W planszówkowym świecie nie brakuje gier stworzonych specjalnie z myślą o miłośnikach czworonożnych przyjaciół. „Najlepsza gra o psach 2” wyróżnia się jednak na tle innych tytułów nietypową i zarazem zachwycającą grafiką. Artysta David Short, który projektował karty, przedstawia zwierzaki (oraz ich zabawki i jedzenie) w uroczym, kreskówkowym charakterze. Co więcej, każdy milusiński posiada swoje unikalne imię, co nadaje rysunkowym postaciom dodatkowego charakteru. Spokojne tempo gry oraz jej rodzinny charakter sprawia, że jest ona idealnym wyborem na wspólne, familijne wieczory.

 

Najlepsza gra o psach 2

 

Dla kogo jest gra?

Z racji tego, że instrukcja tej planszówki jest dość złożona, gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 10 lat oraz dorosłych (górnej granicy nie ma). Uczestników w jednej rozgrywce może być od dwóch do czterech. W zależności od tego, ilu graczy zdecyduje się dołączyć, zasady będą się nieznacznie różnić.

Co zawiera pudełko?

W środku znajdują się:

 • 122 pięknie ilustrowane karty gry – w tym: Karta aport; Karty psów – przedstawiające duże, średnie i małe czworonogi; Karty adopcji – dzięki nim można ratować psy ze schroniska; Karty spaceru; Karty przysmaków – resztki, sucha karma i mokra karma; Karty kości; Karty tresury; Karty zabawki; Karty cech – najlepszy przyjaciel, morus, arystokrata, uciekinier, złodziejaszek, pupilek, łobuziak, przewodnik oraz urwis,

 • 62 żetony przysmaków – miski z suchą karmą, puszki z mokrym jedzeniem, resztki oraz wyjątkowe rarytasy,

 • 16 kart sztuczek – w tym 5 kart sztuczek podstawowych, ze sztuczkami specjalnymi na odwrocie,

 • 15 kart schroniska,

 • 1 znacznik psa,

 • 1 znacznik pierwszego gracza,

 • Notes do liczenia punktów,

 • Instrukcja.
   

Najlepsza gra o psach


Przygotowanie do gry

Aby odpowiednio przygotować się do gry, należy w pierwszej kolejności rozdzielić wszystkie karty na odpowiednie stosy – karty gry, karty sztuczek, karty schroniska – a następnie je przetasować.

Na początku każdy z graczy powinien wylosować jedną kartę sztuczek podstawowych. Jest to pierwsza sztuczka, której będzie można używać do końca rozgrywki. Pozostałe karty ze stosu można odłożyć do pudełka. Podczas pierwszych rozgrywek warto korzystać, dla ułatwienia przyswojenia zasad, tylko ze sztuczek podstawowych. Karty specjalne można włączyć do późniejszych partii.

Kolejny krok różni się w zależności od liczby graczy. Należy posortować odpowiednio talię kart gry:

 • Dla dwóch osób – do pudełka trzeba odłożyć karty oznaczone jako 3+ oraz 4+ (oznaczenie w prawym górnym rogu);

 • Dla trzech graczy – do pudełka należy odłożyć wszystkie karty z oznaczeniem 4+ (oznaczenie w prawym górnym rogu);

 • Dla czterech uczestników – wszystkie karty gry biorą udział w rozgrywce.

Następnie każdy z graczy dobiera kolejno karty z głównego stosu aż do momentu, w którym natrafi na kartę psa. Gdy uczestnik dobierze odpowiednią kartę (pies mały, średni lub duży) kładzie ją odkrytą przed sobą, obok początkowej karty sztuczki. Pozostałe karty wracają do talii głównej, którą po tym etapie należy ponownie przetasować.

 

najlepsza gra o psach 2

 

Tutaj również jest rozróżnienie w zależności od tego, ilu graczy bierze udział w rozgrywce:

 • W grze dwuosobowej dobieramy 7 kart;

 • W grze trzyosobowej dobieramy 11 kart;

 • W grze czteroosobowej dobieramy 15 kart.

Karty te należy ułożyć w zakrytym stosie. Na nim trzeba położyć kartę końca gry, a następnie pozostałe karty, tworząc stos dobierania. Później gracze tworzą obszar gry, czyli siatkę z dobranych z głównego stosu dziewięciu kart w układzie 3x3.

Ze stosu zakrytych kart sztuczek należy odkryć 3 z nich i ułożyć w kolumnie w pobliżu obszaru gry. Analogicznie należy ułożyć 3 karty schroniska.

Oprócz kart przygotowujemy żetony przysmaków, tak aby były one łatwo dostępne dla każdego uczestnika rozgrywki.

Pierwszym graczem zostaje osoba, która najbardziej kocha psy (lub jeśli wszyscy kochacie czworonogi jednakowo – losowo wybrany gracz). Ta osoba kładzie obok siebie znacznik pierwszego gracza oraz notes do liczenia punktów. Gracz siedzący po prawej stronie gracza rozpoczynającego, umieszcza żeton psa przy dowolnym rzędzie lub kolumnie. Następnie bierze kartę aport i kładzie ją odkrytą przed sobą.

Gotowi do rozpoczęcia rozgrywki?

 

Elementy gry

 

Wyścig o miano największego psiarza

Cel gry jest prosty – zapewnić swoim pupilom jak najlepszą opiekę. Wygrywa opiekun, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa.

Gra jest podzielona na rundy, w których gracze wykonują swoje zagrania zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od pierwszego gracza. W swojej turze każdy dobiera karty gry, korzystając z wybranej karty sztuczki. Na starcie każdy gracz ma tylko jedną kartę sztuczki, ale w trakcie rozgrywki może zdobyć więcej. Karty sztuczek nie są odrzucane po ich użyciu, co oznacza, że gracze mogą z nich korzystać wielokrotnie. Wybraną kartę sztuczki można obracać w dowolny sposób, ale nie wolno tworzyć jej lustrzanego odbicia.

 

planszówka o psach

 

Po dobraniu kart z obszaru gry, gracz musi przesunąć znacznik psa na miejsce oznaczone symbolem „*” na użytej karcie sztuczki. W trakcie swojej tury gracz ma możliwość użycia dowolnej liczby kart z ręki, zagrywając je odkryte i wykonując akcje zgodnie z ich typem. Ta czynność może zostać powtórzona wielokrotnie w dowolnym momencie tury. Kiedy gracz chce zakończyć swoją turę, musi dołożyć brakujące karty w obszarze gry, dobierając karty z talii i uzupełniając puste miejsca od lewej do prawej, zaczynając od góry. Następnie turę rozpoczyna gracz siedzący po jego lewej stronie. Rozgrywka kontynuowana jest w ten sposób, do momentu dobrania karty koniec gry.

 

gra o psach

 

Medal dla najlepszego opiekuna wędruje do…

W momencie, gdy któryś z graczy wyciągnie z talii kartę końca gry, rozgrywana runda staje się ostatnią rundą rozgrywki. Należy wtedy odrzucić kartę końca gry i kontynuować uzupełnianie pustych miejsc zgodnie z zasadami. Gra kończy się, jeśli każdy przy stole rozegrał równą liczbę kolejek.

Po zakończeniu ostatniej tury należy zsumować zdobyte punkty w notesie. Ten, komu udało się zebrać ich najwięcej, zostaje zwycięzcą i tym samym zyskuje miano najlepszego psiego opiekuna.

W przypadku remisu wygrywa osoba, która posiada więcej nakarmionych psów. Jeśli to nie rozstrzyga sytuacji na stole, sprawdzamy, kto nakarmił najwięcej psiaków ze schroniska.

Kto zatem wygra miano najlepszego psiego opiekuna? Rozpocznijcie wyścig i dbajcie o swoich pupili. A po rozgrywkach zapraszamy do działu Gram, po więcej planszówkowych recenzji.