„Mayday”, reż. Sam Akina

„Mayday” to jedna z najbardziej oczekiwanych komedii tego roku. Film powstał w oparciu o farsę o tym samym tytule, którą pokochały miliony widzów na całym świecie – spektakl był hitem na nowojorskim Broadwayu, ale także w Polsce wiele scen ma ją w swoim repertuarze. Bohaterem tej pokręconej i przezabawnej historii w filmowej wersji jest Janek Kowalski – mężczyzna od lat z sukcesem prowadzi podwójne życie, dzieląc je z dwiema kobietami, zupełnie nieświadomymi tej sytuacji. Jego życie zostaje niespodziewanie zaburzone przez wypadek, który ściąga na niego bandytów. Mężczyzna próbuje ratować się małymi kłamstwami, które jeszcze bardziej komplikują i tak już poplątaną sytuację, co staje się źródłem wielu prześmiesznych zwrotów akcji. „Mayday” to także najlepsi polscy aktorzy – Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Anna Dereszowska, Weronika Książkiewicz, Andrzej Grabowski.

„Rzeź”, reż. Roman Polański

Roman Polański nie lubi łatwych rozwiązań, czego najlepszym dowodem jest przeniesienie na wielki ekran sztuki „Bóg Mordu”, autorstwa francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy.

„Rzeź” to niezwykły obraz filmowy o bardzo teatralnym charakterze. Co się na to składa? Przede wszystkim akcja filmu toczy właściwie w jednym pomieszczeniu – pomimo tego ograniczenia, oglądając „Rzeź” można odnieść wrażenie, że każda scena zabiera nas w inną przestrzeń ludzkiej psychiki. Napięcie obecne jest w każdej minucie filmu, za co w dużej mierze odpowiadają znakomici aktorzy: Kate Winslet, Jodie Foster, Christoph Waltz, John C.Reilly. Film opowiada historię spotkania dwóch nowojorskich małżeństw, które chcą omówić incydent pobicia się ich dzieci. Początkowo kulturalna i spokojna rozmowa, szybko przeradza się w wielką słowną wojnę, która pokazuje, że konfliktowe sytuacje wyzwalają w ludziach najgorsze cechy.

„Kolacja dla palantów”, reż. Jay Roach

Ten film to gwarancja udanej prawie 2-godzinnej zabawy. Film Jaya Roacha, to nie pierwsza filmowa adaptacja znanej francuskiej sztuki teatralnej Francisa Vebera, która w Polsce wystawiana jest pod tytułem „Kolacja dla głupca”. Pierwszy film, wyprodukowany we Francji, miał premierę w 1998 roku. Najnowsza, amerykańska wersja powstała w 2010 roku. Fabuła obu filmów jest praktycznie taka sama. Główny bohater pragnie wkupić się w łaski przełożonego – aby tego dokonać postanawia wziąć udział w kontrowersyjnej zabawie. Mężczyzna organizuje kolację, podczas której uczestnicy mają za zadanie przedstawić innym osoby, które rozśmieszą ich swoją głupotą. Jak się okazuje, los bywa przewrotny i w filmie – tak jak w życiu – nie wiadomo, kto będzie się śmiać ostatni. W amerykańskiej „Kolacji dla palantów” wystąpili znani i lubiani aktorzy komediowi z Stevem Carellem i Paulem Ruddem na czele.

„Sierpień w hrabstwie Osage”, reż. John Wells

„Sierpień w hrabstwie Osage” to komediodramat, który raz obejrzany zostaje z widzem na długo. Wszystko za sprawą mądrej, pełnej wzruszeń i jednocześnie goryczy, historii. Podstawą do stworzenia filmu była sztuka Tracy Letts, która opowiada o spotkaniu chorej na raka matki z trzema dorosłymi córkami po tajemniczym zniknięciu ich ojca. Ta nietypowa okazja staje się dla nich impulsem do szczerych, bardzo trudnych rozmów, które otwierają stare rany, ale powoli zbliżają kobiety do siebie. Na sukces tego filmu wielki wpływ miało mistrzowskie aktorstwo Meryl Streep i Julii Roberts – obie aktorki za te role były nominowane do Oscara, Meryl Streep w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, a Julia Roberts za rolę drugoplanową. Oprócz nich, w obsadzie znaleźli się również tacy aktorzy jak: Ewan McGregor, Chris Cooper, Abigail Breslin, Benedict Cumberbatch.

Chicago, reż. Rob Marshall

„Chicago” pojawiło się na ekranach kin w 2002 roku, a zostało tam przeniesione z nowojorskiego Broadwayu. Co ciekawe, film powstał na podstawie musicalu z 1975 roku, który był oparty na sztuce z 1926 roku, a ta zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami. Filmowe „Chicago” to jeden z najlepszych musicali naszych czasów. Obraz został nominowany do Oscara aż w 13 kategoriach i zdobył 6 statuetek. Film opowiada historię dwóch kobiet, które trafiają do więzienia w Chicago - Velmy, gwiazdy kabaretu, która jest oskarżona jest o zamordowanie męża i siostry oraz Roxie, morderczyni kochanka, marzącej o kabaretowej karierze. Roxie szybko staje się gwiazdą więzienia, co nie do końca odpowiada odsuniętej w kąt Velmie. W role głównych bohaterek wcieliły się: Catherine Zeta-Jones oraz Renée Zellweger.

 

Chicago

 

„Moonlight”, reż. Barry Jenkins

„Moonlight” to dramat, który wzbudzał zachwyt krytyków i widzów. Obraz został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. Oscarem za najlepszy film 2017 roku. Inspiracją do powstania filmu była niepublikowana częściowo autobiograficzna sztuka „W blasku księżyca czarni chłopcy są niebiescy” Tarella Alvina McCraney’a. „Moonlight” w trzech aktach przedstawia historię czarnoskórego młodego mężczyzny, Chirona: dzieciństwo w biednej dzielnicy Miami, burzliwy okres dojrzewania oraz dorosłość. Chłopak od początku mierzy się z różnymi przeciwnościami – wychowuje go matka uzależniona od narkotyków, jest ofiarą przemocy w szkole i ma problemy  z własną seksualnością. Film pokazuje jak Chiron powoli odkrywa tożsamość. Dopełnieniem dobrze zbudowanego scenariusza jest piękna muzyka klasyczna, skomponowana przez Nicholasa Britella i wyjątkowe zdjęcia Jamesa Laxtona.

 

Moonlight

 

Bliżej, reż. Mike Nichols

Oglądanie tego filmu wymaga dużego skupienia. Relacje między czwórką głównych bohaterów są naprawdę poplątane. Losy dwóch kobiet: Alice i Anny i dwóch mężczyzn: Dana i Larry’ego przypadkowo się krzyżują i to w bardzo różnych konfiguracjach, co przeradza się w dziwny czworokąt miłosny i wyzwala bardzo trudne w okiełznaniu emocje. Obraz „Bliżej” powstał na podstawie sztuki Patricka Marbera. W filmowej wersji wystąpili znakomici aktorzy: Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law i Clive Owen.

 

Bliżej