Do zestawienia wybraliśmy podcasty naukowe, które dotykają najróżniejszych zagadnień. Dowiecie się, jak kształtują się przyzwyczajenia, czym jest e-sport i jak wyglądały memy 100 lat temu. Zapnijcie pasy i ruszamy w drogę.

Podcast o mózgu

Urszula Dąbrowska - autorka książek o rozwoju osobistym w kontekście pracy mózgu - zaprasza na podcast naukowy, w całości poświęcony właśnie tej części ciała. Prowadząca przybliża takie kwestie jak znaczenie serotoniny, siłę nawyków, logistykę uzależnienia czy tajemnice pamięci - każdej z nich poświęca konkretny tematyczny odcinek. Przystępna forma około 20-minutowych spotkań powinna zachęcić do wspólnej podróży nawet tych niecierpliwych słuchaczy.

 

podcastomozgu

 

Pod mikroskopem

Patryk jest łowcą mitów, z którymi rozprawia się naukowymi metodami. Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu? Czy warto jeść siemię lniane? Czy mikrofalówki są szkodliwe? Jeśli chcecie poznać naukowe odpowiedzi na te pytania - prowadzący “Pod mikroskopem” służy pomocą. Dodatkowo, w każdym odcinku autor powołuje się na konkretne publikacje, z których korzysta przygotowując się do nagrania. Możecie więc dokonywać dalszych eksploracji na własną rękę.

 

podmikroskopem

 

Kampus nauka

Podcast naukowy studenckiego Radia Kampus. W kolejnych odcinkach prowadzący przybliżają tematy związane ze współczesnymi wyzwaniami. Dostaniemy odcinki dotyczące kryptowalut, zmian klimatycznych i nowych technologii. Jeśli interesują Was takie tematy jak blockchain, elektrośmieci, wykluczenie cyfrowe czy górnictwo na Marsie - w archiwum podcastu znajdziecie dla siebie mnóstwo cennych i różnorodnych informacji.

 

kampusnauka

 

Strefa technologii SWPS

Podcast naukowy realizowany przez Uniwersytet SWPS. To część większego projektu Strefy Technologii SWPS, który ma na celu popularyzować wiedzę z obszaru technologii i jej wpływu na ludzi. W kolejnych odcinkach posłuchamy rozmów z osobami, zajmującymi się teorią i praktyką omawianych zagadnień. Prowadzący przybliżają perspektywę telekomunikacyjną, jednocześnie wpisując ją w kontekst społeczny. Studia dostępne dla każdego bez wychodzenia z domu? Jesteśmy za.

 

strefatechnologiiswps

 

EduGadki

Jakie są cechy świetnego belfra? Jakie cele wyznacza sobie nowoczesne szkolnictwo? EduGadki to przestrzeń, w której pojawiają się polscy nauczyciele i nauczycielki, podchodzący do swojej pracy z zaangażowaniem, pasją i kreatywnością. Twórcy tego podcastu naukowego - Jacek Staniszewski i Marcin Zaród - stworzyli platformę wymiany doświadczeń dla przedstawicieli branży. W kolejnych odcinkach opowiadają o alternatywnych metodach nauczania, potrzebach współczesnych uczniów czy konieczności dbania o dobrostan edukatorów.

 

edugadki

 

Ducholożka na tropie

Olga Drenda wyrosła na gwiazdę dziedziny nazywanej “duchologią”. To tropicielka powidoków okresu transformacji, fascynatka przedmiotów z przełomu wieku i archiwizatorka kodów kulturowych. W kolejnych odcinkach “Ducholożki na tropie”, zrealizowanym dla Empik Go, śledzi źródła historii, które są z nami od lat. Badając legendy miejskie, przywołuje anegdoty, wykopuje 100-letnie memy i rozprawia się z wyobrażeniami, bazującymi na plotkach i tradycjach. Podcast to gratka dla osób, które - tak jak Drenda - chodzą z głową w przeszłości.

 

ducholozkanatropie

 

Artykuły naukowe czytane

Jeśli kochacie podcasty naukowe tak mocno, że nie wyobrażacie sobie już wracać do czytania specjalistycznych tekstów - spokojnie, mamy na to remedium. “Artykuły naukowe czytane” są dokładnie tym, co obiecuje nazwa. Aksamitny głos prowadzącego podróżuje przez nawet najbardziej skomplikowane akapity. Jak sam mówi: nie jest do końca profesjonalnie, ale za to miło i przyjaźnie. Wersja premium: jeśli macie przed sobą lekturę i wolelibyście ją usłyszeć w podcaście, możecie zamówić wykonanie konkretnego tekstu w serwisie Patreon.

 

artykulynaukoweczytane

 

A wy po jakie podcasty naukowe sięgacie najczęściej? Dajcie znać!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Słucham.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com