Drodzy Czytelnicy, zapraszamy do udziału w największym wydarzeniu literackim wiosny! Wirtualne Targi Książki Empiku odbywają się w dniach 19 maja – 1 czerwca. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji, wśród nich wyczekiwane premiery, spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, promocje. Więcej na: www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.

W ramach targowej strefy Apostrof, obejmującej wydarzenia z autorami literatury pięknej i reportażu, zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, który opowie o ciekawych nowościach literatury czeskiej, o książkach: „Świece w pogańskim gaju” Jiřiego Kamena oraz „Praga magiczna” A.M. Ripellino (Wydawnictwo Dowody na Istnienie). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

„Świece w pogańskim gaju” – ta książka powstała z radości pisania i dla radości powinna być czytana – twierdzi twórca serii książek Stehlík – Mariusz Szczygieł. Wyobraźnia czeskiego autora, znanego z utworów humorystycznych, to studnia bez dna. Studnia nonsensów oczywiście! Tytuły opowiadań – takie jak „Taniec śmierci. Opowieść stałego klienta gospody Na Rozkoszy przy stole gospody Na Rożku” albo „Mania, puść mnie! Horror minimalistyczny” lub „Miłość w leju po bombie” – oddają szalony charakter tej książki. Zbiór opowiadań „Świece w pogańskim gaju” w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej reprezentuje taką literaturę, jakiej bardzo brakuje w Polsce: rozrywkową i beztroską, ale jednocześnie ironiczną i przenikliwą.

„Praga magiczna” to – jak mówi Mariusz Szczygieł – biblia kultury czeskiej. Po dwudziestu czterech latach od pierwszego wydania w Polsce trafia w ręce Czytelników nowa edycja bestsellera, której autorem jest włoski slawista Angelo Maria Ripellino, a tłumaczką znakomita italianistka Halina Kralowa. Dla miłośników Pragi i czeskiej kultury – lektura niezbędna. Autor uchodzi we Włoszech za jednego z najbardziej przenikliwych znawców polskiej, czeskiej i rosyjskiej literatury. „Praga magiczna” z 1973 roku jest syntezą wszystkich jego talentów: poetyckiego, przekładowego i eseistycznego. Wielki poeta Vladimír Holan twierdził, że „ten Włoch opanował język czeski jak Czech, ale o czeskiej poezji wie więcej niż nasi najlepsi znawcy”.

Wirtualne Targi Książki

19 maja – 1 czerwca 2021

www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki

organizator: Empik

patroni medialni: Onet.pl, Radio ZET