Piankowy czy lateksowy — który materac wybrać?

Zanim kupisz konkretny model, zastanów się, czego od niego oczekujesz. Chcesz usztywnić powierzchnię spania czy wolisz miękkie podłoże? Ma być hipoalergiczny, ortopedyczny, a może jedno i drugie? Wybór właściwego modelu zależy między innymi od twojego zdrowia, preferowanych pozycji podczas spania czy warunków fizycznych, takich jak wzrost i waga. Bez względu na to, jaki rodzaj materaca wybierzesz ważne, aby zapewniał wygodę i właściwe podtrzymanie sylwetki w trakcie snu. Zapoznanie się z najważniejszymi cechami materaca piankowego oraz materaca lateksowego sprawi, że podjęcie decyzji będzie dla ciebie o wiele łatwiejsze.

Materac E-GOODNIGHT ecoPUR Visco, 130x200 cm

Jakie korzystne właściwości posiada materac piankowy?

Rozważając zakup materaca piankowego dobrze wiedzieć, że dostępne na rynku modele różnią się wypełnieniem. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem kilka rodzajów pianki, ale szczególnie dwa warte są uwagi.

Najkorzystniejsze właściwości posiada pianka termoelastyczna visco. Do jej wytworzenia używa się innowacyjnych technologii istotnie podnoszących walory użytkowe posłania. Przede wszystkim warstwa z pianki termoelastycznej sprawia, że materac reaguje na ciepło emitowane przez organizm. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa i ułatwia jednakowe rozłożenie ciężaru poszczególnych partii ciała. Pianka visco poprawia też sprężystość materaca i jego trwałość. Przekonasz się o tym, kupując materace Good Night, w tym jeden z modeli serii ecoPUR Visco lub 7-strefowy Visco+HR.

Wytrzymałym i odpornym na odkształcenia produktem jest także materac z pianką wysokoelastyczną. Występuje ona jako dodatkowa warstwa podnoszącą komfort użytkowania materaca piankowego lub jak na przykład w modelu FDM Burgoss stanowi jego główne wypełnienie. Pianka może mieć różną wysokość i gęstość, przez co oferowane na rynku modele materacy odznaczają się zróżnicowanym stopniem twardości i elastyczności. Na uwagę zasługuje między innymi produkt Taurus firmy Śpij Zdrowo czy wzbogacony o warstwę z pianki visco model Salsa Velvet od producenta Hilding.

Nowoczesne materace piankowe znakomicie dostosowują się do kształtu ciała, są lekkie i łatwo utrzymać je w czystości.

Czym charakteryzuje się materac lateksowy?

Mimo że materace lateksowe również składają się z pianki, dzięki wielu swoim walorom zasłużyły na oddzielną kategorię. Lateks, czyli mleczko kauczukowe to naturalne tworzywo o płynnej konsystencji. Z powodu niezwykłych właściwości pianka z lateksu jest chętnie wykorzystywanym materiałem przy produkcji materacy. Godne polecenia są zwłaszcza luksusowe modele w klasie Melody Italiano firmy Hilding bądź Prestige marki Hevea.

Co przemawia za tym wyborem? Po pierwsze lateksowa warstwa ma działanie antybakteryjne. Jej struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza, w związku z czym materac nie chłonie wilgoci. Wysoka higieniczność sprawia, że materac lateksowy to dobry wybór także dla alergików.

Drugą istotną kwestią, jest ogromna wygoda materacy z pianki lateksowej. Cechują się one elastycznością strefową, w wyniku czego ich powierzchnia dostosowuje się do ciała na całej jego długości. Docenią to zwłaszcza osoby zmagające się z dolegliwościami kręgosłupa.

Materac lateksowy PRESTIGE, Aegis Natural Care, 160x200x22 cm

Co odróżnia materac piankowy od lateksowego?

Pomimo że oba rodzaje są funkcjonalne i bardzo wygodne, są od siebie też różne. Jeśli interesuje cię usztywnienie powierzchni spania, bardziej usatysfakcjonuje cię materac lateksowy, który z reguły jest od twardszy od piankowego. Materac z pianki termoelastycznej może być dla ciebie za miękki, ponieważ jest podatniejszy na nacisk i temperaturę ciała. Właśnie przez wzgląd na wyższą elastyczność materac piankowy polecany jest zwolennikom miękkiego, bardziej sprężystego posłania. Z reguły jest też lżejszy od lateksowego więc łatwiej go transportować i podnosić w celu wyczyszczenia lub ściągnięcia pokrowca.

Wspólne cechy materacy lateksowych i piankowych

Chociaż robią to na różny sposób, oba rodzaje materacy oferują olbrzymią wygodę, zapewniając zdrowy sen. Dopasowując się do ciała, gwarantują stabilizację sylwetki w każdej pozycji w trakcie spania. Jedne i drugie są wytrzymałe i odporne na odkształcenia dlatego spełniają swoją użytkową funkcję przez wiele lat. Wypełnienie z dobrej gatunkowo elastycznej pianki lub lateksu pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Tym samym wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, zapobiegając namnażaniu się bakterii, roztoczy bądź powstaniu pleśni. W związku z tym zarówno piankowy, jak i lateksowy wariant będzie odpowiadał alergikom.

Ciekawą propozycją oferującą wyjątkowy komfort jest materac piankowo-lateksowy, który łączy w sobie najlepsze cechy obu wariantów. Na przykład antyalergiczny Thermomagic z firmy Hevea składa się z wysokiej 7-strefowej pianki wysokoelastycznej oraz 3-centymetrowej warstwy z pianki lateksowej. Godnym polecenia, ale bardziej ekonomicznym modelem jest Savona marki FDM.

Niezależnie, na który materac ostatecznie się zdecydujesz, zwróć uwagę na renomę jego producenta. Dostosowany do twoich potrzeb wysokiej jakości produkt zapewni ci idealne warunki sprzyjające regeneracji organizmu.

Więcej porad znajdziesz w naszje pasji Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkwoe: Shutterstock.