Jeśli zachęcimy swoje pociechy do nauki pływania, później będą sobie radzić znakomicie. Trzeba jednak pamiętać, że na rozpoczęcie przygody z tym sportem nigdy nie jest za późno. Oczywiście trenujemy na basenie, gdzie woda nie będzie zbyt głęboka i mamy do dyspozycji pomoc ratownika. Gdy podejmiemy decyzję o rozpoczęciu nauki, w jakie akcesoria warto się ubezpieczyć?

 

Akcesoria do pływania dla dzieci

Naukę pływania można rozpocząć już z maluchem w wieku niemowlęcym. W tym czasie dziecko świetnie reaguje na kontakt z wodą, dlatego warto zadbać o jego sprawność. Możemy również zgłosić się na zajęcia ze starszym dzieckiem. Wśród najpopularniejszych pomocy dla maluchów można znaleźć różnorodne dmuchane akcesoria oraz zabezpieczenia, które czynią naukę łatwiejszą i przyjemniejszą.

Najczęściej wybierane jest koło do nauki pływania. To dobry wybór dla kilkulatków, które dopiero oswajają się z wodą. Nie tylko sprawdzą się podczas nauki pływania, ale także posłużą jako zabawka w późniejszych etapach. Alternatywą są rękawki do nauki pływania, które nazywa się potocznie “motylkami”. Są one dostępne w kilku rozmiarach, dlatego mogą być używane zarówno przez młodsze, jak i starsze dzieci. Dzięki nim maluch może utrzymać głowę i szyję nad powierzchnią wody.

Rodzice dla swoich pociech mogą wybrać także kamizelkę do pływania lub specjalne pieluszki. Te drugie są niezbędne, jeśli uczęszczamy na basen z małym dzieckiem. Pieluszka jest bardzo szczelna, dlatego żadne zanieczyszczenia nie dostają się do wody.

 

Bestway, Koło do pływania, 119 cm - Bestway

 

Akcesoria dla początkujących

Wśród produktów ułatwiających naukę początkującym można znaleźć m.in. makaron do pływania. Jest lekki, niezatapialny, a jednocześnie bardzo trwały, dlatego świetnie sprawdzi się podczas treningów na basenie. Dobrym wyborem są także deski do pływania. Bardzo często wykorzystuje się je na zajęciach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby po nie sięgać, gdy samodzielnie uczymy dziecko bądź osobę dorosłą pływać. Deska pozwala na naukę pływania różnymi technikami, np. żabką.

Kolejnym gadżetem, który może się świetnie sprawdzić podczas nauki pływania, jest pas pływacki. Bywa wybierany jako alternatywa dla dmuchanego koła. Będzie bardziej odpowiedni dla osób dorosłych czy starszych dzieci.

 

Akcesoria higieniczne do pływania

Jak powszechnie wiadomo, baseny czy pływackie kompleksy posiadają własne regulaminy, w których określono dopuszczalne stroje oraz akcesoria, z jakimi można pływać. Co więcej, akcesoria higieniczne sprawiają, że pływanie jest po prostu bardziej komfortowe i bezpieczne. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego będzie mieć kluczowe znaczenie, szczególnie dla kobiet. Do nauki pływania lepsze są kostiumy jednoczęściowe, które nie krępują ruchów. Nie powinny posiadać żadnych zbędnych elementów, które mogłyby przeszkadzać.

 

 

Na basenach z pewnością przydadzą się klapki kąpielowe. W wielu miejscach są one obowiązkowe. Dzięki odpowiednim klapkom nie musimy chodzić na bosaka. Chronią one stopy przed śliskim podłożem, a dodatkowo zabezpieczają je przed grzybami czy bakteriami. Klapki na basen sprawdzą się w drodze do szatni czy pod prysznicem. Można je także założyć przed i po pływaniu. Na co należy zwrócić uwagę? Ważna będzie antypoślizgowa podeszwa, a także odpowiednio zaprojektowane wnętrze buta, które powinno zabezpieczać przed ślizganiem się stopy w bucie.

Do obowiązkowych akcesoriów na basenie można zaliczyć także czepek. Chroni włosy przed zamoczeniem, ale także jego użytkowanie wiąże się z higieną. Dobrze dobrany czepek to taki, który idealnie przylega do głowy. Dzięki stosowaniu czepka głowa pływaka jest bardziej opływowa. Włosy nie przysłaniają oczu czy twarzy podczas trenowania, co przekłada się na większy komfort.

 

Wybór akcesoriów do pływania będzie w dużej mierze zależny od wieku oraz indywidualnych potrzeb każdego pływaka. Istnieje mnóstwo udogodnień, dzięki którym szybciej i przyjemniej opanujemy trudną sztukę pływania. Można dodatkowo dokupić okulary pływackie, płetwy czy fotelik do nauki pływania. Każdy z pewnością wybierze coś dla siebie.