Bilety na ich koncerty wyprzedają się w kilka minut niezależnie od miejsca na świecie, w którym mają zagrać, a single biją kolejne rekordy odtworzeń. Mówią wprost co myślą, dając silny przekaz pokoleniu Z, wspierają środowisko LGBT+ i są gwiazdami, na jakie branża czekała od lat. Zanim będziemy nucić nowe utwory włoskiej grupy, przypomnijmy, jak do tej rozwijała się ich kariera. Zachęcamy także do przeczytania naszego wywiadu z muzykami – „Måneskin był w Polsce – kim są, kogo słuchają i co sądzą o… pizzy z ananasem?”.

Szkolne granie

W 2016 roku Victoria De Angelis, Damiano David i Thomas Raggi zakładają zespół. W składzie brakuje im perkusisty, więc piszą ogłoszenie na Facebooku. Tak poznają Etana Torchiego. Nastolatkowie nie mając profesjonalnej sali prób, ćwiczą w domu, piszą teksty i nagrywają piosenki telefonami. Długo zastanawiają się nad nazwą dla swojego projektu, z braku pomysłów Victoria, która jest pół-Włoszką, pół-Dunką zaczyna wymieniać duńskie słowa i wybór pada na „Måneskin”, czyli „światło księżyca”.

Po kilku miesiącach zgłaszają się do konkursu młodych zespołów. Z łatwością pokonują konkurencję, a w nagrodę biorą udział w festiwalu MEI w Faenzy, miejscu corocznych występów włoskich zespołów alternatywnych. W międzyczasie licealiści zaczynają grać na via del Corso – ulicy pełnej turystów. Chcą oswoić się z występami przed publicznością i zarobić.

Popularność na szklanym ekranie

Rok później zgłaszają się na casting do X Factora, przechodzą dalej, a do czasu wyemitowania programu nagrywają klipy z ulicznego grania i sesji balkonowych. Dzięki temu zachwyceni po pierwszej emisji widzowie od razu odnajdują w social mediach więcej materiałów grupy.

W finale zajmują drugie miejsce, jednak już po kilku odcinkach podpisują kontrakt z Sony Music na płytę z coverami wykonywanymi w programie. Jeden z dwóch autorskich utworów zamieszczonych na albumie szturmem zdobywa popularność, a płyta pokrywa się podwójną platyną. Måneskin stają się ulubieńcami Włochów, grają suport przed Imagine Dragons, wydają album wyłącznie z własnymi kompozycjami – „Il ballo della vita” i wyprzedają w tydzień całą trasę koncertową.

 

Il Ballo Della Vita Måneskin

 

Ładni, ale nie cisi

Po przerwie na nadrabianie szkolnych zaległości i pandemicznym przestoju, wydają kolejny album „Teatro d’ira – Vol. 1”, gdzie znajduje się kluczowy w ich karierze singiel „Zitti e buoni”. Nie będąc faworytami, wygrywają legendarny konkurs w San Remo z rekordową liczbą głosów widzów i zostają reprezentantami Włoch podczas Konkursu Eurowizji.

 

Teatro D'ira.  Volume 1 Måneskin

 

Spektakularna wygrana i towarzyszący jej skandal poruszają opinię publiczną. Świat obiega krótkie nagranie z backstage’u, na którym podobno widać, że Damiano zażywa na wizji narkotyki (testy wykazały, że był całkowicie „czysty”). To tylko podkręca zainteresowanie zwycięzcami. Ich popularność rośnie nie tylko w Europie – stają się idolami młodych ludzi na całym świecie. Teledyski Måneskin mają miliony wyświetleń, trasy wyprzedają się w kilka minut, a ich cover piosenki „Beggin” napisanej przez zespół The Four Seasons w 1967 roku ma ponad miliard odtworzeń na wiodących serwisach streamingowych.

 

 

Ćwieki, bielizna i czerwony dywan

Ich sukces obejmuje nie tylko branżę muzyczną. Stylizacje na występ w San Remo i na Eurowizję pokazują, że młodzi Włosi aspirują do bycia ikonami stylu. Glam rockowe ubrania, buty na obcasie, mocny makijaż i brak podziału na płeć w dobieraniu elementów stylizacji (Damiano i koledzy w spódnicach czy biustonoszach), to efekty współpracy z Nicolo „Nickiem” Cerioni, sławnym stylistą ubierającym największe gwiazdy Włoch.

Projekty Etro, Vivienne Westwood, Ermanno Scervino czy Gucci to znak rozpoznawczy pomysłów Cerioniego, skuteczne do tego stopnia, że Måneskin zostają ambasadorami Gucci podobnie jak wcześniej Harry Styles czy Florence Welch. Alessandro Michele dyrektor kreatywny tego domu mody wraz z młodymi muzykami udzielają wywiadu dla Vogue Italia, a sesja zdjęciowa Damiano, Victorii, Thomasa i Ethana zdobi ostatnią tegoroczną okładkę magazynu.

 

Maneskin
Materiały z oficjalnej strony zespołu Måneskin

 

Świat kinematografii też nie przechodzi obok nich obojętnie. Ich cover utworu Iggy’ego Popa „I wanna be your dog” zasila włoską edycję soundtracku do filmu „Cruella” a „If I can dream” jest jednym z oficjalnych singli promujących filmową biografię Presleya – „Elvis”.

Nowa płyta Måneskin, czyli Rush!

Aby umilić fanom czas oczekiwania na następcę „Teatro d’ira – Vol.1” pojawiają się single: „MAMMAMIA”, „SUPERMODEL” i „THE LONELINEST”. Grupa w ramach wsparcia Ukrainy tworzy utwór „Gasoline”, który pojawia się w koncertowych setlistach.

Era „Rush!” rozpoczyna się 20 stycznia 2023 roku, szczegóły wciąż trzymane są w tajemnicy, ale jedno jest pewne – pasjonaci kolekcjonerskich wydań nie będą zawiedzeni, bo zespół przygotował niespodzianki w postaci winyla, płyty CD, kasety magnetofonowej, plakatu czy książeczki ze zdjęciami.

 

Rush! Måneskin

 

Więcej doniesień ze świata muzyki znajdziecie w dziale Słucham.