Wszyscy dobrze to znamy – wielogodzinna jazda pociągiem, samochodem czy autobusem dłuży się coraz bardziej, za oknem przewija się wciąż ten sam zimowy krajobraz, a pierwsza ekscytacja podróżą ustępuje miejsca nudzie. W takiej sytuacji dobrze dobrane ebooki będą idealnym rozwiązaniem – możemy przebierać w tytułach, wybrać to, co akurat nas zainteresuje no i odpada konieczność dźwigania ciężkich tomów w walizce. Zwłaszcza że teraz jest idealna okazja, żeby chwycić czytnik ebooków – Empik Go i PocketBook stworzyli czytnik ebooków Empik GoBook stworzony specjalnie z myślą o abonamencie Empik Go.

Czytnik empikgobook

W naszym wyborze postawiliśmy na różnorodność – znajdzie się tutaj zarówno coś dla fanów reportażu, miłośników fantastyki, ale także propozycja dla osób szukających ciągłej okazji do rozwoju. Wszystkie ebooki są dostępne w ramach abonamentu Empik Go – przy zakupie czytnika Empik GoBook designed by PocketBook otrzymacie kod na 60 dni za darmo.

„Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction”, opracowanie zbiorowe

Powoli kończy się rok Stanisława Lema, a to świetna okazja, żeby właśnie teraz zanurzyć się w historiach inspirowanych prozą mistrza polskiej fantastyki. „Niezwyciężone” to antologia opowiadań przygotowana przez wyjątkowych polskich twórców: wśród autorów i autorek znajdziemy m.in. Ewę Białowięcką, Martę Kisiel, Romualda Pawlaka czy Jakuba Żulczyka.

Każda z historii opowiedzianych w „Niezwyciężonych” jest skupiona wokół postaci kobiecych – ich perspektywy, roli w świecie, przełomów i dokonań. Każdy z autorów przefiltrował światy stworzone przez Lema przez własną wrażliwość, nadając im swój własny charakter. „Niezwyciężone” to świetna propozycja zarówno dla doświadczonych fanów science fiction, jak i czytelników zupełnie niezwiązanych z gatunkiem, szukających mądrych baśni dla dorosłych.

Niezwyciężone lem

„Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1”, Andrzej Sapkowski

Pozostając jeszcze przez chwilę w tematach fantastycznych – już za chwilę na ekrany naszych telewizorów zawita drugi sezon serialowego „Wiedźmina” z Henrym Cavillem. To idealna okazja, żeby powrócić do źródła – książki, która rozpoczęła ten niebywały sukces polskiej marki. Zbiór opowiadań „Ostatnie życzenie”, wydany oryginalnie w 1993 roku, wciąż robi ogromne wrażenie.

Wracając do wiedźmińskich opowiadań po latach, trudno nie docenić ogromnego literackiego kunsztu autora – każda z historii została zaprojektowana z chirurgiczną wręcz precyzją, a przy tym niepozbawiona poczucia humoru. Sapkowski świetnie sobie radzi w zabawie językiem i jako twórca umiejętnie łączy gawędziarstwo z erudycją. Warto się o tym przekonać na własną rękę - nawet jeżeli nigdy nie było wam z klasycznym (post)fantasy po drodze.

Wiedźmin opowiadania

„Sztuka prostego życia. 100 wskazówek, jak osiągnąć szczęście i spokój”, Shunmyo Masuno

Zimowa wyprawa sprzyja wyciszeniu i długim rozmyślaniom nad własnym życiem. To idealny moment, aby wesprzeć się poradnikiem napisanym przez słynnego mnicha buddyjskiego, Shunmyo Masuno. „Sztuka prostego życia” to zbiór wskazówek i przemyśleń na temat tego, co powinniśmy robić, żeby żyć lepiej i zachować spokój nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Autor udziela czytelnikom bardzo konkretnych rad dotyczących uspokajania siebie i odnajdywania szczęścia na co dzień. Podsuwa rozmaite techniki relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe, z których możemy skorzystać w każdym momencie – nawet podczas czytania tej książki. Do tego między rozdziałami znajdziemy minimalistyczne rysunki, które mają nam tę praktykę ułatwić. Ze „Sztuki prostego życia” przebija olbrzymia wiedza i doświadczenie autora oraz siła spokoju, której możemy potrzebować w Święta.

Sztuka prostego życia

„Rewizja”, Remigiusz Mróz

Trzeci tom docenianej serii Remigiusza Mroza z pewnością przyciągnie czytelników żądnych dużych emocji i tajemnic tylko czekających na rozwikłanie. Wraz z główną bohaterką, prawniczką Joanną Chyłką, zmierzymy się z historią robotnika z Ursynowa, którego żona i córka giną w niewyjaśnionych okolicznościach. A rodzinna tragedia to dopiero początek jego kłopotów.

Remigiusz Mróz udowodnił już nieraz, że jest prawdziwym tytanem literackiej pracy. „Rewizja” udowadnia, że jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów w Polsce ma stały, wysoki poziom. Mróz sprytnie prowadzi narrację, trzyma czytelnika w niepewności, żeby zaraz potem zaserwować mu intrygującą niespodziankę. Przy takiej lekturze nawet wielogodzinna podróż skończy się w oka mgnieniu.

Rewizja remigiusz mróz

„Też tak mam”, Magdalena Kostyszyn

Magdalena Kostyszyn, blogerka, reporterka i autorka kultowego już profilu „Chujowa Pani Domu”, stworzyła cykl minireportaży opowiadających o kobiecej codzienności w Polsce. Nie znajdziemy tutaj ironii czy znanego z social mediów poczucia humoru – Kostyszyn w „Też tak mam” traktuje siebie na serio, porusza ważne i trudne tematy, a przedstawiane tu historię bohaterek na równi wstrząsają i działają na emocje.

Autorka przedstawia nam wycinki z tego, jak trudne potrafi być życie kobiety w naszym kraju – od nierówności płacowych, przez prace domowe, aż po niewybredne komentarze na ulicy czy w internecie. Kostyszyn nie boi się kierować wzroku czytelnika tam, gdzie nie chce patrzeć, żeby uświadomić mu problem i skłonić do refleksji. Warto przeczytać – nawet jeżeli nie zawsze jest to komfortowa lektura.

Też tak mam

A wy? Przy jakich ebookach najchętniej spędzacie długie podróże? A może szukacie czegoś zupełnie nowego do odkrycia? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com