Ilustracje nie są oczywiście jedynym powodem, dla którego dziesięciolatek powinien czytać opowieści z dymkiem. Przede wszystkim narracja komiksowa jest bardzo dynamiczna, co pozwala skuteczniej utrzymać uwagę dzisiejszych dzieci i nastolatków. To ważne, ponieważ właśnie w wieku 9-10 lat nawet fani czytania odchodzą od książek, lub drastycznie ograniczają poświęcany im czas. Dlaczego? Mają bardzo dużo konkurencyjnych atrakcji poczynając od gier po internet. I tu z pomocą przychodzi komiks, który doskonale wpisuje się w dzisiejszą potrzebę kultury obrazkowej.

Wybierając komiks dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, by pasował tematyką do zainteresowań naszego czytelnika. Dzisiejsze komiksy to nie tylko „Donaldy” czy super hero, ale szeroki wybór tytułów od rozrywkowych po edukacyjne czy artystyczne i interaktywne. Ba, nawet w postaci paragrafowych gier! Po najciekawsze przykłady zajrzyjcie do przeglądu.

Dobre komiksy dla 10-latka - wybór tytułów

  • Wilki. Historie prawdziwe

Zaczynamy od absolutnego hitu – przyrodniczy komiks dokumentalny. Czyli tytuł, który narracją komiksową edukuje podobnie jak dokumentalny film. Poza całą masą informacji i ciekawostek o wilkach, poznamy prawdziwe historie konkretnych osobników, których los zetknął z ludźmi. Piękne opracowanie, wartościowy komiks dla 10-latka ale też starszego rodzeństwa, czy rodziców.
 

 Wilki. Historie prawdziwe Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Michał Figura
 

  • Tytus, Romek i A’Tomek

Nie ma dobrego zestawienia komiksowego dla uczniów szkoły podstawowej bez kultowej serii prosto z PRLu. O tym, jak dobre są opowieści o człekokształtnej małpie i jej dwójce przyjaciół, niech świadczy fakt, że są one nadal wydawane i mają zagorzałych fanów do dziś. Uwaga! Sprawdźcie pod linkiem, w tej kolekcji jeden komiks z Tytusem kosztuje niecałe 4 zł!
 

 Superkolekcja 25 ksiąg z przygodami Tytusa i jego przyjaciół Henryk Jerzy Chmielewski
 

  • Fistaszki Zebrane

Klasyka, tym razem znana na całym świecie czyli „Fistaszki”. Cudowne, krótkie opowiastki, które doczekały się również adaptacji filmowych a podobizny ich bohaterów możecie znaleźć w wielu kolekcjach zabawek, ubrań, gadżetów. Sama piszę ten artykuł w koszulce ze Snoopym.
 

 Fistaszki zebrane 1999–2000 Charles M. Schulz
 

  • Umarły Las

Wracamy do edukacji przez czytanie zabawnych opowieści kryminalnych. Tym razem dowiemy się czegoś o polskiej przyrodzie, bo autorami serii są Tomasz Samojlik i Adam Wajrak. Na Dzikim Wschodzie pojawia się nowy szeryf: dzięcioł trójpalczasty i tak zaczyna się pełen gagów ptasi western. Będziecie podbierać dziecku!
 

Umarły las. Tom 1 Adam Wajrak, Tomasz Samojlik
 

  • Kajko i Kokosz

I cóż, że Kajko i Kokosz skończyli już pięćdziesiątkę, skoro nadal należą do jednych z najbardziej lubianych polskich komiksów dla dzieci. Nie przeszkadza im nawet to, że zostali szkolną lekturą. Dwaj słowiańscy wojowie nic sobie z tego nie robią i nadal bawią kolejne pokolenia czytelników. Rozrywka dla dziecka, powrót do sentymentów dzieciństwa dla rodziców.
 

Janusz Christa Kajko i Kokosz
 

  • Ariol

Ariol to ten typ komiksu, który przeczyta nawet ktoś, kto czytać nie lubi. Dlaczego? Jego wielkim plusem jest bezkompromisowy, trochę niegrzeczny humor, który tak lubią starsze dzieci. Główny bohater, osiołek, i paczka jego przyjaciół nie zawsze zachowują się poprawnie, ale dzięki temu są tak prawdziwi. Pokochacie za krótkie historyjki, kreskę rysownika i śmiech, który towarzyszy czytaniu.
 

Ariol Emmanuel Guibert
 

  • Minecraft

Skutecznym sposobem na przyciągnięcie do czytania są komiksy, a na przyciągnięcie do komiksów, jest wykorzystanie tego, co lubi nasze dziecko. Jeśli więc mamy fana Minecrafta, to najlepszym posunięciem jest wręczenie mu komiksu, którego akacja toczy się w ukochanym uniwersum. Krótkie historyjki z charakterystyczną grafiką czytają się szybko i przyjemnie.
 

minecraft
 

  • Układ słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie

Wprawdzie żadne dziecko jeszcze nie podróżowało po Układzie Słonecznym, czy innych zakątkach wszechświata, ale tym bardziej warto to nadrobić sięgając po naukomiks. Tytuły z tej serii to popularnonaukowe książki wykorzystujące narrację komiksową. Świetnie się to czyta i mimochodem edukuje.
 

Układ Słoneczny. Nasze miejsce w kosmosie  Rosemary Mosco
 

  • Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości

Jeszcze jedna, bardzo aktualna część naukomiksów. Ze względu na przyspieszony rozwój AI roboty i inne urządzenia, w których można ją wykorzystać, znowu rozbudzają naszą wyobraźnię. Wszystko wskazuje na to, że nasze dzieci będą żyły w świecie pełnym robotów, a to znaczy, że warto by o nich jak najwięcej wiedziały. No to czytamy!
 

Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości  Mairghread Scott
 

  • Cztery śledztwa Sherocka Holmesa

W przeglądzie dobrych komiksów dla dziesięciolatków musi pojawić się książka interaktywna. W tym wypadku jest to komiks paragrafowy, w którym czytelnik poprzez swoje wybory ma wpływ na przebieg akcji. Wybierasz postać, którą chcesz zostać i zaczynasz grę, czy raczej czytanie komiksu doprowadzając do jednego z możliwych zakończeń. Powodzenia w śledztwie.
 

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa Ced
 

Po więcej książkowych poleceń dla małych i dużych zajrzyj do działu Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock