Podcasty kryminalne – dlaczego warto?

Moda na podcasty kryminalne oraz cały gatunek „true crime” trwa od dobrych kilku lat – i trudno się temu dziwić. Słuchacze pokochali intensywne, wciągające produkcje o tajemniczych zbrodniach. Takie wydarzenia przerażają i fascynują, sprawiają, że z jednej strony odruchowo odwracamy wzrok, a z drugiej czujemy potrzebę, żeby wiedzieć więcej. Chcemy poczuć się jak prawdziwi detektywi – przyjrzeć się sprawom z wielu perspektyw, zastanowić nad wszystkimi pozostawionymi tropami i samodzielnie (czy raczej wraz z autorami podcastu) dotrzeć do sedna prawdy. Emocje i przypływ adrenaliny gwarantowany!

Co ważne, rodzimi słuchacze naprawdę mają z czego wybierać – powstaje wiele polskich podcastów kryminalnych, które naprawdę zachwycają jakością i profesjonalizmem ich wykonania, niczym nie ustępując pod tym względem zagranicznym twórcom. Oto wybór najciekawszych podcastów kryminalnych, których możecie przesłuchać w aplikacji Empik Go.

empik go promocja

Najlepsze podcasty kryminalne po polsku – wybór tytułów

„Odwilż: podcast”

Na pierwszy ogień prawdziwa bomba – podcast Empik Go na podstawie serialu „Odwilż”, który ma za zadanie wprowadzić nas w klimat popularnej produkcji i zapewnić solidną pigułkę kryminalistycznej wiedzy. Gospodarzami programu są Marcin Myszka i Justyna Mazur, czyli autorzy dwóch najpopularniejszych podcastów kryminalnych w Polsce: „Kryminatorium” oraz „Piąte: nie zabijaj”. Każdy odcinek pozwoli nam zajrzeć za kulisy śledztw i dowiedzieć się, jak wygląda prowadzenie prawdziwej sprawy kryminalnej. W podcaście biorą także udział eksperci z wieloletnim doświadczeniem: policjanci, technicy policyjni czy antropologowie sądowi. Fascynujący podcast dla wszystkich fanów „true crime”, którzy chcą wiedzieć więcej.

Najlepsze podcasty kryminalne - Odwilż

„Polskie zabójczynie: matki, żony, kochanki. Podcast”

Nowy podcast kryminalny, który bazuje na popularnym programie o tym samym tytule emitowanym w Crime+Investigation Polsat. Całość została skupiona wokół prawdziwych losów Polek oskarżonych i skazanych za zabójstwo. Każdy odcinek opowiada pojedynczą historię – otrzymujemy dogłębną analizę samych wydarzeń, odkrywamy drogę, jaka doprowadziła bohaterki odcinków do zbrodni oraz poznajemy całe tło – co działo się wcześniej i jakim echem dana sprawa się odbiła w kraju. W efekcie dostaliśmy jeden z najciekawszych nowych podcastów kryminalnych, jaki można przesłuchać.  

Polskie zabójczynie - dobry polski podcast kryminalny

„Kryminalne historie. W martwym punkcie – podcast Empik Go”

Idealny podcast kryminalny dla wszystkich słuchaczy, których w gatunku „true crime” najbardziej intrygują sprawy szczególnie tajemnicze, czekające jeszcze na rozwiązanie. Jeżeli czujecie w sobie żyłkę detektywa i śledczego w jednym, dobrze trafiliście – wyprodukowany specjalnie dla Empik Go podcast Moniki Prześlakowskiej skupia się wokół spraw, które utknęły w tytułowym „martwym punkcie”. Możemy więc wraz z autorką prześledzić znany przebieg wydarzeń, poznać wszystkie tropy i trudności, z którymi mierzyli się śledczy i samemu wysnuć teorie, co mogło się wydarzyć. Intensywny podcast, który naprawdę pobudza wyobraźnię.

Kryminalne historie - podcast true crime wyprodukowany dla Empik GO


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


„Kryminatorium Empik Go 2”

Wszyscy fani podcastów kryminalnych z pewnością kojarzą podcast „Kryminatorium” autorstwa Marcina Myszki - w końcu w 2021 zdobył nagrodę Bestsellery Empiku w kategorii podcast. W ramach serii specjalnej przygotowanej dla Empik Go autor przybliży nam szczególnie szokujące sprawy z XXI wieku, które elektryzowały opinie publiczną na całym świecie. Ogromną zaletą „Kryminatorium” jest nastrój– odpowiednio budowana, klimatyczna narracja sprawia, że trudno się oderwać i powstrzymać przed przesłuchaniem kolejnego odcinka. Niezwykle profesjonalnie zrealizowany podcast, imponujący pod względem merytorycznym – dla fanów pozycja obowiązkowa, dla słuchaczy fantastyczny punkt wejścia w świat podcastów kryminalnych.

kryminatorium empik go

„Piąte: nie zabijaj. Droga po kres”

Jeden z najpopularniejszych podcastów kryminalnych w Polsce – to trzeba poznać. „Piąte: nie zabijaj” Justyny Mazur to fantastyczne słuchowisko, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom gatunku „true crime”. Znajdziemy tutaj wszystko, czego można oczekiwać: Justyna Mazur wie jak budować klimat i suspens, widać też profesjonalizm i ogromny research przeprowadzany do każdego odcinka, a całość po prostu wciąga. „Droga po kres” to specjalna seria podcastu „Piąte: nie zabijaj” zrealizowana dla Empik Go – autorka skupia się w niej na wydarzeniach dziejących się w podróży. W odcinkach znajdziemy historie morderstw oraz zaginięć, z których część nigdy nie doczekała się właściwego domknięcia. Wyjątkowo dobry, polski podcast kryminalny, po który warto sięgnąć!

piąte nie zabijaj podcast

„Zagadki kryminalne” – podcast

Kolejny podcast kryminalny idealny dla osób najbardziej ceniącym w historiach o prawdziwych zbrodniach najbardziej ich tajemniczość. „Zagadki kryminalne” nie są poświęcone wyłącznie tematowi zabójstw – znajdziemy tutaj najróżniejsze historie, które nigdy nie doczekały się pełnego domknięcia. Możemy spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji i pytań, na które nie potrafimy znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Ogromnym atutem autorki podcastu, Karoliny Anny jest bardzo naturalny styl wypowiedzi – całość nabiera klimatu, jakbyśmy słuchali bliskiej koleżanki, która opowiada nam tajemniczą historię. Warto!

Zagadki kryminalne podcast

„Kryminalna historia kościoła” – podcast Empik Go

Tym razem coś z zupełnie innej beczki – „Kryminalna historia kościoła” to zamknięty, sześcioodcinkowy podcast autorstwa byłego księdza Stanisława Obirka i Artura Nowaka. Autorzy wzięli sobie za cel obnażenie rozmaitych przestępstw odbywających się w ramach kościoła katolickiego, ukazania ich w skali całego systemu kościelnego oraz władzy organizacyjnej. Każdy odcinek porusza nieco inny temat – od samego działania hierarchii, aż po zbrodnie konkretnych duchownych – daje szeroką i popartą ogromnym przygotowaniem perspektywę. Jednocześnie nie jest to podcast trudny czy przesadnie akademicki – autorom udaje się zainteresować słuchaczy, a całość na długo zostaje w pamięci.

kryminalna historia kościoła

„Zbrodnia na poniedziałek” – podcast kryminalny Wojciecha Chmielarza

Na sam koniec prawdziwa perełka – podcast, którego autorem jest jeden z najpopularniejszych polskich autorów książek o tematyce kryminalnej i sensacyjnej. W „Zbrodni na poniedziałek” Wojciech Chmielarz daje się poznać nie tylko jako świetny pisarz, ale też charyzmatyczny podcaster, który w każdym odcinku przybliża nam inną fascynującą historię kryminalną. Ogromnym atutem „Zbrodni na poniedziałek” jest mądre spojrzenie autora na tematykę – całkiem refleksyjne i pełne empatii dla ofiar – oraz naturalny sposób opowiadania. Krótkie, intensywne odcinki sprawiają, że ten podcast świetnie sprawdzi się np. podczas codziennych dojazdów do szkoły czy pracy.

Chmielarz podcast

A wy jakie podcasty kryminalne najbardziej cenicie? Dajcie znać w komentarzach! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com