Zastanawialiście się, dlaczego dziś tak trudno napisać dobrą, klasyczną książkę przygodową? Taką, która utrzyma uwagę naszych coraz bardziej wymagających czytelników. I wciągnie ich tak, jak nas „Przygody Dzikiej Mrówki”, „Pan Samochodzik”, „Klub Włóczykijów” czy „Nawiedzony dom”?

Dzieci i młodzież mają dziś dostęp do nieskończonej ilości opowieści w książkach, filmach, serialach, grach. Mogą poznawać najbardziej wymyślne uniwersa, bohaterów, scenariusze. Przez to trudniej przyciągnąć ich uwagę do „zwyczajnych” przygód nie podszytych magią, apokalipsą, fantasy itd. Pisarze dosłownie ścigają się w wymyślaniu coraz to bardziej fantazyjnych światów i intryg. Dlatego też dobra przygodówka jest towarem deficytowym!

Mała podpowiedź jeśli chodzi o tytuły książek przygodowych dla dzieci – jeżeli tylko możecie, celujcie w serie. To pozwoli naszemu czytelnikowi zaprzyjaźnić się na dłużej z ulubionymi bohaterami, a was wybawi od ciągłego poszukiwania nowych propozycji literackich.

Polecane książki przygodowe dla dzieci i młodzieży – lista!

  • „Pipi Pończoszanka”

Zaczynamy od klasyki ponieważ – wbrew pozorom – jest ona znacznie barwniejsza i mniej ocenzurowana przez dorosłych, niż dzisiejsze książki. To opowieść o najsilniejszej dziewczynce na świecie, która nie dość, że mieszka sama, to jeszcze ma konia i małpkę. Świat Pipi mimo że stworzony kilkadziesiąt lat temu do dziś zachwyca dzieci. Dlaczego? Jest idealną mieszkanką przygód, humoru, wolności i nieskrępowanej wyobraźni.

 

Pipi Pończoszanka

 

  • „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara”

Jeśli chodzi o klasykę książek przygodowych dla dzieci wśród polskich tytułów to jej królem jest nieodmiennie Pirat Rabarbar. I nie przeszkadza mu w tym lekka nadwaga, uzależnienie od grochówki, ani małżeńsko-ojcowskie obowiązki. Rabarbar ma niezwykłe przygody zarówno na morzu jak i lądzie i to niezależnie od tego, czy siedzi w ogródku czy wybiera się na salony. Humor, który pokochają również rodzice!

 

Burzliwe dzieje pirata Rabarbara

 

  • „Tajemnica hotelu Grandspejszyn”

 Czy bohaterowie książki przygodowej dla dzieci mogą być zwierzakami? A miejsce akcji może przypominać dom dla lalek? Oczywiście. Tak właśnie powstała opowieść o hotelu Grandspejszyn! Pisarka stworzyła tę uroczą i pięknie ilustrowaną historię obserwując zabawy własnej córki. A że powstała z tego historia o ratowaniu świata? Tym lepiej.

 

Tajemnica hotelu Granspejszyn

 

  • „Moje szczęśliwe życie”

Pierwsza część sześciotomowej serii książek przygodowych dla czytelników 5-8 lat. Życie Duni, wychowywanej przez tatę, to prawdziwy materiał na filmowy scenariusz. Ciągle coś się u niej dzieje, a mimo że wszystkie przygody dotyczą codziennego życia, trudno złapać oddech. Znajomość z dziewczynką zaczynamy od momentu, gdy bohaterka stresuje się przed pierwszym pójściem do szkoły. Dobry tekst, wciągająca akcja, świetne ilustracje.

 

Moje szęśliwe życie

 

  • „Zakochałem się w Milenie”

Pozostając przy literaturze skandynawskiej, ale wskakując do grupy wiekowej powyżej 9 lat, koniecznie musimy sprawdzić, czy miłość może prowadzić do przygód. Dawid zakochuje się w Milenie, ale ona go nie dostrzega. Chłopiec musi więc testować różne rozwiązania: grać niedostępnego, wykazać się wiedzą, zostać królem żartów. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji. Równie mocno polecam wszystkie części serii.

 

Zakochałem się w Milenie

 

  • „Klub przyrodnika”

Kto chce przeżyć wspaniałe przygody z Klubem Przyrodnika, który pod naciskami rodziców zakładają nastoletni bohaterowie książki? Podpowiem, że zamiast walczyć o domki dla owadów i zadrzewianie betonowych skwerów, wyruszają rozwiązać tajemnicę drogocennego kwiatu i zaginionych ludzi. Bonusem w książce są kolorowe wkładki z biuletynem przyrodniczym.

 

Klub przyrodnika

 

  • „Obcy. Sekrety Greystone’ów”

Trójka rodzeństwa na co dzień trzyma się swoich ról. Mamy więc obrońcę, zdolniachę i urwisa czyli dwóch braci i siostrę, a do tego zapracowaną mamę. Życie szczęśliwej rodziny toczy się w zgodzie z codzienną rutyną do czasu, gdy dowiadują się, o porwaniu trójki dzieci bardzo… podobnych do nich! W dodatku mama nagle wyjeżdża w służbową podróż! Tak zaczyna się wielka przygoda pełna szyfrów, zagadek i sekretów. Wciąga!

 

Obcy, Sekrety Greystone'ów

 

  • „Malamander”

Doskonale napisana i świetnie (choć czarno biało) zilustrowana ksiązka przygodowa dla dzieci z motywami z legend, dreszczami strachu i posmakiem wilgotnego, portowego powietrza. Dwójka bohaterów, Herbert i Violet, podejmuje się wyjaśnienia zagadki zniknięcia rodziców dziewczyny. Na drodze staje im tajemniczy mężczyzna z bosakiem zamiast dłoni. Wspaniały klimat! I świetne kontynuacje w dwóch kolejnych tomach.

 

Malamander

 

  • „Serafina i czarny płaszcz”

Pierwszy tom serii, która w Polsce nie zdobyła należnego jej rozgłosu. Szkoda, bo to rewelacyjna przygodówka z dreszczem grozy w tle. W piwnicach pewnej bogatej rezydencji ojciec ukrywa swoją córkę o nietypowym kolorze oczu i liczbie palców u dłoni i stóp. Serafina całe życie spędza w mroku, nauczona poruszać się bezszelestnie, całkowicie niezauważana. Jej dziwne, ale zrutynizowane życie zmienia się, gdy do posiadłości przybywa bogaty chłopak, a z ciemności wyłania się mężczyzna w czarnym płaszczu.

 

Seafina i czarny płaszcz

 

A jakie książki przygodowe dla dzieci wy sobie cenicie najbardziej? Dajcie znać! Więcej książkowych polecajek znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com