Dobre książki psychologiczne – lista

  1. Psychologia. Szybki kurs dla każdego” Alan Porter
  2. „Wprowadzenie do psychologii” Andrzej Augustyniak                                                                                                                        
  3. „Krótka historia psychologii” Joanna Zaręba
  4. „Historia współczesnej psychologii” Sydney Ellen Schultz , Duane P. Schultz
  5. „Wstęp do psychoanalizy” Zygmunt Freud
  6. „Człowiek i jego symbole” Carl Gustaw Jung
  7. „50 wielkich mitów psychologii popularnej” Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio i Barry L. Beyerstein

Najlepsze książki psychologiczne – czyli jakie? Czym jest psychologia?

Psychologia to nauka, która interesuje wiele osób, widzących w niej klucz do poznania tajemnic ludzkiego umysłu. Jednak nie każdy dobrze wie, czym dokładnie jest i czym zajmuje się ta dziedzina wiedzy. Osobom, które chcą szybkiego i syntetycznego wprowadzenia do psychologii, polecamy książkę Alana Portera pt. „Psychologia. Szybki kurs dla każdego”. Jest to książka zwięzła, konkretna i świetnie ilustrowana, pełna diagramów i schematów pomagających w poznaniu wzajemnych powiązań między omawianymi zagadnieniami. Można się z niej dowiedzieć podstawowych informacji o genezie i historii psychologii, poznać najważniejszych uczonych tej dziedziny i przeczytać o tym, czym psychologia i psycholodzy są współcześnie. To lektura polecana np. licealistom, którzy zastanawiają się, czy podjąć studia psychologiczne i wszystkim, którzy są zainteresowani tematem, ale nie chcą czytać trudnych, opasłych naukowych tomów. Książka pt. „Wprowadzenie do psychologii” Andrzeja Augustyniaka to podobna pozycja, choć traktująca temat bardziej dogłębnie. Autor przedstawia w niej zarys współczesnej wiedzy psychologicznej i jej powiązań z innymi naukami, humanistycznymi i przyrodniczymi. Ta książka to doskonała lektura uzupełniająca w stosunku do „Szybkiego kursu dla każdego”.

 

Wprowadzenie do psychologii Andrzej Augustynek

 

Książki psychologiczne o początkach – skąd się wzięła psychologia?

Najciekawsze książki psychologiczne i książki o psychologii opowiadają o pochodzeniu i początkach tej nauki. Stanowią smaczny kąsek dla miłośników historii nauki i historii w ogóle. Śledzenie początków, rozwoju i przełomowych wydarzeń każdej dziedziny – w tym psychologii – jest fascynującym procesem. Najlepsza na początek będzie „Krótka historia psychologii” Joanny Zaręby. Jej mocną stroną jest doskonałe wyważenie między zwięzłością wypowiedzi a dobrym przedstawieniem naprawdę ważnych zagadnień. Jeśli po tym książkowym wprowadzeniu do historii psychologii nabierzecie chęci na pogłębienie swojej wiedzy, radzimy sięgnąć po „Historię współczesnej psychologii” Sydney Ellen Schultz i Duane’a P. Schultza. To profesjonalny podręcznik akademicki wydany nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skupia się na rozwoju psychologii w jej współczesnym kształcie, dlatego obejmuje okres od drugiej połowy XIX wieku. Autorzy nie tylko prowadzą czytelnika przez kolejne wydarzenia, ale też ukazują psychologię przez pryzmat tworzących ją ludzi. Dzięki nim dowiadujemy się, jak duży wpływ na kształtowanie się dzisiejszej psychologii, jej szkół i prądów miały osobiste przeżycia i zapatrywania prominentnych uczonych.

 

Historia współczesnej psychologii

 

Klasyczne książki psychologiczne – co napisali Freud i Jung?

Wspominając o podwalinach współczesnej psychologii nie sposób pominąć postaci, które można nazwać „ojcami założycielami” podstawowych nurtów psychologicznych. Kto nie słyszał o Zygmuncie Freudzie i jego legendą obrosłej szkole psychoanalizy, pojęciu nieświadomości, ego i superego? Aby rozsądzić, co w popularnym przekazie o dokonaniach Freuda jest prawdą, a co jej ubarwieniem, warto samodzielnie przeczytać choć jedną jego książkę. Polecamy „Wstęp do psychoanalizy”, który jest zapisem wykładów Zygmunta Freuda wygłoszonych w latach 1915-1917. Drugim z „ojców psychologii” był Karol Jung, a właściwie Carl Gustaw Jung, twórca psychologii głębi, psychologii analitycznej i wielu pojęć, których dzisiaj powszechnie używamy: ekstrawersji i introwersji, archetypu czy nieświadomości zbiorowej. „Człowiek i jego symbole” Carla Junga to wprowadzenie do psychologii analitycznej. To lektura niełatwa, ale dająca do myślenia. Czytając ją z perspektywy czasu, możemy zadumać się nad tym, jak wiele i niewiele zarazem zmienia się w sposobach ludzkiego życia, postrzegania i budowania społeczeństwa.

 

Człowiek i jego symbole Carl Gustav Jung

 

Mity psychologiczne – ile prawdy jest w obiegowych teoriach?

Przedmiotem badań psychologii jest ludzki umysł. To przedmiot niematerialny, wymykający się ścisłej obserwacji. Psychologia jest więc, w porównaniu np. do nauk ścisłych, dopiero w powijakach jeśli chodzi o metodologię badań. Jednocześnie jest polem tworzenia współczesnych mitów, przesądów i legend. Kto nie słyszał np. o tym, że ludzie wykorzystują jedynie 10% możliwości swoich mózgów, że bodźce podprogowe mają na nas wielki wpływ, że muzyka Mozarta wspomaga rozwój niemowląt, że przeciwieństwa się przyciągają, a schizofrenicy mają „rozdwojenie osobowości”. Te stwierdzenia wcale nie mają oparcia w rzeczywistości lub są bardzo przesadzone. Czy jesteście zdziwieni? A jest ich o wiele więcej. W prosty i przystępny sposób mówi o nich książka „50 wielkich mitów psychologii popularnej. Półprawdy, ćwierćprawdy i kompletne bzdury” Scotta O. Lilienfelda, Stevena Jaya Lynna, Johna Ruscio i Barry’ego L. Beyersteina. A na koniec autorzy przekonają was, dlaczego prawda w psychologii jest o wiele ciekawsza i dziwniejsza od najdziwniejszej fikcji!

 

50 wielkich mitów psychologii popularnej Scott O. Lilienfeld

 

Wielka książka psychologiczna – rozmowy  z gigantami psychologii

Na koniec polecamy wspaniały zbiór przemyśleń największych postaci współczesnej psychologii. W książce „Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku” Tomasz Witkowski umieścił zapis swoich rozmów z Elizabeth Loftus, Scottem O. Lilienfeldem, Noamem Chomsky’m, Brianem Nosekiem, Susan Blacmore i wieloma liderami tej dziedziny wiedzy. Rozmowy dotyczyły kondycji współczesnej psychologii, jej dokonań, sposobów przezwyciężenia ciążących jej patologii i możliwych dróg rozwoju. Ta pozycja to doskonałe podsumowanie naszego przeglądu książek psychologicznych, a zarazem materiał do przemyśleń – ukoronowanie i synteza pogłębionego namysłu nad tą niezwykłą dziedziną nauki.

 

Giganci psychologii. Rozmowy na miarę XXI wieku

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Zdrowie.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com