Potencjał glinek jest znany ludzkości od tysięcy lat. Korzystamy z nich na wiele sposobów — wykonując ceramikę, pozyskując surowce do budowania czy stosując do celów kosmetycznych. Glinki wydobywane są w różnych miejscach na świecie i więcej je różni, niż łączy. Mają nie tylko odmienne pochodzenie, ale również składy i właściwości.

Cechą wspólną wszystkich glinek jest zdolność do głębokiego oczyszczania skóry. Sprawia to, że chętnie wykorzystywane są w rytuałach pielęgnacyjnych. Glinki można wykorzystywać w czystej postaci, rozrabiając z wodą i aplikując na twarz lub ciało. Innym powszechnym sposobem jest stosowanie tego cudownego składnika w kosmetyku, który zawiera również inne substancje aktywne. Może to przynieść znakomite rezultaty — glinka ułatwia bowiem usuwanie martwych komórek naskórka i otwiera pory, co pozwala dobroczynnym składnikom nawilżającym czy odżywczym wnikać w głębsze warstwy skóry.

Na rynku można znaleźć bardzo szeroki przekrój glinek — czerwoną, niebieską, czarną, żółtą, zieloną, białą, różową. Glince ghassoul najbliżej do tej ostatniej, jednak zazwyczaj wymienia się ją jako odrębny typ ze względu na szczególne właściwości i pozyskiwanie tylko w jednym miejscu na świecie.

 

Fitocosmetics, glinka czerwona marokańska, 100 g

 

Glinka ghassoul — skąd pochodzi? 

Wyjątkowość glinki ghassoul wynika nie tylko ze szczególnych właściwości, ale przede wszystkim z pochodzenia. To unikatowy surowiec, który można znaleźć tylko w jednym miejscu na całym świecie! Jest nim Tamadafelt, marokańskie miasto w północno-zachodnim regionie kraju. Podobnie jak inne glinki, ghassoul wydobywana jest spod ziemi, w kopalni.

Jako główny produkt eksportowy regionu, glinka marokańska rhassoul pozyskiwana jest z zachowaniem tradycyjnych metod — ręcznie rozdzielana, płukana, suszona i rozdrabniana bez wykorzystania substancji chemicznych. To właśnie obrabiane w ten sposób glinki są najbezpieczniejsze i wykazują najkorzystniejsze działanie dla cery. Wszystko ze względu na czystość składu, którą można osiągnąć w ten sposób.

 

Shamasa Glinka Rhassoul Z Maroka 100% 100G

 

Jak wybrać jakościową glinkę ghassoul? 

Jeśli zależy ci na maksymalnej czystości produktu, wybierz produkt w formie sproszkowanej. W jego składzie powinien widnieć tylko jeden składnik, czyli właśnie glinka ghassoul. Aby zaopatrzyć się w kosmetyk najwyższej jakości, szukaj oznaczeń ECOCERT, francuskiego certyfikatu przyznawanego wyłącznie stuprocentowo ekologicznym produktom.

W naszej ofercie znajdziesz kilka wariantów stuprocentowej glinki marokańskiej, oferowanych przez marki Natur Planet, Nacomi, Shamasa oraz Fitokosmetiks.

 

Natur Planet, Rhassoul, oryginalna marokańska glinka kosmetyczna, 100 g

 

Właściwości glinki marokańskiej — dlaczego warto ją stosować? 

Glinka marokańska gwarantuje dogłębne oczyszczenie porów i ich ściągnięcie. Reguluje działanie gruczołów łojowych i usuwa z nich nadmiar sebum, którego gromadzenie może przyczyniać się do powstawania wyprysków. Sprawia to, że świetnie sprawdza się ona w terapii cery tłustej i trądzikowej.

Dodatkowo glinka ghassoul:

  • wyrównuje koloryt cery;
  • rozjaśnia skórę;
  • poprawia elastyczność;
  • nawilża;
  • wygładza;
  • usuwa martwe komórki naskórka;
  • odżywia;
  • reguluje procesy wytwarzania sebum.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że glinka marokańska stanowi uniwersalny kosmetyk, nadający się nie tylko do terapii trądziku, ale również pielęgnacji skóry suchej i mieszanej. W przeciwieństwie do mocniejszych glinek, jak czarna, zielona czy czerwona, nie podrażnia skóry. Jeśli twoja cera jest bardzo wrażliwa, przed nałożeniem glinki na twarz warto wykonać test na małym odcinku skóry, na przykład na nadgarstku.

 

Nacomi, Clay, maska do twarzy i ciała Glinka Ghassoul, 94 g

 


Interesują Cię pozostałe rodzaje glinek? Sprawdź nasze inne artykuły: 


Domowa maseczka na twarz z glinką ghassoul — jak ją przygotować? 

Jeśli wyposażysz się w glinkę sproszkowaną, musisz rozrobić produkt z wodą w takich proporcjach, aby uzyskał on konsystencję gęstej pasty. Nałóż ją na oczyszczoną skórę i trzymaj około 10-15 minut. Następnie zmyj pozostałości glinki z twarzy. Po takim zabiegu warto spryskać twarz hydrolatem lub przetrzeć łagodnym tonikiem, aby wyrównać pH cery. Możesz też dodać hydrolat do sproszkowanej glinki zamiast wody. Tak przygotowana domowa maseczka oczyszczająca pomoże ci uzyskać efekt jeszcze lepszego nawilżenia, a jednocześnie ukoić cerę.

Jeśli chcesz połączyć moc składników aktywnych, świetnym rozwiązaniem będzie maska z glinki ghassoul z dodatkiem alg, którą w swojej ofercie ma Bielenda. Taki zestaw to recepta na głębokie nawilżenie.

 

Bielenda, Professional, maska algowa z marokańską glinką ghassoul, 190 g

 

Kosmetyki z glinką marokańską — co wybrać? 

Dla uzupełnienia zabiegów z glinką na twarz możesz stosować kosmetyki zawierające ją w swoim składzie. Przykładem może być mydło oferowane przez markę Hagi. Oprócz glinki zawiera ono wiele dobroczynnych dla skóry olejków i olejów z ogórecznika i wiesiołka.

 

Hagi, naturalne mydło z glinką ghassoul, 100 g

 

Glinkę ghassoul możesz wykorzystać również do zabiegów na ciało. Pomoże ci to w oczyszczeniu skóry, a jednocześnie jej zrelaksowaniu po ciężkim dniu. Nakładanie glinki na rozstępy może pomóc w ich rozjaśnieniu. Glinkę możesz aplikować na określone partie ciała w sposób podobny, jak na twarz. Innym, wygodniejszym sposobem jest rozrobienie kosmetyku do kąpieli. W ten sposób glinka będzie mogła wnikać przez skórę, a ty przy okazji zafundujesz sobie relaksujący seans w wannie.

Masz jakiś ulubiony rodzaj glinki? Podziel się nim w komentarzu.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock