„Anatomy of a Fall”
Zestawienie otwiera film, który zdobył Złotą Palmę w tegorocznym konkursie. Dramat sądowy Justine Triet opowiada historię Sandry Voyter (Sandra Huller), pisarki oskarżonej o zamordowanie męża. Jej niewidomy syn znajduje ciało ojca, a to, co się stało w domu we francuskich Alpach, będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
W trakcie procesu dowiadujemy się coraz więcej na temat życia pary – ich relacji oraz problemów, a wtedy już nic nie jest obiektywne i takie proste, jak się wydaje. Kulturowe uprzedzenia dotyczące płci, emocji czy pamięci stają się częścią opowieści, a „Anatomia upadku” zmienia się w prowokujący thriller.
„Killers of the Flower Moon”
Martin Scorsese, zdobywca Złotej Palmy z 1976 roku za „Taksówkarza”, zaprezentował w Cannes swój nowy dramat kryminalny. Akcja filmu „Killers of the Flower Moon” rozgrywa się w rezerwacie rdzennych Amerykanów, a fabuła jest adaptacją porywającej relacji Davida Granna o morderstwach Osagów z lat dwudziestych XX wieku.
Ernest Burkhardt (Leonardo DiCaprio) wraca z wojny na farmę w Oklahomie należącą do jego wuja Williama Hale'a (Robert De Niro). Burkhardt żeni się z Mollie (Lily Gladstone) i żyje wśród Osagów. Stali się oni bajecznie bogaci dzięki odkryciu ropy naftowej na ziemiach, na które przed laty wepchnął ich rząd Stanów Zjednoczonych. Jednak nagle Osagowie zaczynają umierać i nikt nie wie, dlaczego.
Blisko 3,5 godzinny film będzie opowieścią na granicy gatunków. Po części dramat małżeński, epopeja z epoki, western i film gangsterski w jednym. Rozliczenie z historią, rachunek sumienia za trudną przeszłość oraz refleksja na temat przekształcania traumy ludzi w rozrywkę.
Premiera kinowa zaplanowana na październik 2023.
„How to have sex”
Debiut Molly Manning Walker to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny film pokazany na festiwalu.
„How to Have Sex” zaczyna się od luźnej imprezowej opowieści o trzech Angielkach spędzających wakacje na Krecie, ale narracja ewoluuje, gdy dla jednej z nich spotkanie z uroczym mężczyzną staje się czymś znacznie mroczniejszym.
Głównym tematem stają się tu niewyraźne granice zgody oraz kwestie wykorzystywania przez mężczyzn i manipulowanie emocjami młodych dziewcząt. Przejmujący i autentyczny film o dojrzewaniu, który unika prostego dydaktyzmu. Zdobył główną nagrodę w sekcji Un Certain Regard.
„Club Zero”
Nowy film Jessiki Hausner to dramat psychologiczny, który rozgrywa się w elitarnej szkole z internatem. Nowozatrudniona nauczycielka (Mia Wasikowska) prowadzi kurs świadomego jedzenia. Uczniowie, którzy znajdują się pod jej wpływem, zaczynają ograniczać posiłki, aż sprawy wymykają się spod kontroli.
To, co miało być jedynie eksperymentem dotyczącym świadomego jedzenia, szybko przybiera znacznie ostrzejszą formę, noszącą znamiona sekty, która może prowadzić do zaburzeń odżywiania, ryzyka odczuwania głodu.
Niepokojący film z kilkoma trudnymi scenami, które mogą być za mocne dla wrażliwych widzów. Ukrywa horror ciała pod satyryczną fasadą.
„Kochanica króla”
W tym roku Festiwal otworzył pokaz filmu z udziałem Johnn’ego Depp’a, który wraca po dłuższej nieobecności. Reżyserka Maïwenn gra jednocześnie główną bohaterkę, tytułową kochankę króla Ludwika XV (Johnny Depp).
Produkcja przybliża niezbyt dobrze znaną postać historyczną. Jeanne Bécu to kobieta nieszlachetnego pochodzenia, która w latach sześćdziesiątych XVIII wieku została ulubioną kochanką króla dzięki umiejętnemu wykorzystaniu swojego uroku. Zdobycie tej pozycji ułatwiło jej także wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności.
Znawcom tematu opowieść może wydać się zbyt prostym opisem wyidealizowanego romansu między kurtyzaną a królem, jednak fani gatunkowych filmów kostiumowych będą zadowoleni.
„May December”
Historia luźno oparta na głośnej sprawie z pierwszych stron amerykańskich tabloidów o romansie i gwałcie Mary Kay Letourneau na 12-letnim chłopcu.
Gracie Atherton (Julianne Moore) trafiła do więzienia, po tym jak uwiodła 12-chłopca Joe Yoo, a następnie urodziła jego dzieci i wyszła za niego za mąż. Po 20 latach ich małżeństwo zostaje wystawione na próbę. Aktorka (Natalie Portman), która ma zagrać Gracie w filmie, chce zbadać ich przeszłość. Na światło dzienne wychodzą bowiem bolesne fakty.
Film o poczuciu winy, wyzysku i presji wraca do sprawy, która wywołała oburzenie w całych Stanach Zjednoczonych. Jest przy tym… zabawny oraz niewygodny jednocześnie.
„Strange Way of Life”
Pedro Pascal i Ethan Hawke wcielają się w dwóch kowbojów, Silvę i Jake'a w gorąco oczekiwanym, 31-minutowym filmie krótkometrażowym reżyserii Pedro Almodovara.
Byli kochankowie spotykają się po ponad 20 latach rozłąki. Jake jest teraz szeryfem, który przypadkowo próbuje wytropić syna Silvy, a ten z kolei zamordował szwagierkę Jake'a. Jak to się skończy?
Film jest odpowiedzią Pedro Almodóvara na „Brokeback Mountain” (który pierwotnie miał wyreżyserować). Przedstawia romans na męskim Dzikim Zachodzie. Chociaż krótki, film stanowi esencjonalną opowieść o miłości oraz trudnych relacjach, a Pascal i Hawke tworzą idealną parę na ekranie.
„Strefa interesów”
Przerażający film wojenny Jonathana Glazera to adaptacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o komendancie obozu Auschwitz i jego żonie, którzy starają się zbudować wymarzone życie dla swojej rodziny w domu obok miejsca kaźni milionów ludzi. Urządzają prywatki przy basenie i piją popołudniową herbatę z przyjaciółmi, podczas gdy w oddali kominy obozowe buchają czarnym dymem.
Genialny w formie film wprawia w dyskomfort i prezentuje spojrzenie na to, jak działa normalizacja i przyzwyczajenie – po pewnym czasie po prostu przestajesz słyszeć ludzkie cierpienie, które dzieje się obok.
Jeden z lepszych filmów o Holokauście.
„The Idol”
W Cannes zaprezentowano także dwa pierwsze odcinki nowego serialu HBO, który został okrzyknięty mianem następcy „Euforii” (przy obu serialach pracował Sam Levinson).
Lily-Rose Depp gra Jocelyn, gwiazdę muzyki pop, która przeżywa załamanie nerwowe i odwołuje trasę koncertową, a następnie spotyka Tedrosa (Abel „The Weeknd” Tesfaye). Jej nowy towarzysz to lider kultu, mroczna oraz chaotyczna postać, która ma zamiar wykorzystać Jocelyn do swoich celów. Para zakochuje się i wchodzi w dynamikę, która mało ma wspólnego z prawdziwą, bliską relacją.
Produkcja skupia się na ciemnej stronie showbiznesu, sławie i podstępnej naturze przemysłu muzycznego. Do tego opowiada o młodej gwieździe, która jest manipulowana przez wszystkich wokół.
„The Animal Kingdom”
„Królestwo zwierząt” Thomasa Cailley’a otworzyło sekcję Un Certain Regard na Festiwalu w Cannes. Film zadaje pytanie: co by było, gdyby tajemnicza pandemia spowodowała powolną mutację ludzi w zwierzęta?
Akcja filmu rozgrywa się w dwa lata po pierwszym pojawieniu się mutacji zwierzęcych u ludzi. W wyniku wypadku stworzenia uciekają z wyspecjalizowanych ośrodków. François (Romain Duris) i jego syn Emile (Paul Kircher) wyruszają na poszukiwanie matki rodziny będącej w trakcie metamorfozy. Kiedy wybuchają lokalne uprzedzenia wobec gatunków hybrydowych, a nastolatek zacznie doświadczać własnych „zmian”, sprawy stają się jeszcze bardziej niebezpieczne.
Nie starając się naukowo wyjaśnić powodów biologicznych epidemii, film mierzy nastroje społeczeństwa zmuszonego do przystosowania się do nowej rzeczywistości i współistnienia z „bestiami”. A bycie innym, jak dobrze wiemy, nigdy nie jest łatwe.
Odważny film, który wyróżnia się humorem i ekscentrycznością.
Pozostałe tytuły zaprezentowane na Festiwalu, które warto obejrzeć:
-
„The Delinquents”, reż. Rodrigo Moreno
-
„Asteroid City”, reż. Wes Anderson
- „Eureka”, reż. Lisandro Alonso
- „About dry grasses”, reż. Nuri Bilge Ceylan
- „Acid”, reż. Just Philippot
- „The new boy”, reż. Warwick Thornton
- „Monster”, reż. Hirokazu Koreeda
- „Mother of all lies”, reż. Asmae El Moudir
- „The nature of love”, reż. Monia Chokri
- „Youth (Spring)”, reż. Bing Wang
- „Room 999”, reż. Lubna Playoust
- „Last summer”, reż. Catherine Breillat
Zdjęcia okładkowe:
- Kadr z filmu „Killers of the Flower Moon”, materiały prasowe Paramount
- Kadr z filmu „Anatomy of a Fall”, materiały prasowe ILESFILMSPELLEAS, LESFILMSDEPIERRE, fot.: Carole_Bethuel
- Kadr z filmu „Strange Way of Life”, materiały prasowe Sony Pictures Classics, fot.: Iglesias Mas
Komentarze (0)