" skrzy się humorem i brawurowymi dialogami, a wikłając swoich bohaterów w skomplikowany wielokąt miłosny Allen odpowiada tu o damsko-męskich związkach i stara się znaleźć odpowiedzi na pytania od wieków znajdujące się w kręgu zainteresowania ludzkości: dlaczego kochamy tych których kochamy, czym jest miłość, dlaczego tak trudno ją zdefiniować i od czego zależy seksualne przyciąganie.
Monika Marach, Stopklatka

Patronat nad filmem objął empik.


Kino Świat /F.N.