Umożliwiły one bowiem stworzenie funkcjonalnych i komfortowych materiałów świetnie sprawdzających się jako wypełnienie materacy. Nowoczesne pianki posiadają szereg pozytywnych właściwości mających ogromne znaczenie dla zdrowego snu. Jednak czy każda pianka materacowa jest godna polecenia? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne odmiany pianek, aby dokonać trafnego wyboru.

Pianka do materaca — jakie rodzaje pianek służą za wypełnienie materaca?

Pianka to powszechny wkład stosowany w materacach. Dawniej modele piankowe nie cieszyły się takim uznaniem. Niepochlebne opinie wynikały przede wszystkim ze słabej jakości pianki, która nie zapewniała dużej wygody i szybko ulegała deformacji. Dzięki udoskonalonych metodom produkcji uzyskano kilka typów pianek do materacy o niezwykłych walorach użytkowych. Warto zainteresować się zwłaszcza dwoma wariantami: pianką poliuretanową oraz pianką z lateksu.

Czym cechuje się materac z pianki poliuretanowej?

Pianka poliuretanowa w materacu może stanowić jego główną lub dodatkową warstwę. Zaletą tworzywa jest jego przewiewność. Właściwa cyrkulacja powietrza usprawnia odprowadzanie wilgoci poza materac. Dodatkowo struktura pianki poliuretanowej utrudnia gromadzenie się roztoczy i bakterii. Wszystko to sprawia, że ten gatunek materaca nadaje się dla osób z alergią i astmą. Dobrej jakości plastyczna pianka poliuretanowa wpływa także na wygodę podczas snu. Powierzchnia materaca dopasowując się do kształtu ciała, utrzymuje kręgosłup w stabilnej pozycji.

Materac dwie twardości E-GOODNIGHT, H2/H3, 160x200 cm, 17 cm

Pianka poliuretanowa w materacu — rodzaje pianek i ich właściwości

W zależności od rodzaju i gęstości użytej pianki materace będą różnić się twardością, sprężystością i wytrzymałością.

  • Zwykła pianka poliuretanowa odznacza się dobrymi właściwości wentylacyjnymi, co skutkuje wysoką higienicznością materaca. Materace zbudowane w większości ze zwykłej pianki poliuretanowej są niedrogie, więc sprawdzą się, gdy szukasz bardziej ekonomicznego produktu. Nowszej generacji pianka o zwiększonej gęstości, taka jak w modelu Bresso firmy FDM, nie odkształca się w wyniku nacisku i zapewnia prawidłową amortyzację sylwetki. Materac z pianki poliuretanowej jest dosyć lekki, więc można go łatwo przetransportować lub podnieść. W celu podwyższenia komfortu i przedłużenia żywotności materaca przeważnie zwykłą piankę łączy się z innymi, lepszej jakości piankami poliuretanowymi. Takie rozwiązanie wykorzystała na przykład firma Good Night, tworząc dwustronny materac o różnych poziomach twardości.
  • Pianka termoelastyczna visco perfekcyjnie reaguje na temperaturę i nacisk, dlatego w porównaniu do zwykłej pianki poliuretanowej znacznie lepiej dostosowuje się ciała. Materac z pianką visco gwarantuje znakomite podparcie dla kręgosłupa i tym samym niezwykle komfortowe warunki do wypoczynku. W trakcie snu nawierzchnia materaca doskonale dopasuje się do twojej sylwetki, dając ci poczucie przyjemnego otulenia, a gdy wstaniesz z łóżka, powoli wróci do swojej pierwotnej formy. Oddychająca pianka termoelastyczna nie chłonie wilgoci, co ogranicza ryzyko powstania pleśni i gromadzenia się bakterii we wnętrzu materaca. Materac termoelastyczny jest więc nie tylko produktem ortopedycznym, ale też antyalergicznym. Obie te funkcje spełniają modele materacy takie jak FDM Empoli lub Uranio marki Sleep o’clock.
  • Wysokoelastyczna pianka flexifoam zwana również HR (High Resilience Foam) to materiał o nieprzeciętnej wytrzymałości i odporności na zniekształcenia. Jest idealnym wypełnieniem dużych materacy do podwójnych łóżek, ponieważ zapewnia komfort obojgu partnerom. Podłoże odkształca się jedynie w miejscu nacisku i szybko wraca do naturalnej formy. Materace z pianką plastyczną HR wyróżniają się wysokim poziomem elastyczności punktowej, dzięki czemu dopasowują się do ciała na całej jego długości. Szczególnie wygodne są materace z 7 strefami twardości znajdującymi od głowy do stóp człowieka. Takie udogodnienie posiada między innymi model Fitness z firmy Hevea. Podobnie jak pozostałe pianki poliuretanowe także wariant wysokoelastyczny sprawdzi się w przypadku alergików.

Materac piankowy FDM Bresso, 90x200 cm

Pianka lateksowa — kiedy to dobry wybór?

Pianka lateksowa produkowana jest z mleczka kauczkowego, naturalnego materiału odznaczającego się wieloma pozytywnymi cechami. Struktura pianki umożliwia swobodny przepływ powietrza w materacu, hamując wchłanianie wilgoci oraz namnażanie się roztoczy i bakterii. Dlatego także ten rodzaj pianki to odpowiedni wybór dla osób zmagających się z uczuleniami (nie licząc oczywiście alergii na lateks) czy astmą.

Materace z pianką lateksową zawdzięczają swoją ogromną wygodę elastyczności punktowej. Z racji umiejętności dopasowania się do ciała, utrzymuje je we właściwej pozycji, niwelując tym samym ból kręgosłupa lub stawów. Materac lateksowy wpływa też pozytywnie na poprawę krążenia. Warto zapoznać się z modelami Melody Italiano marki Hilding czy Sunrise od Sleep o’clock.

Co różni lateksowy wkład od poliuretanowego? Na pewno waga. Pianka kauczukowa jest cięższa, dlatego przenoszenie czy obracanie materaca wymaga użycia większej siły. Materac lateksowy to także korzystniejszy wybór dla osób preferujących nieco twardsze posłanie. Jego powierzchnia jest bowiem sztywniejsza niż w materacach z pianki poliuretanowej, szczególnie termoelastycznej.

Materac wysokoelastyczny FITNESS, Aegis Natural Care, 140x200x16 cm

Jak wybrać najlepszy materac piankowy?

Planując zakup materaca piankowego dobrze zapoznać się z właściwościami większości najczęściej stosowanych wypełnień. W ten sposób celnie wybierzesz model spełniający twoje indywidualne wymagania. Ciekawym, wartym rozważenia pomysłem jest mieszanie warstw z różnego rodzaju pianek poliuretanowych z lateksem. Dzięki temu materac zyskuje na praktyczności, a ty możesz cieszyć się jego wyjątkowym komfortem i spokojnym snem.

Więcej o doborze materaca i innych akcesoriów dowiesz się z naszej pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.